Chcem prehľad vo výdavkoch na cestách

Niekam sa chystáte a máte obmedzený budget. Prípadne ste vyčítali niekde na webe, že váš denný rozpočet by nemal presiahnuť 15 až 20 €. Ako si svoje výdavky najjednoduchšie odsledovať bez toho, aby som pri každom platení musel otvárať zápisníček. A čo ak sme viacerí a platíme spolu? Prípadne niečo platí Fero, niečo ja, ja si medzitým kúpim pohľadnice a známky, kým Fero minie v reštike o 200 rupiek viac, potom mu dojde hotovosť, takže dalšie nákupy platím zase ja..
Vzniká riadny bordel. V Maroku sme boli štyria a tak nejako to aj fungovalo. Na konci dňa sme museli vytiahnuť zápisníček a celé účtovníctvo pekne spočítať aj s tým, kto komu MÁ DAŤ a koľko DAL. Záležitosť minimálne na polhodinu aj so záchvatmi smiechu pri spomínaní na zjednávanie a rozpomínanie, koľko sme vlastne za čo platili.

Ale odvtedy doba mierne pokročila. Účtovníctvo na cestách sa dá ľahko zautomatizovať.

Aplikácií je iste kvantum. Ak cestujete sám, určite vám postačí aj nejaká náhodne nájdená aplikácia, ktorá má kategórie na jedlo, ubytovanie, dopravu atď, rôzne meny a potom vám vyhodí štatistiky.

No ak vás je viac, ste kamoši a platíte spôsobom, aký som predviedla vyššie, tak nájsť funkčnú aplikáciu nie je až také jednoduché. Ja mám Androida, takže ak máte iPhone, musíte si nájsť nejakú alternatívu sami.

Vyskúšala som všetky, ktoré som našla, bolo ich v tom čase (2 roky dozadu) asi 5 – 6. No najlepšie sa mi osvedčila Travel Money od Marbot Apps. Prvých 50 položiek je free, čo je dostatok na otestovanie. Ak chcete viac, treba si dokúpiť Travel Money Unlocker za nejaké 2-3 eurá.

Ovládanie je jednoduché aj keď podľa mňa predošlá verzia bola ešte jednoduchšia, v tejto novšej mi niekedy trvá, kým nájdem danú funkciu.

travel money app
Základná obrazovka. Vytvorenie tripu, prizvanie účastníkov cez „Share trip“. Zoskupovanie transakcií podľa preferencii.
travel money app
Účastníci tripu. Ľubovolný počet.
travel money app
Trackovať výdavky môžete v X menách. Kurzy sú aktualizované online podľa kurzov európskej centrálnej banky.
travel money app
Ak sa daná mena krajiny v zozname nenachádza, ľahko si ju tam pridáte. Prípadne ak chcete nastaviť OFFLINE výmenný kurz.

Pridávanie transakcii je veľmi jednoduché. Hore je účastník, ktorý platí a suma koľko DAL, v strede „kategória výdavkov“ a dole kto MAL koľko DAŤ. Čo je v reštaurácií úplne bežný jav, že každý platí inú sumu za seba, všetci platia spolu, ale nikto nemá presnú sumu drobných za seba. Takže v praxi dá každý niečo a na konci nikto nevie koľko komu kto dlží.

travel money appČiže zaplatenú sumu môžete rozdeliť medzi 1. jedného, 2. všetkých rovným dielom, 3. rovným dielom medzi zvyšoktravel money app

Zoznam transkacií bude potom vyzerať takto. Samozrejme si medzičasom môžete pozapisovať, čo ste kupovali sebe samému bez spoluúčasti ostatných, respektíve ak Michaela medzičasom vrátila Nataly 100 rupii v hotovosti, dlhšie pokliknete na účastníka a hore sa zjavia možnosti, medzi ktorými je aj „Give money“ kde udáte komu, akú sumu, v akej mene kto dal.

travel money appŠtatistiky vyzerajú takto:

travel money appSamozrejme v kategóriach môžete filtrovať ľubovoľne a vypočítať, koľko ste minuli napr na ubytovanie a dopravu v Indii, prípadne podľa dátumu a selektovať aj podľa osôb.

travel money appVýsledok účtovníctva bude „kto má komu koľko vrátiť“.

travel money app

Zopár nastavení nájdete v SETTINGS.
Dáta môžete zálohovať na SD kartu a na cloud. Všetky transakcie viete vyexportovať aj do Excelu. (v záložke Statistics kliknite na „MAIL“. Vytvorí sa mail s prílohami, kde jedna je .CSV – tú otvoríte v Exceli.)

travel money app settings

Poznámka. Osoby nie sú výmyslené, ale výdavky sú iba ilustračné.

Autor:

Jana Bartovicová

A tak som si začala písať denníček zo svojich výletov, neskôr z toho vznikol blog, nech je na čo spomínať, keď ku mne dorazí Alzheimer

Jedna odpoveď na „Chcem prehľad vo výdavkoch na cestách“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *