Veci, ktoré nesmú chýbať

Je veľa druhov oblečenia, objemné, či skladné, alebo ultraľahké či s vysokou hmotnosťou. Takže je vhodné, aby sa minimalizoval objem aj váha a to, čo si nakoniec zoberiete so sebou, by malo byť kvalitné a multifunkčné. Najlepšie je kúpiť si veľkú časť z týchto položiek v rozvinutých krajinách, tj vo svojej domovskej krajine, alebo prípadne priamo tam, kam sa chystám (ak dopredu viem, či tam niečo vhodné kúpim). Nižšie vám ponukám nápady, čo si vziať, počet kusov už nechám na každom osobitne.

Tričká

Často sa u svojich kamarátov stretávam s tým, že majú spotrebu tričiek 2 kusy na deň, lebo sa veľa potia. No ak ide niekto na týždeň a potrebuje 13 tričiek, jeho ruksak sa bude veľmi rýchlo podobať na spomínanú skriňu. Preto športovci, ktorí sa potia oveľa viac ako bežní turisti, používajú technické oblečenie. Na trhu je veľa firiem, ktoré robia kvalitné technické prádlo z polyestru, resp. mix polyester bavlna, merino, bambus atd. Ich výhodou je, že odvádzajú vlhkosť a navyše schnú oveľa rýchlejšie ako klasická bavlna. A nemusia vyzerať zrovna športovo, dnes sa dá zohnať všeličo. navyše, ani po pár dňoch intenzívneho nosenia absolútne nesmrdia ako bavlna, tie kvalitnejšie (z merino vlny a pod) majú samočistiacu schopnosť, vydržia aj týždeň bez prania, teda samozrejme vydržia viac, ale ak chcete chodiť medzi ľudí bez toho, aby na vás pozerali..

Alebo ak chcete ostať pri tých bavlnených materiáloch, ak sa nechystáte niekam naozaj na dlhý čas, tričká možno vyhadzovať aj počas cesty a vrátiť sa domov s jedným kúpeným ako suvenír..

Na spanie by môže byť bavlna, alebo aj merino. Pre tých čo nechcú spať nahí, resp.  v chladnejších klimatických podmienkach.

Na bežné denné nosenie

Napríklad nejaká tá košeľa s golierom, budete v nej vyzerať menej ako turisti. Golier chráni krk pred spálením, dlhorukávne tričko je vhodné na chladnejšie večery a taktiež, keď si človek napr. spáli ruky (niekedy ani neviete ako k tomu prídete), cely deň je príjemných 24 stupňov, no vo vyššej nadmorskej výške má slnko úplne iný efekt ako u nás, alebo v Austrálií je oveľa škodlivejšie a ľahko sa spálite. Dlhé rukávy takisto chránia proti komárom.

Ultraľahká fliska na zips by mala byť vo výbave tiež. Je ľahšia ako klasická mikina a takisto rýchlejšie schne, ak zmoknete, alebo ak ju budete prať, Nezáleží kam idete, v lietadle býva vcelku zima, takisto v klimatizovaných busoch, počas nočných či ranných presunov, vo vlakoch tiež. Ak idete niekam, kde býva chladnejšie, vezmite si hrubšiu flisovu bundu resp. softshellovu ako vrchnú vrstvu, resp. si vezmite obidve. Tie na zips sú praktickejšie ako klasické mikiny -ak je chladno, zazipsuješ sa po krk, ak je teplo, rozzipsuješ sa.

Funkčné oblečenie

V studených klimatických podmienkach je naozaj dobrá merino vlna. To, čo je dostupné v klasických outdoor obchodoch je síce dosť drahé (novozélandské merino), ale občas majú výpredaje, resp. alternatíva je slovenský Froggywear. Tenké merino je fajn aj do trópov. Keď sa spotíte, tričko nesmrdí a rýchlo vyschne, na rozdiel od bavlny. Umelina zase rýchlo napáchne.

V zime by nemala chýbať pokrývka hlavy – cez hlavu odchádza paradoxne väčšina tepla. Buď nejaká šiltovka, alebo klobúk, čapica. Na krk arafatka, alebo pre šetrenie miesta viacúčelový buff.

Ak cestujete po rôznych klimatických regiónoch, o to väčšia je potreba univerzálnych vecí, no nie je to nič zložité. Na mojej prvej dobrodružnejšej dovolenke v južnej Amerike sme boli mesiac a teplota sa pohybovala od 0st po 30st. Napriek tomu som mala v 38 litrovom ruksaku dostatok miesta pre zbytočnosti a tým pádom veľa miesta na suveníry.

Ak sa chystáte niekam a máte pocit, že by vám tam mohla byť zima a z nejakého dôvodu viete, že na mieste si nič vhodné nedokúpite, potom si určite zbaľte teplé oblečenie, ak budete väčšinu času tráviť vonku, vo vetre, možno aj daždi, asi by ste si to moc neužili s tenkou fleeckou. Vietor a jeho rýchlosť má veľký vplyv na citeľnú teplotu. Čím väčší vetrisko, tým je väčšia zima, pritom teplota v C sa meniť nemusí. Takže nejaká vetru vzdorná a vode odpudivá bunda by nemala chýbať. Odporúča sa napríklad ak sa chystáte do Európy či Severnej Ázie v zime.

Bohužiaľ, ponuka outdoorovych/cestovných nohavíc na každodenné nosenie je dosť obmedzená. Ani nie smerom od predajcov, ale skôr čo sa týka farebnosti a designu. Väčšina týchto nohavíc je tmavošedá, bledošedá alebo kaki zelená, majú veľa vreciek a tie lepšie sa dajú odzipsovať a spraviť z nich kraťase. Takéto nohavice sú praktické, ale hneď na prvý pohľad je každému jasné, že nie ste domáci. Ak máte nejaké miesto naviac a chystáte sa občas vyraziť aj do baru, budú sa vám asi hodiť nejaké normálne nohavice na túto príležitosť. Pohodlné na dlhodobé cestovanie v dopravných prostriedkoch sú aj tepláky, pri troche šťastia nájdete aj také, ktoré nevyzerajú úplne ako bežné tepláky.

Zavinovacie, alebo dlhé sukne sú ideálne pre ženy, v krajinách, kde by sa vám mohlo dostať veľa nežiaducej pozornosti (v Ázií, arabských krajinách). Takáto sukňa príde vhod napríklad aj ak vám šofér zastaví na cik-pauze niekde vedľa poľa a vy nemáte veľa možností, kam sa skryť. Ženy by mali zvážiť aj nejaký odev na zakrytie ramien, vrchnej časti tela, hlavne ak mieria do islamského sveta v Ázií, každopádne uvidíte miestnych a aj ďalších cestovateľov a ich štýl oblieknia.

Plavky

Ak ich budete potrebovať, vezmite si jedny nizkogramážne a rýchloschnúce. Kúpať sa dá aj v spodkoch, vezmite si nejaké, ktoré na prvý pohľad nevyzerajú ako spodky, ale skôr ako plavky. Je veľa oblastí na svete, kde na vás budú pozerať ako na idiota, ale s tým asi treba počítať.

Čo sa týka žien– turistické pláže po celom svete sú už viac-menej liberálne (aj v južnej, juhovýchodnej Ázií, južnej aj strednej Amerike), takže to, čo je prijateľné v Európe, to aj tam. S výnimkou hore bez, tanga nohavičky apd. Dvojdielne plavky sú v pohode, ale nič vyzývavé. V citlivejších a konzervatívnejších krajinách, mimo turistických pláží použite tričko a nejaké gate, miestne ženy sa budú kúpať asi úplne oblečené.

Spodné prádlo

Muži, odporúča sa nebrať si viac ako 6-7ks spodkov. Budete ich prať a po čase môžete vyhodiť a kúpiť si nové. Mali by byt priedušné a rýchloschnúce. Technické spodky sú drahé, ale pohodlné aj vo vysokých teplotách, ľahko sa perú, extrémne rýchlo schnú a niektoré sú dokonca aj pachu odolné. Ženy si možu zobrať viac kusov nohavičiek, sú skladnejšie ako pánske spodky. Jednu dve podprsenky, podľa možností, športové sú pohodlnejšie. Nezabúdajte, budete ich prať a na ceste si môžete kúpiť ďalšie. Opäť odporúčam merino spodné prádlo. Je to antibakteriálne a aj keď človek absolvuje dlhé lety, presuny v busoch, alebo treky, cítite sa v pohode.

Ponožky

Koľko ich budete potrebovať, závisí od toho, akú obuv budete nosiť, klímy a možností prania. Takisto platí pravidlo 6-7 párov stačí. Prípadne ak budete veľa chodiť v horúcom počasí, bez možnosti prania, zoberte si zopár extra párov. Ak cestujete iba v sandáloch, vezmite si aspoň jeden pár, do lietadla či autobusu na noc. Technické ponožky sú drahšie, ale majú svoj význam. Podľa obuvi sa treba rozhodnúť, či potrebujem vysoké ponožky, alebo stačia low-cut (kotníkové). Ponožky si ale kúpite lacno hocikde, niekedy za lacnejšie, ako by stála práčovňa.

Kde sa všetky tieto technické produkty vzali?

Pohodlné aktívne cestovanie nikdy nebolo dostupnejšie ako teraz a s jeho rozvojom idú vpred aj firmy zaoberajúce sa týmito produktmi. Nie je to zrovna lacné, ale už aj v našich končinách bývajú rôzne akcie, výpredaje, aj slovenské či české firmy so slušnou ponukou, skratka vybrať sa dá. Všetko, čo je pohodlné, alebo ultraľahké je hodné investovania. Všeobecné pravidlo je – vyhnúť sa bavlneným veciam. Neschnú dobre, môžu rýchlo splesnivieť, veľmi rýchlo nasmradnú od potu a vážia viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *