Elektronické hračky

Kompakt verzus zrkadlovka

Asi neexistuje človek, ktorý by niekam cestoval bez foťáku. Už sa len rozhodnúť – aký. Asi záleží, aký moc zainteresovaný si do fotenia. Klasické populárne kompakty- lacnejšie, ľahšie skladnejšie verzus zrkadlovky- kvalitnejší výsledok, baterka vydrží neporovnateľne dlhšie, sú drahšie a ťažšie. Toto je tiež jedna z dišpút, ktorá by mohla byť na dlhšie. Zarytí fanúšikovia kompaktov na ne nedajú dopustiť a so zrkadlovkou mám istý dobrý výsledok aj pri automatickom nastavení bez veľkých zručností. Stretla som už zopár turistov, ktorých hlavný fotoaparát bol iPhone. V súčasnosti existujú aj kompakty s vymeniteľnými objektívmi. No približuje sa výsledok k zrkadlu? Treba vyskúšať. Takisto je rozdiel medzi danými objektívmi, záleží, čo chceme fotiť, či potrebujem viac objektívov, alebo mi stačí jeden univerzálnejší. Teleobjektív zachytí zvieratká detailne, ale je ťažký a dlhý. Každý má rád fotky, ale ich autori sa delia na tých, čo holdujú kompaktom a zrkadlovkám. Niekedy ten veľký foťák za to stojí. No sú miesta, kde vám určite povedia, aby ste veľký drahý foťák schovali kvôli bezpečnosti a zrkadlovky bývajú často terčom zlodejov. Kto čo preferuje, tomu čo má doma zrkadlo nikto nenanúti kompakt a naopak. Smartphony majú už celkom slušnú kvalitu fotiek porovnateľnú s kompaktmi. Takže používať mobil ako kompakt a k nemu mať jednu zrkadlovku je tiež riešenie. K zrkadlovke nezabudnite polarizačný filter, utierku na šošovku a ak sa chystáte do krajín s vyššou kriminalitou, tak nejaké puzdro, ktoré bude maskovať, že v ňom máte fotoaparát. V dnešnej dobe sú amatérske zrkadlovky za veľmi prijateľnú cenu, takže sa otvárajú možnosti aj širokej verejnosti. Nezabúdajte ale na zálohovanie, úschovu fotiek. Dostupnosť internetových kaviarní – pozri čo píše bedeker, niekedy si pozitívne prekvapený, že wifi je aj na odľahlých miestach. Zálohovanie fotiek na USB kľuč či externý harddisk je povinnosť, prípadne ak je dobrá uploadovacia rýchlosť, tak na FTP.

Batérie, SD karty, nabíjačky

Klasické AA baterky dostať kúpiť všade, podobne je to aj s SD pamäťovými kartami. Lítiové baterky do foťáku máte z domu. Podľa toho, čo potrebujete dobíjať, akú to má výdrž a či budete mať vždy prístup ku zdroju elektriny, treba uvažovať. Smartphone, ktorý používam na aplikácie, navigáciu v teréne, či písanie blogu budem musieť nabíjať častejšie. Na trhu sú aj batérie s väčšou kapacitou ako sú tie originál cca 1500mAh, až do 3500mAh. Sú ťažké a hrubé, väčšinou sú dodávané so samostatným krytom, ale recenzie sú optimistické. Ľudia vravia, že im telefón vydrží dvojnásobok. Alebo externé zdroje batérií až do 10000 mAh, od rôznych výrobcov, rozmerov, rôznej doby nabíjania, rôznych dodávaných konektorov. Batéria sa nabije v elektrine a potom si prístroj dobijete cez USB kábel kdekoľvek ste. Alebo ak chcete niečo ekologické, solárne panely dostať aj v našich obchodoch, od malých kompaktných, po veľké, ktoré si prevesíte cez ruksak. Len čítajte recenzie, aby ste neboli zaskočení dĺžkou dobíjania alebo výdržou a taktiež nie sú lacné.

Zariadenia typu mp3 player, mobil, smartphone sa ľahko vo svete strácajú. V rozvojových krajinách sú takéto hračky stále niečo extra a tak vám ich môžu ľahko ukradnúť. Kým spíte v nočnom autobuse, dávajte pozor, aby ste nezaspali s iPODom v ušiach, ráno ho už nemusíte vedieť nájsť. Keď už beriete drahé veci, skontrolujte, či prípadná krádež bude nahradená poistením. Viac info v sekcii poistenie.

Svietidlo – baterka

Väčšinou nie je potrebná. Ak náhodou, tak čelovka. Hlavne pri kempovaní, v nočnom autobuse, alebo ak bývate v hosteli a nesvieti svetlo, alebo nechcete svietením otravovať ďalších spolubývajúcich. USB lampičky k notebooku, prípadne univerzálna aj ku PC, aj do knihy- tiež celkom použiteľné a ľahké. Ale nabíjanie jedine cez USB.

mp3 player/iPOD

Samotný výdrží dlhšie ako telefón, ktorý budem potrebovať aj na GPS navigáciu po meste, fotenie, počítanie rozpočtu. Takže treba zvážiť, či ho budem potrebovať a či ho využijem v lietadle, počas čakania na staniciach, či hlučnej izby v hosteli.

Laptop/netbook

Čoraz viac ľudí ho berie so sebou. Na dokumentáciu, ako úložisko fotiek, blogovanie, surfovanie cez wifi spoty, alebo nebodaj na pozeranie filmov. Je to dobrá vec, no je tam veľa negatív. Musíš ho stále vláčiť so sebou, lebo zmiznúť ti môže aj zo „zamknutej“ izby. Aj v prípade kilového netbooku je to spolu s adaptérom ďalšie minimálne kilo navyše. Musíš ho mať v príručnom ruksaku či taške, ktorá ti zmizne ľahšie ako doklady či peňaženka zo zazipsovaného vrecka v nohaviciach. Okrem toho, si na dovolenke – nechať laptop doma nie je zločin. Ak ideš niekam na dlhšie – v prípade odcudzenia sa sa dá laptop odtrackovat pomocou softwaru. Ako sa to naozaj podarilo jednému Američanovi, keď mu ukradli notebook v Paname si môžete prečítať tu.

V rozvinutejších krajinách- napr. Európe, nájdeš miliardy wifi sietí, ale nebude žiadna novinka ak budú všetky blokované alebo spoplatnené. Keď sme cestovali v južnej Amerike, boli sme dosť prekvapení, že internet, aj wifi sieť mali skoro všade a zadarmo. Napríklad v Číne je vcelku prohibícia. Záleží kam idete, na ako dlho a či sa naozaj neuspokojíte s verejnými PC v kaviarni, alebo potrebujete vlastný. Ak chcete iba blogovať a potrebuje niečo pohodlné na písanie, vezmite si smartphone a k nemu externú klávesnicu. Smartphone máte stále pri sebe a nemúsite sa oň tak strachovať ako o notebook, ktorý ste nechali na izbe. Externých klávesníc je na trhu habadej –silikónové gumenné, ktoré sú prachu aj vode vzdorné, ťažšie sa na nich píše a potrebujete tvrdý rovný podklad (stôl) alebo kombinované aj s touchpadom, alebo vyklápacie či rozkladacie. Verzie sú na USB kábel alebo cez bluetooth.

Mobil

Mobil so SIM kartou od vášho domáceho operátora vám bude možno tak na smsky. Hovory mimo EU sú šialené drahé, aj prichádzajúce. Ak idete niekam na dlhší čas, vezmite si odblokovaný mobil a kúpte simku od lokálneho providera. Alebo existujú medzinárodné SIM karty, ktoré sa oplatia viac. Je viacej druhov, podľa toho, ktorých krajín sa chystáte, preštudujte si cenníky, čo sa viac oplatí. Viac info v sekcii Ako zostať v kontakte s domovomSmartphone má široké využitie aj bez telefonovania či smskovania. Fotoaparát, mp3 prehrávač, menový konvertor, turistický sprievodca, zapisovanie a výpočet denného rozpočtu, kalkulačka, cestovné poriadky, mapy, poznámkový blok, budík.

Tablet, alebo čítačka Amazon kindle

Každé zariadenie má svoj účel. Tablet je multimediálna hračka, Kindle zase čítačka kníh (absolútne nevhodná na prezeranie bedekrov a máp, na písanie blogov, skôr iba na maily a núdzové prezeranie webu), pri troche šťastia na ňom máte EDGE/3G web zadarmo, ale je otázne dokedy. Chcú to obmedziť už iba na prístup na wikipediu a amazon shop. Poskytovateľ je AT&T a otázne je, aká dôveryhodná je mapa pokrytia.

Rozhodnutie a výber závisí od mnohých faktorov. Všetko má pre aj proti. Na krátky čas laptop nie je potrebný. Na dlhší čas je aj vyššie riziko jeho odcudzenia, ale je fajn ak potrebujem ukladať/ editovať fotky, písať blogy (aj offline blogy a publikovať ich neskôr). Dnešná doba netbookov je skvelá. Najlačnejší netbook so 6 článkovou batériou vyjde na 240eur a nie je to Acer. Kindle je výborný na čítanie kníh a má prístup na internet, ale veľmi zlú klávesnicu a nedá sa pripojiť externá. Je ľahký a batéria v e-ink display vydrží ozaj dlho. Nie je vhodný na listovanie v bedekroch, na prehliadanie máp a na písanie blogov. Smartphone sa pripojí na web cez wifi, napíšete na ňom aj blog s externou klávesnicou, ale ak chcete publikovať fotografie z iného foťáku, import, selekcia, následné zmenšovanie je už komplikovanejšie, je potrebný normálny PC. Máte v ňom ale bedeker, mapu, GPS, kompaktný fotoaparát. Mínus je, že sa rýchlo vybije, takže ďalšia baterka resp. nabíjanie treba doriešiť. Viac info o bedekroch nájdeš v sekcii Bedeker a mapa a čo si zbaliť, aby sme fyzicky zabezpečili svoj ruksak.

Cestovný adaptér

Podľa toho kam sa chystám, by som si mal vybrať ten správny. Univerzálne pokrývajú typy UK, EU, USA, AU/NZ zástrčiek. Jeho rozšírená verzia má aj USB. Do krajín ako India, Srí Lanka či Nepál  potrebujete samostatný adapter.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *