Po ranajkach sme chytili taxik, ze co stoji taxik na bus-stand odkial ide bus do Phedi? 300. A zaroven povedal ze rovno do Phedi to stoji 1000. Local bus by siel peknych 40 minut, tak ked sme si to zratali, pri shareovani taxika 4mi ludmi, ze ideme rovno do Phedi a zacneme trek aspon skor.
Dole na stanovisti bolo dost turistov a nejaki miestni predavaci predavali drevene hikovacie palice. Ti co mysleli dopredu (ja) som si kupila hiking stick uz dole v shope. Je sakra rozdiel slapat s palicou a bez nej. Lepsie by boli aj dva kusy. Baby si kupili aspon drevene za 50 rupiek. V lese by clovek taky rovny a kvalitny kus dreva hladal tazko.
Trek zacina strmymi vydlazdicovanymi schodmi rovno hore. Orientacne sme sa riadili casmi v lonely planet (trekking in nepal, Annapurna sanctuary trek)
Dediny, resp checkpointy su zhruba kazdu hodinu, niekedy aj castejsie. Na kazdej zastavke je minimalne bufet, restika, wecko a aj lodges (turisticke ubytovne).
Trek v LP je naplanovany na 6dni smerom hore, kazdy den slapete cca 5-6 hodin, akurat predposledny den ides len do MBC, tam sa „aklimatizujes“ a dalsi den ides uz iba do ABC.
Prvy den sme podla sprievodcu malj skoncit v Tolke, ale sli sme az do Landruku, cas sme mali dobry.
Ubytovne na treku su lacne, prva noc stala 50 rupiek na hlavu, cca 0.50€. Co je drahsie, je jedlo a pitie, kedze to vsade musi niekto vynosit. Cim ste vyssie, tym ceny stupaju. Menucka v ubytovniach su urcovane asi z nejakej centraly, lebo vsade maju to iste, lisia sa iba minimalne. Vela zemiakovych jedal na rozne sposoby, ktore v Kathmandu nie su vobec, tuniak, sandvice, makarony, pizza, dezerty (apple pie, pudding atd), gurung bread, palacinky a ranajkove menu od toastov, cerealii a vajicok na vsetky sposoby. Cize ako krumplovy narod sme si prisli na svoje. A este robili vsade vyborne caje, ako u nas na vysokohorskych chatach. Pitna voda vo flasiach je cca 5x drahsia ako dole v meste, takze kopa ludi fici na tabletach na cistenie vody prip. UV lampa je este lepsia, nezanechava nechutnu pachut ako tabletky.
Annapurna BC trek deň 02 [Nepal]
Annapurna BC trek deň 03 [Nepal]
Annapurna BC trek deň 04 [Nepal]
Annapurna BC trek deň 05 [Nepal]
Annapurna BC trek deň 06 [Nepal]
Annapurna BC trek deň 07 [Nepal]
Od 2.500m ide vysadit aj tie chlorove tablety a uplne sa na cistenie vody vykaslat. Treba si vsak dat pozor a nepit „zltu vodu“ spod dediny. Nam sa takyto postup zdarne osvedcil, v kombinacii s cesnakom proti vyskovke. Je to lepsie ako vybielit si crevnu mikrofloru chemiou a kvoli hnackam musiet trail predcasne skoncit.
Ubytovanie na treku bolo zadarmo, po dohode ze budete jest u nich.
Dva tyzdne v horach boli paradne, ani sa mi teraz nechce verit, ze som to zazil.. 😉
marushkaphoto.blogspot.com/2015/11/strecha-sveta.html
Vdaka za komentar. ono tych filtracnych metod je viac, nemusi ist ani o chemiu. Tiez si myslim, ze voda v horach nie je az tak znecistena, ale rozbor tam nikto nerobil 🙂
ale ked si donesies hnacku z predoslej krajiny, tak ti nepomoze ani ta filtrovana 😀