Pôvodne to mal byť jeden članok so súhrnom všetkých oblastí, kde sa dá ušetriť, no vzhľadom na to, že iba kapitolu o letenkách už píšem hodinu a 45 minút, nikto by to do konca nedočítal. Bude to teda seriál na pokračovanie a jeho prvú časť teda venujem letenkám.
Kde ich kupovať, kde ich hľadať a kedy ich kupovať?
Záleží kam chceme ísť. Lieta tam nejaký lowcost? Lietajú tam nejaké aerolinky, ktoré sú známe výhodnými ponukami? Čo kam lieta a či je tam dáka konkurencia aeroliniek si spravidla zisťujem cez wikipediu. Nie takto zložito, väčšinou už len cez google (napr. NRT wiki airport). Na vyhľadávanie kombinácií lowcostov používam www.azair.eu môžete dať odlet BTS+BUD+PRG a podľa cien sa rozhodnúť odkiaľ poletíte. Kto pozerá v prvom rade na cenu, rozhodne sa práve podľa cien, nehľadá podľa dátumu, ale časového rozpätia.
Ak neviem, kam ísť a hľadám iba najlacnejšiu letenku, môžem vyskúšať Skyscanner.net
Ceny ale nemusia byť aktuálne, ponuka najlacnejších letov je obvykle zostavená na základe iných vyhľadávaní. Pre „LIVE“ ceny je treba poodklikávať konkrétne dealy.
Ak hľadám niečo ako kombinovanú letenku, napr. 7 dní v Bangkoku, 7 dní v Tokyu, 7 dní v New Yorku a nazad, potom je to pravé orechové matrix.itasoftware.com od googlu. Problém matrixu však je, že nevyhľadáva lowcosty. Čiže napríklad na trase Kuala Lumpur – Bali – Sydney je viac ako pravdepodobné, že najlacnejší bude nejaký lowcost, resp. na každej route použijem iný (Airasia, Virgin Australia, Jetstar atď.) Ďalší ten, že sa v ňom nedá priamo bookovať, slúži iba ako informačný zdroj s funkciami, ktoré som zatiaľ inde neobjavila. Nájde konkrétne lety, ktoré si však musíte zakúpiť u niekoho iného.
Ale má aj takúto zaujímavú funkciu:
Pri vyhľadávaní s odledom Praha-Viedeň-Budapešť budete neraz prekvapení, že letenka napr. z Prahy, ale s návratom do Viedne bude lacnejšia ako s odletom aj príletom z jedného letiska.
Celkom použiteľný vyhľadávač je podľa mňa aj Kayak.de (prípadne lokalizácie .co.uk, alebo .com), niekedy stojí za to, si ceny vyhľadať v každej lokalizácií a zistíte, že ponuky aj ceny sa rôznia. Alebo flug.idealo.de, čo je tiež nemecký agregátor predajcov leteniek, veľakrát som tam našla dobré ceny. Samozrejme ceny v dátumoch, ktoré som našla ako najvýhodnejšie v matrixe. Je to taká skladačka a zároveň hra.
Takisto je dobre si ponuku daných letov nájsť aj u daných aeroliniek priamo na ich stránke, aj tam môže byť cena nižšia v prípade dákej promo akcie, atď.
Ako zelenáč som letenky kupovala aj cez studentagency alebo pelikan, čo už dnes nerobím, nakoľko sú vždy o minimálne pár desiatok eur drahší, lebo im platíte províziu. Tiež ich zákaznícke centrum nereaguje tak rýchlo, ako by som si predstavovala, takže využívam radšej lacnejšie služby nemeckých cestoviek, ktoré si navzájom dosť konkurujú a ceny tlačia dole.
Ďalej sa hovorí, že najlepší čas na nákup leteniek je pondelok večer alebo utorok, lebo vraj letecké spoločnosti nahadzujú nové ceny taríf práve v pondelok. Či na tom niečo je, neviem veľmi posúdiť. Každopádne potvrdzujem výrok, že ceny leteniek sú cez víkend najdrahšie (neplatí pre lowcosty). Párkrát sa mi stalo, že keď som sledovala ceny každý deň, na vikend išli hore a v pondelok opäť klesli.
Lowcosty sú ideálne pre jednosmerné lety, zatiaľ čo u klasických aeroliniek radšej spiatočne alebo multicity. To, že klasické lety s prestupom sú lacnejšie ako tie priame snáď už zistil každý.
Ďalší zaujímavý, aj keď mnou neoverený zdroj je https://flightfox.com/ čo je human based flight search. Princíp je jednoduchý, klient zadá čo hľadá a hociktorý z expertov hľadá najlepší deal. Expertom sa môže stať každý smrteľník, len teda, dodám, že sú tam naozajstní machri. Klienti sú skor z USA a podľa toho sa orientuje aj dopyt. Klient platí províziu expertovi.
Kedy kupovať?
Ideálne keď je nejaká akcia za 200 euro cez pol sveta. Takéto hotové tipy je dnes možno nájsť celkom ľahko, stránky s takou problematikou rastú ako huby po daždi a navzájom si konkurujú. Napríklad českí cestujlevne.com alebo slovenské stránky kadetade.com, letenkyzababku.sk a ďalšie. Niekedy je fajn sledovať aj fóra daných stránok, občas tam človek nájde lepšie ponuky ako to, čo propaguje stránka. Tieto akcie sa hodia pre tých, ktorí idú na dovolenku z bodu A do B, kde si spravia nejaký okruh, alebo sú na jednom mieste a potom letia nazad do bodu A. Akcie uvádzajú aj z iných európskych metropol. Niekedy sa dá cena výrazne znížiť, ak letím z hubu, odkiaľ to lieta ešte lacnejšie vzhľadom na konkurenciu. Hub je napr. Miláno (MXP), alebo Frankfurt (FRA), Mníchov (MUC), Londyn Heathrow (LHR), letenky do južnej ameriky bývajú lacnejšie práve zo Španielska. Keď pripočítam cenu letenky do hubu a prirátam zabitý čas, prípadne presun medzi letiskami, v konečnom dôsledku ma to môže stáť rovnako alebo aj viac a neušetrím nič. Ale niekedy môžem ušetriť aj pár stoviek a spraviť si po ceste stop-over v nejakom zaujímavom meste.
Keď sme leteli do Tokya, najlepší deal bol Praha-Viedeň-Tokyo s Austrian a naspäť s Lufthansou cez Frankfurt do Prahy. Trepali sme sa z Bratislavy do Prahy, aby sme si zaleteli do Viedne. Mali sme totiž viac času ako peňazí a vytrénované nervy. Spiatočná letenka Viedeň-Tokyo s Austrian stála o 4 stovky viac (to bola tá priama). Keby ste sa náhodou rozhodli vynechať route Praha-Viedeň a do lietadla sa nalodiť až vo Viedni, vedzte, že vaša letenka už bude neplatná. Vynechať – nevyužiť možno posledný route z letenky, no nie prvý.
Letenku treba kupovať, keď je dobrá cena. Čiže, mal by som si spraviť nejaký prieskum, čo tá dobrá cena je. Iné sú ceny cez Vianoce, iné cez letné prázdniny (vtedy chce letieť každý, ceny sú vysoké). Ďalej faktor vyšších cien je, kedy majú prázdniny domáci v danej krajine (chcú letieť aj oni), kedy je top sezóna, vtedy sú ceny vyššie. Nemá zmysel kupovať letenku rok či polroka vopred, aerolinky prichádzajú s promo akciami zhruba 4 až 3 mesiace pred odletom. Rok vopred sa oplatí kupovať, ak je cena fakt nízka, že „no a nekúp to“!
Máte nejaké ďalšie užitočné tipy? Môžete sa s nimi podeliť v komentároch.
V ďalšom dieli seriálu „Ako cestovať lacno“ sa budem venovať ubytovaniu.
Zdroj cestopisov: http://dobrodruh.sk