Ako zostať v kontakte s domovom

Nie je to až tak dávno, čo kontaktovanie blízkych doma bol vcelku problém. Nespoľahlivé maily, pomalý internet, drahé telegramy a telefonáty z telefónnych búdok, ktoré iba hltali mince. V dnešnej dobe je najväčším problémom vybrať si spôsob kontaktovania blízkych. V rámci nízkeho rozpočtu môžeš posielať maily, skypeovať, facebookovat alebo si zaobstarať medzinárodnú SIM kartu, na roamingové hovory mimo Európy radšej zabudni.

Vo vyspelejších krajinách narazíš na každom rohu na wifi pripojenia, v menej vyspelých je dostatok internetových kaviarní, kam sa chodia hrať aj lokálne decká a wifi sa takisto rozmáha vcelku slušne. Vo väčších mestách by si s internetom nemal mať problém. V latinskej Amerike či Ázii hlavne pri turistických atrakciách, v Afrike budeš musieť hľadať trochu dlhšie.

Telefonovanie

Najlacnejšie sa javí medzinárodná SIM karta kde dostanete nejaké mobilné číslo a známi vám môžu volať. Prichádzajúce hovory sú buď zadarmo, alebo lacnejšie, odchádzajúce sú vždy lacnejšie. Každý provider má špecifické podmienky, záleží do akých krajín sa chystáte. Cenníky si treba preštudovať a potom zvážiť čo sa viac oplatí. Niektorí provideri poskytujú okrem hlavného mobilného čísla aj PEN, to znamená, že si môžete vyžiadať aj UK, USA alebo iné číslo, podľa toho, kam majú vaši známi volania najlacnejšie. Cenníky PEN sa rôznia. Alebo si môžete vyžiadať toll free číslo dostupné v niektorých krajinách. Rodina vám teda volá zadarmo a vy platíte hovor z toll free na vašu medzinárodnú SIM kartu. Alebo vám rodina volá zo Skype alebo Gtalk za pár centov a vás stojí prichádzajúci hovor tiež iba pár centov.

Medzinárodné SIM karty:

Telestial

Ekit

OneSimCard

Inak je všade veľa telefónnych centier odkiaľ sa dá volať pomerne lacno. Alebo existujú aj telefónne karty, cez ktoré môžete volať aj z mobilu.

Skype– ak máte v zahraničí prístup k internetu, notebook, verejný počítač alebo mobil, kde máte nainštalovaný Skype, volania odtiaľ svojim blízkym domov stojí pár centov. Alebo môžete blízkeho iba prezvoniť z telefónu z hotela (ak ste v nejakom lepšom) a on vám zavolá cez skype naspäť na pevnú linku za pár centov. Rovnakú službu ako skype v súčasnosti ponúka aj google, volá sa Gtalk. Ak máte androida, Windows phone, Apple, alebo Blackbarry, môžete telefonovať a smskovať aj cez Viber. Rozdiel je iba v tom, že na rozdiel od Skype a Gtalk, nepotrebuje žiadne ďalšie loginy, na Viber sa logujete so svojím telefónnym číslom.

Ak sa niekde zdržíte dlhší čas, oplatí sa kúpiť si lokálnu SIM kartu, samozrejme potrebujete mať odblokovaný mobil.

Pohľadnice či listy môžete posielať stále.

Dátový prenos

Roamingové poplatky za prenos dát stále siahajú do astronomických výšok. Niektorí provideri majú dátové balíčky do zahraničia, ale predplatené dáta sú iba v rámci európskych krajín, alebo vyspelých krajín USA, Austrálie apd.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *