Pošlem veci domov alebo napred

Pošlem veci domov

Ak idete niekam na dlhšie s menším ruksakom, predsa len môžete mať problém s nadbytočnými vecami. Po ceste sa nazbierajú suveníry a najistejší spôsob ako ich dopraviť domov v jednom kuse, je poslať ich už počas cesty. Je väčšia šanca, že ich stratíte, ukradnú ich, alebo sa rozbijú, ak ich budete vláčiť so sebou. Väčšina krajín má cenu poštovného priamo na internete, takže sa môžete rozhodnúť, odkiaľ sa to viac oplatí. Spomedzi rozvojových krajín posielajte radšej z tých vyspelejších a spoľahlivejších. Poštovné po zemi je najlacnejšie, akurát, že niekedy to môže trvať extrémne dlho, takže dorazíte domov skôr, ako vaše balíčky. Niekde fungujú spoločnosti, ktoré poskytujú door to door service loďou za veľmi výhodné ceny- ale má to význam až od hmotnosti niekoľkých kíl na balík resp. zásielku. Nenoste zbytočné zásoby harabúrd, všetko sa dá kúpiť skoro všade.

Pošlem veci napred

Ak sa napríklad chystáš trekovat každý druhy týždeň, zbaľ si trekingove topánky. Ak nie, záberu ti 30% miesta v ruksaku a budeš ich kade tade vláčiť zbytočne. Ak ich zavesíš na ruksak, budeš obvešaný ako vianočný stromček. Ak budeš tri mesiace chodiť po mestách a ďalší mesiac po prírode, pošli si výbavu napred. Čítaj ďalej ako, alebo si výbavu požičaj.

Kam si ich poslať?

Ak cestuješ dlhé mesiace a máš zhruba predstavu, aké krajiny navštíviš, máš aj predstavu, kde budeš napríklad potrebovať tie turistické topánky, pošli ich na hlavnú poštu do hlavného mesta v danej krajine 2-4 týždne vopred, v závislosti od krajiny. Ako adresáta napíšeš svoje meno, ale aj „Poste restante“ – zásielka označená poste restante a názvom pošty sa nezasiela na adresu ale na poštu. Na základe dohody odosielateľa a adresáta. Zásielku si potom s dokladom totožnosti vyzdvihneš. Na poštách ale môže byť zmätok, môže sa to stratiť, alebo vám povedia, že to už poslali preč, lebo si to nikto nevyzdvihol. Môžete si to poslať do lepšieho hotela, ale backpacker iba zriedka prespáva v drahších hoteloch. Hostel vám asi tieto služby poskytovať nebude, respektíve pokiaľ ich nepoznáte osobne, asi by som im to nezverila.

Existujú na to aj platené služby –Mailboxes ETC, nájdi lokalitu on-line, zavolaj im, že niečo posielaš a oni to budú čakať. Poskytnú fyzickú adresu a majú pobočky po celom svete.

FedEx, UPS, DHL – môžeš to poslať taktiež k nim, ale musíš to posielať cez ich servis, čo môže byt dosť drahé.

Couchsurfing– nájsť niekoho, kto žije v danej lokalite, bude tam aj najbližších pár týždňov a vyzdvihne ti to. Samozrejme, ak máš pozitívne hodnotenia v CS, o to lepšie, náhodou by si mohli myslieť, že k nim príde zásielka s narkotikami apd.

Alebo, ak máte v danej krajine ambasádu, môžete sa skúsiť dohodnúť s ambasádorom, že si to necháte poslať tam, ale pochybujem o tom, že vám vyhovejú.