Všetko o peniazoch

Kto má veľa hotovosti, ten je kráľom. No ak idem niekam na x týždňov či mesiacov, nemôžem nosiť všetko pri sebe. Mať veľa cashu pri sebe je nebezpečné. Cash by si mal mať tak na maximálne týždeň dopredu. Nevystavuj ho nikomu na obdiv, nie vo veľkej ruličke peňazí, krádež hotovosti ti žiadna naša poisťovňa nepoistí.

K hotovosti sa dostaneš skoro všade cez bankomat – ATM, či už s Mastercard, Visou, Visa electron býva tiež masovo akceptovaná. Občas si môžeš vybrať, či chceš lokálnu menu alebo $ či euro. (výnimka je Barma a Irán, kde bankomaty neakceptujú medzinárodné karty a na Kube, kde neberú karty vydávané americkými bankami)

Mimo veľkých miest asi nenájdeš tonu bankomatov, ale vo väčších mestách kde je banka, tam určite áno, prípadne pozri sprievodcu, či je tam banka. Je dobré mať prehľad o tom aký je kurz predtým ako vstúpim do krajiny. Na hranici budeš musieť meniť nejaké peniaze kvôli poplatkom, ak nebudeš tušiť aký je kurz, ľahko ťa okašlú.

Peniaze pre prípad núdze

Hotovosť, debetnú kartu aj kreditku maj oddelene, aby si neriskoval, že prídeš o všetko naraz. Potom je tu už iba western union, detaily si preštuduj, pre prípad núdze daj návod svojej rodine. Nie je to lacné, ale v prípade núdze poplatok 20$ za 200$, ktoré dostaneš v priebehu par minút nie je nič strašné, hlavne ak nemáš inú možnosť. Majú office aj mimo hlavných miest, aj keď tam nie je banka.

Bankomat funguje na 98%. Zvyšné 2% sú, keď nemá žiadne peniaze, je pokazený, alebo neberie vašu kartu. Takže na kartu sa nespoliehaj na 100%. Maj viacej rôznych kariet.

Euro – stalo sa vcelku populárnou tvrdou menou, ale $ ma väčšinou lepší kurz. Samozrejme v Európe a zapadne Afrike má lepší kurz euro. Všade inde v rozvojových krajinách sú lepšie doláre. Zelene papieriky sú akceptovane všade, dokonca aj v Iráne. Nejaká hotovosť, minimálne 100$ či 100eur by mala byť niekde separátne uložená na horšie časy.

USD – v niektorých krajinách, obzvlášť v južnej Amerike či Barme vám nevezmú žiadne poškodené bankovky. Takisto od nikoho neberte poškodené ani vy.

Výmena peňazí

Minimalizuj počet transakcií. Skús si pred vstupom do krajiny spraviť kalkuláciu, koľko budeš miestnej meny v hotovosti potrebovať. Každý jeden krát, čo ich vytiahneš v bankomate, alebo meníš v zmenárni či banke, platíš poplatky. Snaž sa zohnať si platobnú kartu s najnižšími poplatkami.

Vyhni sa zmenárni typu bureaux de change v hoteli. Sídlia v dobrej lokalite, majú dobré otváracie hodiny a platíš poplatky za všetko. Vždy si všetko prepočítaj. Kurz a poplatky sa môže líšiť aj v rámci jednej ulice. Choď do banky alebo na poštu. Niektoré krajiny môžu vyžadovať potvrdenku o výmene peňazí, ak si peniaze, ktoré nám zostali chceme vymeniť naspäť za tvrdú menu. Môžeš spraviť výhodný obchod ktorý sa oplatí obom stranám s cestovateľmi, ktorí práve opúšťajú krajinu, resp. im predať valuty, ak práve prišli a vy odchádzate. Mince nie je ľahké, ba priam nemožné zameniť. Takže ak sa vám ich nepodarí minúť na letisku, či na hraniciach, ostanú už iba ako suvenír. Dávajte si pozor na menenie peňazí u pouličných zmenárov, teda na čiernom trhu. Budú sa snažiť vás okradnúť. Majú určite najlepší kurz, no prepočítajte si peniaze osobne predtým, než odíde s vašimi. Mňa osobne takíto šikovníci už okradli v Bratislave pred Tesco asi pred 10 rokmi. Takže človek nemusí chodiť ďaleko, aby sa mu stala takáto príhoda.

Meniť peniaze je výhodnejšie vo veľkých mestách, je tam lepší kurz, lebo je väčšia konkurencia. Vo veľa štátoch akceptujú aj doláre, výdavok je v miestnej mene. Treba dať pozor, či dolárové bankovky nie sú poškodené, niekde ich potom nechcú zobrať.

Kde nosiť peniaze

Existuje veľa rôznych kapsičiek na pasy, takisto opasky so skrytým vreckom na peniaze. Je to o osobných preferenciách, kto si čo kúpi. Niektoré sú okolo pása, niektoré okolo ramena, okolo lýtka, alebo visia na krku. Záleží, komu čo kde vadí.

Predtým ako odídeš, nezabudni nechať doma u rodicov alebo niekoho, komu dôveruješ fotokópie všetkých pasov, dokladov, kreditiek či iných kariet. Sprav si aj zaheslovane pdfko, a ulož si ho na mail.

Kedysi boli vcelku používané aj cestovne šeky, no v dnešnej dobe mäsového používania platobných kariet, stratili na podstate a ma význam mať nejaký cash v $ alebo eurách a kreditku, debetku, alebo viac z jedného druhu.

Tip pre ženy – každá druhá podprsenka má miesto kam sa ukladajú vankúšiky pre push-up efekt. Oveľa lepšie využitie tohto priestoru je na uskladnenie peňazí. Môžete si tam ešte našiť suchý zips aby peniaze náhodou nevypadli. Pas sa tam samozrejme nezmesti, ale bankovky a nejaké malé papieriky áno. A je to oveľa pohodlnejšie ako nejaký pásik okolo pása alebo pod tričkom, v ktorom je iba teplo.

Cash

Kombinácia eur a dolárov zaručí najlepší kurz. Radšej bankovky v nižších nominálnych hodnotách, keby nemali obchodníci výdavok. Snaž sa čo najviac vecí platiť kartou, tvrdú menu si nechaj na nevyhnutné prípady. Ak ti zostanú nejaké bankovky v lokálnej mene, môžeš ich zameniť pri odchode z krajiny naspäť na doláre, mince miň, alebo ti zostanú ako suvenír. Vyberať si lokálnu menu priamo z bankomatu je možné tiež. Ak máš účet v mbanku, výber v EU aj mimo EU stojí 1.25, jeden mesačne je dokonca zadarmo a pri platení kartou sa tiež počet výberov zdarma navyšuje. Účet v zuno ponúka výber za 1.20 v EU aj mimo EU. Ak máš účet Plus, všetky výbery v zahraničí sú zadarmo. V eurozóne (krajiny, kde sa platí eurom) sú poplatky za výbery vo všetkých bankách také, ako na Slovensku v cudzej banke. Pre poplatky za výbery inej meny, je najlepšie overiť informáciu vo vlastnej banke.

Ak máš nejaký vážny problém a potrebuješ sa dostať k peniazom, aby ti nejaké poslali z domu, najrýchlejší, ale aj najdrahší – western union.

Kreditka

Visa a Mastercard sú najpoužívanejšie. Mal by si si pamätať PIN v prípade, že vyťahuješ cash z bankomatu. Kreditiek je kvantum, poraďte sa v banke, aká je pre vás najvýhodnejšia. Aby bola široko akceptovaná, aj na internete, ale aby ste neplatili príliš vysoký poplatok za jej vedenie.

Výhody kreditky: v prípade krádeže, straty, by ti ju spoločnosť, ktorá ju vydáva, mala vedieť vystaviť novú a doručiť hocikam.

Nevýhody: musíš sa starať aby bola vyrovnaná z bankového účtu včas, aby si neplatil úroky

Niektorí obchodníci si môžu chcieť pripočítať určité percento z predaja za platbu kreditkou, ale aj kartou vo všeobecnosti, keďže za transakcie musia platiť. Vysoký poplatok za výber peňazí v bankomate, používaj ju iba na platby. Bezpečnejšia z hľadiska odcudzenia, no v prípade, že stačí iba podpis, je ľahko zneužiteľná.

Kreditky sú výhodnejšie vo vyspelých krajinách. V rozvojových sú ok pri väčších nákupoch, ale inak vám vyrubia x%- ný poplatok za platbu kreditkou. Mastercard a Visa sú najlepšie. Buď si vložte na kreditku peniaze vopred, alebo si budete musieť platiť účty počas cesty.

Debetná platobná karta

Naše banky vydávajú väčšinou karty, ktoré sú medzinárodné akceptované. Problémy robí Visa Electron zo slovenskej sporiteľne. Najlepšie sú debetne embosované (s vydutými číslami) Visa karty

Za výber peňazí z bankomatu platíte menšie poplatky, ako za výber kreditkou. Platby u obchodníka sú zadarmo. Ak je karta ukradnutá a použitá, platby nie sú až tak chránené ako pri kreditke, takže môže byť vcelku náročné platby vyreklamovať. Niektorí obchodníci môžu ku karte chcieť aj ID- pas alebo občiansky. Ak ste zvyknutí zadať PIN, niekde po vás môžu chcieť iba podpis.

Ak sa chystáte do nejakej krajiny tretieho sveta, nahláste to u svojej banky, že pravdepodobne budete platiť kartou v istých pofidérnych krajinách. Banky totiž veľmi často karty zablokujú ak si systém všimne nejaké čudné transakcie v Indii a podobne. Dajte si to oznámenie radšej písomne potvrdiť, lebo v banke je bordel a nie je nič nezvyčajné, že banka síce informáciu, že cestujete obdrží, ale kartu aj tak zablokuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *