Notice: _load_textdomain_just_in_time bola volaná nesprávne. Načítanie prekladu pre doménu twentyfifteen bolo spustené príliš skoro. Toto je zvyčajne indikátor toho, že nejaký kód v plugine alebo téme sa vykonáva príliš skoro. Preklady by sa mali načítať pri akcii init alebo neskôr. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 6.7.0.) in /home/backpackeri/public_html/wp-includes/functions.php on line 6170

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/backpackeri/public_html/wp-includes/functions.php:6170) in /home/backpackeri/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Blog – Backpackeri.sk https://backpackeri.sk Cesta za zmysluplným životom Tue, 14 Apr 2015 18:56:11 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=7.0 Lucia chce vyraziť, ale nemá s kým https://backpackeri.sk/lucia-chce-vyrazit-ale-nema-s-kym/ https://backpackeri.sk/lucia-chce-vyrazit-ale-nema-s-kym/#respond Tue, 14 Apr 2015 18:49:08 +0000 http://backpackeri.sk/?p=5783 Pokračovať v čítaní: Lucia chce vyraziť, ale nemá s kým]]> Dnes mi prišiel do „redakcie“, rozumej do môjho osobného mailboxu mail od neznámej dievčiny. Nakoľko si myslím, že odpoveď by mohla pomôcť viacerým, tak som sa rozhodla odpovedať verejne.

ahoj Jani,
čítala som tvoj článok Prečo vyraziť na cestu okolo sveta, vďaka za to, pre mňa teraz veľmi aktuálna téma, lebo som dala výpoveď v práci a presne takéto niečo zvažujem. Len mám takú dilemu, doteraz som bola zvyknutá cestovať iba vo dvojici s kamoškou, také mesačné výlety raz do roka…

kamoška má frajera a nechce ísť a ja práve mám chuť íst aj na neurčito dlho, len neviem ci je to zvládnuteľné aj pre holku samu…pýtam sa preto, či máš vlastnú skúsenosť cestovať sama, alebo s ľuďmi? …mne príde fajn cestovať s niekým, len horšie to je, keď človek nemá toho parťáka a má veľkú túžbu ísť..tak preto zvažujem ísť aj osamote…alebo prípadne, či vieš o nejakých možnostiach kde, ako nájsť ďalšieho súpútníka 🙂

vďaka, Lucia.

Ahoj Lucia,
ďakujem za mail a gratulujem k takému odvážnemu činu, ako je dať výpoveď v práci. Oslobodzujúci pocit, že?
Ale k veci. Pýtaš sa, či je to zvládnuteľné pre samotnú ženu. Myslíš z hľadiska bezpečnosti? Vzhľadom na to, že si neuviedla, do akých krajín by si rada zavítala, budem odpovedať skôr všeobecne. Siahodlhé romány som popísala v info o bezpečnosti. Čo sa týka ľudí samotných, ak sa človek riadi nejakou prirodzenou opatrnosťou, dodržiava dresscode v krajinách, kde by v zlom oblečení mohol provokovať (napr. v Indii najlepšie zapadneš, keď si kúpiš tie ich šaty, hocikde na ulici za pár šupiek. Ženy chodia veľmi pestrofarebne oblečené, takže farbám sa medze nekladú). Veľa teda záleží od toho kam pôjdeš. V krajinách, kde je kopec turistov s batohmi (napr. JV ázia, južná/stredná amerika)  ľahko zapadneš a nemáš problém stretnúť ďalších ľudí, ktorí idú tvojim smerom, prípadne ťa inšpirujú kam ísť a môžeš sa k nim pridať. Kopec ľudí cestuje sám a má presne také isté pohnútky ako ty, chce sa zoznámiť s ďalšími. Najlepšie miesta na zoznámenie sú hostely alebo guesthousy. Je to iné ako cestovať s niekým koho dlho poznáš, ale ak si na cestách dlhšie, aspoň s danou osobou netrpíš ponorkovou chorobou. Keď si sama, tak ty rozhoduješ o tom, či ideš s niekým ďalším, alebo si chceš pár dní oddýchnuť a ísť iba sama. Počas svojich potuliek som, resp. sme stretli kopec jedincov, čo cestovali sami, a prekvapivo, väčšina z nich boli mladé ženy.

Trekking Annapurna Base camp
Na treku je lepšie byť viacerí, mať sa na koho spoľahnúť

Akú mám skúsenosť? Aj takú aj takú. Asi 3 roky dozadu, keď som sa rozhodla, že si našetrím prachy, odídem z roboty a pôjdem na tú „cestu okolo sveta“, z ktorej bola nakoniec iba cesta cez pol sveta, ale to je už teraz úplne jedno, som tiež mala ten istý problém. Vedela som, že to chcem, no ísť sama ma ani nenapadlo. Tak som si dala inzerát do cestozoznamky. Výberové kolo bolo naozaj vtipné. Najprv sa mi prihlásil nejaký čech, ktorý tvrdil, že má o 10 rokov menej, lebo sa tak „cítil“. Potom som si vymenila zopár mailov ešte s nejakými exotmi, ktori to však nemysleli moc vážne, resp. mali iné predstavy ako ja. Jeden mal vo vrecku možno pár sto eur a chcel ísť ako crew zo Španielska do južnej ameriky, tam stopovať gauchov na koňoch..

Kaňoning, Pyreneje. v španielskom Jaca na jazykovom kurze, cez víkendy som mala o zábavu postarané.

No ale nakoniec som zohnala jednu super parťáčku, ktorá síce išla medzičasom na working holiday do kanady, ale že potom by sme to zrealizovali. Medzičasom sa mi ozvala aj stará známa, že by sa pridala aspoň na pár mesiacov na začiatok cesty. Vždy chcela ísť do Indie. Asi 3 mesiace pred plánovaným odchodom sa teda spolucestujúca č.1 vrátila z kanady, dali sme si druhé stretko v živote, pár dní na to som chcela ísť kupovať letenky a mať nejakú istotu. Ona bola nejaká zaneprázdnená, neodpisovala na maily (no to je u nej klasika, nič viac, nič menej, ale vtedy sme sa nepoznali, nevedela som čo čakať). Bola som vcelku v strese, čo sa deje. Niečo, o čom som snívala asi rok a pol bolo zrazu celé v oblakoch. Tak som sa naštvala a kúpila si letenku sama. Nechcela som, aby môj osud  – moje šťastie,  bolo závislé od niekoho ďalšieho. Celý ten čas som nechcela ísť sama, ale ku koncu už som mala veci tak premyslené a naplánované a bola som tak nažhavená, že mi to bolo úplne jedno. Mám letenku, idem nech sa deje čokoľvek. Samozrejme nakoniec si letenku kúpili obe tie ženské, takže sme boli tri, neskôr sa pridala ešte jedna, a nejaké 2 mesiace sme cestovali zase len dve. O tom ako nájsť parťáka a že je dôležité ujasniť si vopred hlavne budget, stupeň komfortu a či sa bude ležať na pláži, behať po horách, po pamiatkách, alebo mix všetkého, prikladám článok tu.

Monte Perdido national park
Parťákov do španielskych Pyrenejí som spoznala po ceste v autobuse. Izraelčan a Angličanka.

Možno nájdeš také super osoby ako ja, každopádne treba byť pripravený na všetko, napr. aj na to, že aj keď spolu vycestujete, po pár dňoch si budete liezť na nervy a rozdelíte sa. Taký je život. Ale vieš ako, keď ti niekto lezie na nervy, nakoniec zistíš, že si radšej sama a permanentnú spoločnosť už hľadať nebudeš. Ako partia sa mne osvedčilo to číslo 3. Vyhneš sa ponorke a je viac zábavy. Ale aj menej sa socializuješ s miestnymi. Alebo si môžeš podohadovať ľudí iba na dané krajiny jednotlivo. Nie každý má čas x mesiacov vkuse cestovať. Toto sa mi však vôbec neosvedčilo, nakoľko človek čo cestuje vkuse má inak nastavený budget a nepotrebuje v každej krajine vidieť všetko. Napríklad keď si už vo 4tej krajine s budhistickými chrámami, tak nemusíš vidieť každý. Nechce sa ti ísť kúpať na prepchatú pláž v Thajsku, lebo si si užila už pláž s bielym pieskom na Koh Rongu v Kambodži. Človek, čo príde z domu na 3-týždňovú dovolenku si chce užívať, nepočíta každé euro ako ty, čo chceš cestovať dalších x mesiacov. Takže touto cestou výberu travel buddyho asi nie.

IMG_3476
Tu si užívam svoju vlastnú spoločnosť, stan a cestu autom po Great Ocean Road, Australia.

Cestovať sám – ak máš obavy a nezohnala si nikoho normálneho, čo by sa k tebe pridal, ešte môžeš skúsiť ísť do danej krajiny napr. na jazykový kurz (cez deň je výuka, potom je tematický večer a cez víkendy sa robia výlety), alebo dobrovoľníctvo, kde aj niečo pocestuješ, spoznáš lepšie miestnu kultúru, môžeš si zabookovať x hostov na rôznych miestach, takže uvidíš z danej krajiny viac a hlavne tam máš nejaký záchytný bod, za kým ideš a nebudeš teda sama. Napríklad cez https://www.helpx.net/

Takže odpoveď znie, skús niekoho nájsť a keď nevydá, vyraz sama. Iste nebudeš ľutovať svoje rozhodnutie. Veľa šťastia a zážitkov na cestách. Jana

]]>
https://backpackeri.sk/lucia-chce-vyrazit-ale-nema-s-kym/feed/ 0
Lichtenštajnsko https://backpackeri.sk/lichtenstajnsko/ https://backpackeri.sk/lichtenstajnsko/#respond Tue, 07 Apr 2015 20:23:58 +0000 http://backpackeri.sk/?p=5734 Pokračovať v čítaní: Lichtenštajnsko]]> Do tejto minikrajinky som sa vybrala vrámci voľného dňa v Hochgurgli. Na počasie som mala zpekla šťastie, začínala konečne jar, jasná obloha, dole v dedine 15 stupňov (zima sa však neskôr vrátila nazad, takže preto to šťastie).


1. víza, prechádzanie hraníc do susedných štátov
Aj keď nepatrí do EU, patrí do Schengenu, takže kontroly sú skôr iba námatkové, či niečo prevážate apd, keď idete napr. autom zo susedného Rakúska. Lichtenštajnsko nakoľko je veľmi hornatá krajinka, je jednou z najodrezanejších na svete. V zmysle, že aj hranice sú viacmenej odrezané od sveta.

2. ubytovanie
Ak máte neobmedzený budget, tak sa pokojne ubytujte vo Vaduze, alebo v Schaane. Ak hľadáta niečo lacnejšie, hneď za hranicami v „lacnom“ Rakúsku je hostel vo Feldkirchu.

3. doprava
Po rakúskej dialnici od Innsbrucku, smer Bregenz, vo Feldkirchu treba zísť z diaľnice a smer Vaduz. Upozornenie, že mimo platenej diaľnice je tam 15 km dlhý extra spoplatnený (9.50 one way) Arlberg Strasetunell. Z rakúskeho Feldkirchu premávajú aj autobusy. Celkovo v Lichtenštajnsku vyzerá mhd celkom fungujúco. Síce som ju nevyskúšala, nakoľko som autom bola všade rýchlejšie a lacnejšie, ale mhd zastávky boli na každom kroku. Za to s parkovaním v centre Vaduzu je celkom problém, nakoľko každé miesto má svojho majiteľa, zastať možno tak na 30 minút pred nejakým supermarketom.
Lichtenštajnsko nemá vlastné letisko, najbližšie medzinárodné je v Zurichu.

4. možnosti turistiky, turistické mapy
V centre vo Vaduze je turistický office, kde sú free mapy ako plánik mesta, ale aj nejaké platené turistické. Keď vyjdete nad mesto na hrad, potom pokračujete na Triesenberg, je tam pekný výhľad na švajčiarske alpy, ak nie je zrovna opar. Idete kúsok vyššie po asfaltke a dostanete sa k zeleným lúčkam a chalúpkam, ako z rozprávky. V lete sa dá turistika praktizovať v lyžiarskom stredisku Malbun, ktoré je až na samom konci kopcov, pokračujete iba ďalej od Triesenbergu. Spodná stanica je nejakých 1500m nad morom. V marci bola dole vo Vaduze už jar, ale v Malbune sa ešte lyžovalo.

5. ďalšie zdroje info: http://wikitravel.org/en/Liechtenstein

Liechtenstein - Vaduz

Liechtenstein – Vaduz

Liechtenstein - Vaduz castle
Liechtenstein – Vaduz
Liechtenstein - Triesenberg
Liechtenstein – Triesenberg
Liechtenstein - Malbun
Liechtenstein – Malbun
Liechtenstein - Triesenberg
Liechtenstein – Triesenberg
Liechtenstein - Triesenberg
Liechtenstein – Triesenberg
Liechtenstein - Triesenberg
Liechtenstein – Triesenberg
Liechtenstein - Triesenberg
Liechtenstein – Triesenberg
Liechtenstein - Triesenberg
Liechtenstein – Triesenberg
Liechtenstein - Biofarma
Liechtenstein – Biofarma

IMG_7729IMG_7706 IMG_7753 IMG_7766 IMG_7773

]]>
https://backpackeri.sk/lichtenstajnsko/feed/ 0
Japonské Alpy – Kamikochi https://backpackeri.sk/japonske-alpy-kamikochi/ https://backpackeri.sk/japonske-alpy-kamikochi/#respond Mon, 09 Mar 2015 18:54:22 +0000 http://backpackeri.sk/?p=5557 Pokračovať v čítaní: Japonské Alpy – Kamikochi]]> Japonské Alpy nie sú až tak mediálne známe ako Fuji a spol. Nie sú sopečného pôvodu, vyzerajú ako klasické európske štíty, na aké sme zvyknutí. Kamikochi patrí medzi populárnu základňu, odkiaľ sa chodí na turistiku. Stretnete tam rekreačných, čo iba prišli k mostu Kappa a pofotia sa, ale aj takí, čo s výbavou za vaše 4 výplaty, ktorých nezlomí ani dážď a idú (lebo veď ďalšia dovolenka tak skoro nebude). Mali sme nejaké plány o tom, ako pôjdeme aspoň na niektorý vrchol, no vzhľadom na počasie a masívny lejak poobede sme sa moc ďaleko nedostali. Vyššie položený terén je už technicky náročný a tak by to bolo vcelku nebezpečné.

Do Kamikochi sa dostanete napríklad z mesta Matsumoto, vlakom do Shin-Shimashima a odtiaľ bus do Kamikochi. Na tento vlak neplatí JR- pass, takže si treba kúpiť spiatočný lístok v automate na stanici. Predávajú to ako combo train+bus spiatočný za 4550 yenov. Ešte podotýkam, že posledný vlak z Matsumoto ide okolo 4-tej, takže keď ho nestihnete ako my, kvôli nejakým zosuvom pôdy a výluke železnice 300km ďalej, máte smolu a ostali sme tam v hoteli. Ale poteším ranné vtáčatá, prvý vlak ide niečo po 4-tej.

Užitočné zdroje a mapka s možnosťami trekovania z Kamikochi:
http://www.kamikochi.or.jp/english/
https://japanhike.wordpress.com/kamikochi/
http://www.japan-guide.com/e/e6040.html
http://www.garyjwolff.com/highest-mountains-in-japan.html velmi vtipný guide od english nativa, ktorý žije v Japonsku a zdolal tam snáď všetky vrcholy, niektoré aj rôznymi trasami.

Kamikochi map

DSC_6913 DSC_6915 DSC_6917 DSC_6932 DSC_6933DSCF9084 DSCF9085DSCF9089 DSCF9090

]]>
https://backpackeri.sk/japonske-alpy-kamikochi/feed/ 0
Mt.Aso – najväčší aktívny vulkán na svete [Japonsko] https://backpackeri.sk/mt-aso-najvacsi-aktivny-vulkan-na-svete-japonsko/ https://backpackeri.sk/mt-aso-najvacsi-aktivny-vulkan-na-svete-japonsko/#respond Mon, 09 Mar 2015 18:09:45 +0000 http://backpackeri.sk/?p=5555 Pokračovať v čítaní: Mt.Aso – najväčší aktívny vulkán na svete [Japonsko]]]> Aso-san, jeden z najväčších aktívnych vulkánov na svete. Viac info sa dočítate na japan guide. Leží na ostrove Kyushu, dostupný autobusom z vlakovej stanice Aso. Bus premáva cca každú 1-2 hodiny, cesta trvá 30-40 minút. Počasie nám zase raz moc neprialo, keď sme dorazili hore (cca 1500 m nadmorskej výšky, prelievala sa iba hmla). Od autobusu je vyhliadkový bus dostupný buď lanovkou (prípadne ďalším busom v cene lanovky niečo nad 1000 yenov), alebo autom/peši po chodníku. Chceli sme sa prejsť tak sme volili pešo. Išli sme hore asi 15 minút, keď nás strážnik stopol, že cesta sa uzatvára kvôli hmle a hore nikto nesmie ísť. Ach jaj, fajn. Išli sme nazad, sadli sme si do čakárne, alias stanice so sedačkami, telkou a suvenír shopom. Tlačíme niečo do hlavy, sedíme a čakáme, nikam sa neponáhľame. Asi o hodinu a pol sa počasie trochu umúdrilo, začali opäť púšťať hore. A tak ideme pokus čislo dva. Keď sme po 20 minútach vyšli hore, zistili sme, že prvýkrat sme boli už nadoraz, akúrát v tej hmle sme o tom nemali ani tucha.

DSC_6840 DSC_6846DSC_6848 DSC_6852 DSC_6862 DSC_6863 DSC_6870DSC_6872 DSC_6874 DSC_6877 DSC_6878 DSC_6879DSC_6880 DSC_6888 DSC_6893 DSC_6898 DSC_6901DSC_6906 DSC_6907 DSCF9023 DSCF9026 DSCF9055

]]>
https://backpackeri.sk/mt-aso-najvacsi-aktivny-vulkan-na-svete-japonsko/feed/ 0
Hokkaido v obdobi levandule [Japonsko] https://backpackeri.sk/hokkaido-v-obdobi-levandule-japonsko/ https://backpackeri.sk/hokkaido-v-obdobi-levandule-japonsko/#respond Mon, 09 Mar 2015 17:50:01 +0000 http://backpackeri.sk/?p=5553 Po turistike v národnom parku Daisetsu-zan sa presúvame do kempu v Kamifurane, tam bude naša základňa ďalšie 2 dni. Všade naokolo je rozkvitnutá levandula, ideme teda preskúmať trochu okolie. V kempe za 500 yenov sme si požičali bicykle zdarma.

DSC_7178 DSC_7186 DSC_7193 DSC_7200DSC_7214DSC_7227DSC_7247DSC_7259DSC_7262DSC_7264DSC_7265DSC_7267DSC_7271DSC_7273DSC_7279DSCF9253DSCF9254DSCF9285DSCF9304Asahikawa-Furano

]]>
https://backpackeri.sk/hokkaido-v-obdobi-levandule-japonsko/feed/ 0
Ostrov Miyajima [Japonsko] https://backpackeri.sk/ostrov-miyajima-japonsko/ https://backpackeri.sk/ostrov-miyajima-japonsko/#respond Mon, 09 Mar 2015 16:59:59 +0000 http://backpackeri.sk/?p=5549 Pokračovať v čítaní: Ostrov Miyajima [Japonsko]]]> Ostrov Itsukushima nazývaný skôr Miyajima je známy vďaka svätyni Itsukushima zapísanej v UNESCO. Na ostrov sa najjednoduchšie dostanete lokálnym vlakom z Hiroshima do Miyajimaguchi, tam prejdete do prístavu a nastúpite na JR-ferry, ktorá je v cene JR-passu. Doprava po ostrove – pešibus, taxík, alebo bus, ktorý ide asi tak 4x za deň. Všade je veľa lesnej zveri, ktorá vám ide do tašiek, chutí im papier aj oblečenie. Spali sme pod lesom v kempe, kde nám robili spoločnosť. Hneď vedľa bola aj pláž, kde nebolo okrem lesnej zveri ani nohy. Voda bola príjemná, aj keď počasie nič moc. Relax pri vode sa moc nevydaril. V meste bol akurát festival, tak sme sledovali aspoň to.

DSC_6584DSC_6606DSC_6627DSC_6638DSC_6643DSC_6651DSC_6657DSC_6618

DSC_6659 DSC_6671 DSC_6672 DSC_6677 DSC_6683DSCF8932DSC_6694DSC_6695DSCF8935DSCF8936DSC_6760DSC_6773DSC_6774DSC_6776DSC_6778DSC_6779DSC_6781DSC_6784DSCF8981DSCF8983Miyajima guide map

]]>
https://backpackeri.sk/ostrov-miyajima-japonsko/feed/ 0
Mt. Fuji summit [Japonsko] https://backpackeri.sk/mt-fuji-summit-japonsko/ https://backpackeri.sk/mt-fuji-summit-japonsko/#respond Mon, 09 Mar 2015 15:55:56 +0000 http://backpackeri.sk/?p=5547 Hlavný dôvod prečo ísť do Japonska v lete (kedy sa v Tokyu potíte ako v parnej saune) bol, Mt. Fuji. Fuji-San stuckTrekovacia sezóna je iba júl – august. S tým, že začiatkom júla je zväčša otvorený iba 1 trail zo 4 – Yoshida trail. Na ostatné 3 nepremáva bus, takže drahý taxík, nebola naša alternatíva. Výhoda je, že v takom auguste je to pod Fuji naozaj prepchaté. Viď foto:

Bolo tam relatívne málo ľudí, v hute sme spali dokopy asi 5ti. Ráno bola jasná obloha a poobede sa to už zahmlilo. Výborný zážitok, ktorý by mal absolvovať každý Japonec, no vzhľadom na to, že domáci málo cestujú, nad našimi fotkami z Fuji-sanu skôr iba híkali.

Kompletný guide nájdete na stránke japan-guide. Nejaké mapky z najpopulárnejšej a najľahšej trasy Yosida trail + info, som uploadla aj nižšie, tak komu čo nie je jasné, ozvite sa.

Fuji 01 Fuji 02 Fuji 03 Fuji 04 Fuji 05 Fuji bus

DSCF8654 DSCF8660 DSCF8667 DSCF8669 DSCF8670 DSCF8672DSC_6204 DSCF8678 DSCF8682 DSCF8684 DSC_6219 DSC_6222DSC_6225 DSC_6230 DSC_6233 DSC_6234 DSC_6238DSC_6240 DSC_6244 DSC_6247 DSC_6249 DSC_6250DSC_6252 DSC_6254 DSC_6256 DSC_6258DSCF8674DSCF8691DSCF8703DSCF8704DSCF8705DSCF8687DSCF8708DSCF8709

]]>
https://backpackeri.sk/mt-fuji-summit-japonsko/feed/ 0
Daisetsu-zan National park [Japonsko] https://backpackeri.sk/japonsko-daisetsuzan-national-park/ https://backpackeri.sk/japonsko-daisetsuzan-national-park/#respond Mon, 09 Mar 2015 15:48:52 +0000 http://backpackeri.sk/?p=5342 Pokračovať v čítaní: Daisetsu-zan National park [Japonsko]]]> Narodný park na Hokkaide a zároveň najväčší v Japonsku. V preklade „great snowy mountains“. Nachádza sa tam 16 kopcov nad 2000 metrov. Niečo, čo fakt stojí za videnie a zažitie. Prekrásne scenérie. Boli sme tam začiatkom júla, kedy je na vrcholkoch ešte sneh a príroda sa iba zobúdza. Hlavná sezóna začína niekedy koncom augusta a vrcholí až keď je Hokkaido v plnom jesennom sfarbení, až po prvý sneh.

Informácií o trekovaní nie je veľa, hlavne nie v angličtine. Dalo by sa teda o praktických info písať celú večnosť. Keď niekto chcete tento park navštíviť, pošlite mi maila alebo si kúpte kapitolu z lonely planet – Hokkaido. Veľký travers prechádzajúci cez najvyšší Asahidake sa dá skrátiť aj na 1-dňovku, ako to bolo v našom prípade. Nemali sme času nazvyš a chceli sme vidieť to najlepšie. Začali sme v Sounkyo, kde je kemp, vyviezli sme sa lanovkami hore pod Kurodake, a odtiaľ je to pešo 6-8 hodín s prestávkami cez Asahidake a dole ku lanovke, lanovkou dole do dediny Asahidake, kde je zase kemp. Lonely planet síce ide opačným smerom, no v smere z Kurodake na Asahidake a dole máte celú krásu pred sebou stále na očiach. Okrem fotiek som priložila aj mapky, cestovné poriadky a ceny lanoviek.

Daisetsuzan map

Japan 004 Japan 005Japan 009Japan 011 Sounkyo Kamikawa line Sounkyo-Kurodake Ropeway Asahikawa-Furano

Daisetsuzan traverse north Daisetsuzan traverse south

DSCF9143 DSCF9144 DSCF9147 DSCF9151 DSCF9157 DSCF9158

DSC_7012 DSCF9163 DSCF9170 DSCF9171

DSC_7019 DSC_7023 DSC_7038 DSC_7040DSCF9200

DSC_7049DSC_7053DSC_7054DSC_7059DSC_7064DSC_7074DSC_7075DSC_7084DSC_7089DSC_7090DSC_7101DSC_7105DSC_7108DSC_7122DSC_7130DSC_7132DSC_7135DSC_7137DSC_7138DSC_7139DSC_7141DSC_7144DSC_7147DSC_7157DSC_7169DSCF9217Panorama DaisetsuzanDSCF9244DSCF9246

]]>
https://backpackeri.sk/japonsko-daisetsuzan-national-park/feed/ 0
Jetlag – alebo dobrý šlofíček nepozná zlé miesto ani nevhodný čas https://backpackeri.sk/jetlag-alebo-dobry-sloficek-nepozna-zle-miesto-ani-nevhodny-cas/ https://backpackeri.sk/jetlag-alebo-dobry-sloficek-nepozna-zle-miesto-ani-nevhodny-cas/#comments Mon, 02 Mar 2015 20:14:53 +0000 http://backpackeri.sk/?p=5277 Pokračovať v čítaní: Jetlag – alebo dobrý šlofíček nepozná zlé miesto ani nevhodný čas]]> Dnes je deň D, kedy mám day off a tak nemusím ráno vstávať. Tento veselý okamžik tu nastáva tak raz za 2 týždne. Všetkým, ktorí majú 2 dni víkendu každý týždeň, úprimne závidim. Niekedy mám pocit, že sa neviem dospať, hlavne keď vstanem po 8 či 9 hodinách spánku a cítim sa aj tak rozbitá. Holt, to je čaro manuálnej roboty. Vyčistí hlavu, no zničí Vás ako parný valec. V súvislosti s týmto ma napadol aj tento článok o únave, pásmovej chorobe, či spaní ako takom, bez ktorého žiaľ neprežijeme. Všetko je podľa mňa totiž iba sila zvyku.

Moje prvé stretnutie s jet lagom bolo, keď som priletela do Sydney v roku 2008. V lietadle som síce čo to naspala, nedopozerala som ani tie filmy, čo som mala v pláne. Sobota ráno 6:00 ranné spojenie Bratislava-Londyn vtedajším Skyeurope, nasleduje celodenné špacírovanie po Londýne a odlet ztade 22:00 s medzipristátím v BKK, ďalším nečakaným medzipristátím kvôli hmle v Melbourne a v pondelok o 11:00 miestneho času pristávame v Sydney. Poobede ma segra berie do mesta na promenádu, že ma tam prevedie. Tie 3 hodiny boli pre mňa utrpením. Tackala som sa po ulici a jediné po čom som túžila, bola posteľ. Ešte som bola označená za nespoločenskú a neviem akú. Večer som ľahla a spala. Zobudila som sa ráno o 9tej úspešne „prepnutá“. Keby som išla spať na obed, keď som dorazila, pravdepodobne by mi prepnutie trvalo aj pár dní.

Ďalší adept na jet lag bol let do Limy, prílet 13:00. No náš plánovaný program nepustí. Na jet lag niet času. Na mesto máme 1,5 dňa, potom nás čaká prelet do Cuzca o 5:50. Takže budíček ráno o 3tej. (ešte o 23:30 sa balím). Na machu picchu si treba tiež privstať. Dodnes si pamatám ako mi 4 dni tam pripadali ako 2 týždne, koľko sme toho stihli zažiť. 4 týždne na to prilietam do Viedne, domov dorazím o polnoci. Ráno idem do roboty, jet lag opäť nestíham. Ešte že vynašli tú kávu. V tamojšej robote som tie následky „jet lagu“ mávala pravidelne vďaka nočným od 19:00 do 7mej rána. Pár dní na to zase denné 7:00-19:00, kedy som do 2-3tej pozerala do plafónu, lebo som bola prepnutá na nočné. Po 3 hodinách spánku teda sedím za pc, strašne ma bolia oči, som rozbitá ale musím makať. A tak som si postupne zvykla na tento stav rozbitosti a naučila som sa s tým žiť, že pár krát do mesiaca sa tomu proste nevyhnem. Ale keď musíš, tak musíš..makať, alebo objavovať nové neprebádané mesto.

Alebo keď som letela ráno o 7mej z Barcelony, tzn budíček o 3.30, nočákom na letisko, o 10tej prílet do Viedne, o 11.15 som doma v posteli, dávam hodinový šlofíček, rýchla sprcha a 12.30 sedím v aute, a bežím do roboty, kde budem trčať ešte do 21.00. Však predsa nebudem čerpať deň voľna a pripravovať sa tak o lówe, iba kvôli tomu, že chcem spať.

Desí vás prebdená noc na letisku, alebo skorý ranný odlet? Využite efektívne miesto aj čas vo vlastný prospech.

Píše sa rok 2011, ryanairom do Maroka spiatočne za 60 eur – no nekúp to. Jediný zádrhel bol v tom, že cestou tam treba prenocovať v Bergame. Moje prvé nocovanie na letisku. Buď sa na to pripravím, alebo budem ďalší deň rozbitá. A tak som sa dostala ku stránke www.sleepinginairports.net Nájdete tam možnosti prespania na každom letisku, prípadné fotky, kde je najlepšie sa uložiť, či je tam wifi a ďalšie. Letisko v Bergame je teda najvtipnejšie, aké som kedy videla. Sedačiek je tam málo, ľudia sa tam povalujú kade tade po podlahe ako po jednom veľkom žúri. Mladí backpackers, alebo aj business mani v strednom veku v obleku, ktorí majú pod hlavou kufrík. Radosť pozerať. Čaká nás ranný let Bergamo-Marrakech. Ušetrili sme čas, peniaze za nocľah a aj sa trochu vyspali na ďalšie fungovanie.

bergamo
Ilustračné foto Bergamo

Alebo behom polročnej cesty po ázií sme vyskúšali aj zopár ďalších letísk. Indická Kolkata. Nakoľko v meste bolo asi 40 stupňov a spotili ste sa za 5 minút do nitky, rozhodli sme sa poslednú noc pred odletom do BKK stráviť na klimatizovanom letisku. Opláchnuť sa môžete aj na weckách, terminál je čistý ako lusk a v noci je tam dokopy asi 10 ľudí + 1 mačka (neviem, ako sa tam dostala, nakoľko pri vstupe na terminál treba mať platný boarding pass alebo nejaký zdrap papiera akože letenku). Nasleduje Kuala Lumpur a ranný let o 7mej. No načo sa trepať ráno o 4tej na letisko, keď sa na ňom môžem rovno zobudiť. To isté následuje v Sydney pri odlete do Auklandu. A keď sme leteli z Christchurchu nazad do Sydney, to bola teda noc – zákaz spania na zemi. Strážnici vás chodili budiť, aby ste nedajbože náhodou nezaspali na tých mäkkých kobercoch. Tak sme sa uložili v lufte, nakoľko sedačky mali tie skvelé opierky.

DSC_1445
Nocovanie Christchurch

Dodnes spomínam na let airasia z Kualy do Melbourne, kde som nezažmúrila oka, sedela som medzi Kórejcom a Thajkou, nad hlavou mi svietila voláká lampa, hrôza a des. Polhodinu ma vypočúvala teta na letisku v snahe odhaliť niečo nelegálne, napríklad prisťahovalca, či čiernu prácu. O 10tej som si vyzdvihla auto v požičovni, a moment ocitnutia sa prvý krát s volantom na pravej strane ma natoľko prebudil, že som v ten deň prešla ďalších 200km až po plánovaný kemp, kde som zaspala ako bábatko.

DSC_1245
Nocovanie Sydney

A moja cesta zo Singapuru? nocovanie na letisku, mhd do Johor Bahru a potom bus do Kuala Lumpur, kde tretí krát už nocovať nebudem, lebo je to tam fakt nuda, internet ide iba prvé 3 hodiny ale zháňam aspoň darček na kamoškinu oslavu 30tky. Letím s arabmi do Jeddah, čo je tiež jedno z najhorších letísk ever, ale aj tam sa mi podarí zaspať vďaka štuplom do uší a maske na oči. Následuje ďalší let do Milána, kde spím, ešte ani nie sme v lufte. V miláne sa trepem do Bergama, kde ma čaká opäť nádherná noc na terminále zvanom „tenkrát po žúre“. No ja už ako starý harcovník viem, aké procedúry tam majú a viem kde sa mám uložiť. Zaspávam o 6tej večer. O 22 ma budí pán, že daná sekcia sa ide zatvárať a mám sa presunúť. Ok idem na svoje staré miesto, kde budú prudiť zase o 3tej ráno, že na zemi nesmie byť nikto. Obsadzujem 2 sedačky, to mi vzhľadom k mojej výške úplne stačí. Štuple do uší, zatváram spacák a pokračujem v mojom prepínaní sa na európsky čas. Budíček niečo po 4tej, raňajky, umyť zuby a počas ranného letu do BA o 6.30 za 20 € aj s batožinou už ani nespím. O 2 hodinky už sedím v aute, ideme smer parndorf outlet, kde shoppingujem so segrou až do večera. Večer sa presúvam zase do mesta, kde kamoška oslavuje tú 30tku. Domov dorazím asi o polnoci a po 3 dňoch spania po lietadlách a letiskách som vo vlastnej posteli a pod hlavou mám svoj vankúš!

Alebo všetky tie nočné prelety, presuny vlakmi, 24 hodín v 4 hodiny meškajúcom vlaku do indického Gorakpuru, ďalšie 3 hodiny v jeepe ku hraniciam, kde sedím s 2 mladými nepálcami (mať tak 16, asi sa zalúbim, ale asi tam v tom veku ani nesedím, hehe), kde vodič mal 2 kšefty zároveň, mimo taxikára roznášal po dedinách aj noviny, takže sme zastali asi 105-krát, na každej zastávke vyhodil štos novín z auta, v momente dopadu sa asi museli rozpadnúť..

Alebo nočný presun na Hokkaido. Každý pozná rýchle shikanseny, ale Hookaido spojuje s pevninou Honshu stará pomalá trať. Na Hokkaide o Shikanzenoch iba snívajú, je to tam stará škola, čo je vo vela veciach aj fajn. Takže zrazu pár sto kilometrov trvá 10 hodín v drkotajúcom sa vláčiku, kde v noci mrznete v klíme, sedadlo sa nedá sklopiť ani o milimeter, niet kam si vyložiť nohy. A aj tak sme sa ráno vylodili v Sappore, neskôr v Asahikawa, plní energie pred trekovaním v NP Daisetsuzan.

Čo z toho plynie? Niekedy fakt neviem, kde beriem energiu na to, aby som 3 dni fungovala úplne bez problémov bez postele. Naučiť sa spať hocikde a fakt sa dobre vyspať a za hocijakých okolností, chce trochu tréningu, alebo iba poriadnej únavy. Alebo prinútiť sa fungovať na povel, napriek tomu, že nie ste úplne fit a užívať si dané momenty.

Všetky tieto bizarné presuny, 5-krát prestupovanie, že komplikovanejšie to už ani nejde, kvôli ušetreným 100 eurám sú nie ani tak ušetrené peniaze, ako zarobené zážitky hodné nie 100 eur, ale tisíííce eur. Ako vravím, pohodlnú cestu z bodu A do bodu B, alebo luxusný hotel? Na to si nikto nespomenie už o týždeň, nie to o 20 rokov.

]]>
https://backpackeri.sk/jetlag-alebo-dobry-sloficek-nepozna-zle-miesto-ani-nevhodny-cas/feed/ 1
Stupeň nebezpečenstva si vytvára každý sám https://backpackeri.sk/stupen-nebezpecenstva-si-vytvara-kazdy-sam/ https://backpackeri.sk/stupen-nebezpecenstva-si-vytvara-kazdy-sam/#respond Wed, 12 Feb 2014 21:52:39 +0000 http://backpackeri.sk/?p=5015 Pokračovať v čítaní: Stupeň nebezpečenstva si vytvára každý sám]]> Môj prvý príspevok v novom roku. Inšpirovala ma k nemu pouhá cesta do nášho hlavného mesta, kam pravidelne, resp. nepravidelne dochádzam z neďalekého vidieku. Vyhýbam sa hlavným upchatým ťahom a miesto toho chodím po takej ceste zvanej „opilecká“. Môžete si iba domyslieť, že po nej chodí každý, kto už má pod čapicou a snaží sa vyhnúť policajtom. Alebo potom tí, ktorí sa snažia vyhnúť sa kolónam. Táto cestička je asi 7kilometrov dlhá, defacto rovná, ale dosť úzka, bez stredovej čiary a jazdí sa tu veselo ako na divokom západe. Neraz som šla okolo auta, ktoré už bolo na streche a policajti to tam dokumentovali. A toť minule, som si všimla opäť ďalšie nasprejované kríže na stromoch. Už mi chýbal len ten nápis vyrytý do skál ako na Bolivijskej ceste smrti – Díos te amo. (Boh ťa miluje). Rozdiel je akurát ten, že cesta v Bolívií je nad hlbočiznou priepasťou, kdežto moja cesta smrti je na rovine.

Čo z toho plynie? cesta je síce rovná, no ponatriasa vás kvalitne, je tam zopár dier, hlavne po zime, zopár jumpov, ktoré vás vyhodia do vzduchu, ak nespomalíte. Chodím tade už cez 10 rokov a nebezpečná mi absolútne nepríde, asi vďaka tomu, že to tam dobre poznám. A tento jednoduchý príklad by sa dal zovšeobecniť.

Veľa ľudí sa bojí niekam cestovať, lebo sa obáva nebezpečenstva. Keď to však začnete skúmať trochu pod povrch, zistíte, že väčšina nehôd, zločinov a rôznych cestovateľských katastrof  je iba výsledkom nášho správania sa, zlej informovanosti, prípadne strach pramení z informácií v médiách. Idete tam, kam nemáte, lebo neviete kde sú štvrte, kam sa ani miestni neráčia, prípadne podnapití necháte svoje veci niekde v bare a tie svine vám ich ukradnú. Alebo sa flákate v noci po uliciach tam, kde to nie je odporúčané. Na odpoveď či sa mi niekde stalo niečo zlé, vždy iba sucho odpovedám: ukradli mi mobil v bratislavskej električke a vekslák pred tescom ma ožobračil o ťažko zarobené peniaze na brigáde v čase teenagerstva 🙂 Jasné, sú prípady, kedy sa cestovatelia správajú ukážkovo a proste majú fakt smolu. Ale väčšinou sa tomu dalo nejak predchádzať.

Medializácia je ďalšia kapitola sama o sebe. Zbožňujem, keď negatívne informácie šíria tí, čo všetko počuli a videli na internete. Minule sa mi sťažoval kamarát na misii v Afganistane, že je to tam nuda. Starajú sa o nich ako v bavlnke. Má dokonca šoféra aj asistenta. Taký luxus by sme chceli viacerí 🙂 Ale inak tam talibanci vyhadzujú do vzduchu reštaurácie..

Keby som bola nejaký Amík, čo sa chystá na Slovensko a kukla by som si zopár krát televízne noviny, prípadne prečítala nejakú krimi rubriku v topkách (tuším tam niečo také existuje), asi by som to tu tiež nepovažovala za bezpečné. Mojej kamoške kedysi ukradli mobil v noci na ulici pod hrozbou podrezania. Bolo to dávno, keď mobily iba začínali. Vidíte, a už vtedy to tu bolo také nebezpečné, že väčšina si tu dodnes spokojne aj tak nažíva. Človek sa skor bojí aby nedostal gulku do hlavy, keď vytrúbi nejakého zle naladeného hrubokrkého 🙂

Takže toľko odo mňa čo sa týka nebezpečia. Všetko je nebezpečné, pokiaľ sme zle informovaní a neprispôsobíme svoje konanie danej situácií.

visit norway

]]>
https://backpackeri.sk/stupen-nebezpecenstva-si-vytvara-kazdy-sam/feed/ 0