Ubytovanie

V rozvojových krajinách:

Väčšinou nie je problém zohnať izbu/posteľ aj na mieste, ak nejdete počas hlavnej sezóny a pokiaľ nie sú sviatky, festivaly a iné. Ponuka sa rýchlo prispôsobuje dopytu a pokiaľ mierite do aspoň trochu turistickej oblasti, budete mať kde prenocovať.

Zabookovat si nejakú tú noc vopred ale vôbec nie je od veci. Hlavne ak tu krajinu a danú kultúru absolútne nepoznáte, alebo je plánovaný prílet či príchod v neskorých nočných hodinách. Ak si nie ste istí dopravou z letiska/zo stanice, opýtajte sa v danom hosteli/hoteli, určite vám pomôžu, alebo za poplatok po vás pošlú šoféra. Zabookovat si hostel/hotel sa dá viacerými spôsobmi. Napríklad tak, že si zoženiete kontakt v sprievodcovi a zavoláte si tam. Telefonát nemusí byť najlacnejší a nie je isté, že ten, na druhej strane, vám bude rozumieť. Vaša rezervácia môže dopadnúť fiaskom. Najlepšie sú bookovacie portály, kde si pekne všetko vyklikáte a vaša rezervácia platí. Alebo si na webe nájdite web daného hostelu/hotelu (ak majú webstránku), určite tam budú mať niečo ako rezervačný formulár, alebo návod, čo máte spraviť, ak si chcete nocľah zarezervovať. Bookovacie portaly majú výhodu v tom, že sú tam aj recenzie na dané hostely/hotely alebo počet bodov a podľa toho sa môžete rozhodnúť. Niektoré recenzie od notorických sťažovateľov samozrejme treba brať s rezervou. Američania bývajú top kandidáti.

Hotely odporúčané sprievodcami bývajú preplnené, hlavne tie najlacnejšie prvé v poradí a majitelia z nich potom radi ryžujú. Celkovo pokiaľ hľadáte niečo, kde nie tucet backpackerov, nájdite si niečo po ceste sami a nie v sprievodcovi. Nepotrebujete ani odporúčanie, lebo izbu si predtým pozriete. V niektorých rozvojových krajinách sa nestretnete s pojmom hostel či backpacker, všetko sa volá hotel, ani so zdieľanými izbami s možnosťou zajednania si jednej postele.

Najdôležitejšie kritériá sú čistota, ticho, bezpečnosť a samozrejme cena. Môžeš si určiť vlastné poradie. Ak si ideš pozrieť nejaký hotel, zdá sa ti fajn, ale izba sa ti nepáči, spýtaj sa či nemajú voľnú nejakú inú. Ak je mimo sezóny a si v krajine, kde nie sú fixne stanovené ceny (severná Afrika, Ázia) – zjednávaj. Ak máš energiu, nikdy neber prvý hotel kam vojdeš, ale pozri si aspoň 2-3 a podľa toho sa rozhodni. Poďakuj a povedz, že sa ešte vrátiš. Hotely na hlavnej turistickej promenáde budú asi hlučné. Pozri sa, kam smerujú okná a aké potenciálne riziko hluku hrozí. Alebo budeš taký unavený, že ten hluk je ti úplne ukradnutý, alebo máš štuple do uší. A niekedy sa proste ocitneš v peknej izbe s telkou, uterákmi a bude iba o par drobných drahšia. Dávaj ale pozor, ak si dlhom výlete a strážiš si rozpočet, 3 či 5 dolárov na noc znížia rozpočet o 100-150$ mesačne a nemusí to znamenať o moc viac komfortu navyše.

Hluk

Častý problém je práve hluk. Doprava, trúbenie, hluční ľudia na ulici, strašné teplo, otvorené okná, tenké steny, to môže byť dosť zlá kombinácia, ak potrebuješ vstávať ráno o 4tej na východ slnka. Snaž sa vyvarovať hostelom plným hlučných ľudí, čo sa samozrejme na prvý pohľad ťažko dá rozoznať. Cez deň tam môže byť totálne ticho. V moslimských krajinách sa aj tak ráno zobudíš na hlasné zvolávanie k modlitbám. Alebo narazíš na hostel, kde otvoríš okno, aby si mal nejaký vzduch a dočkáš sa iba discoteky do rána do 4tej. Bohužiaľ cez deň nikdy nevieš, čo sa tam odohráva v noci, smetiari, ktorí prídu po sklený odpad ráno o 4tej, alebo že je tam nočný klub, zistíš až keď budeš spať. Prípadne sa môžeš spýtať osoby, ktorá ti izbu ukazuje, či je hlučná, no za odpoveď asi neručí. Čím lacnejší hostel je, tým je šanca, že bude niekde pes zakopaný. Hluk, alebo šváby, komáre a jašterice.

Obchodníci/priekupníci/otravovači

Obzvlášť otravujú život v severnej Afrike a v Ázii. Väčšina z nich pracuje za províziu. Tzn. do hotela prinesie nejakých turistov a majiteľ mu dá z toho nejakú províziu. Sú strašne otravní, budú s vami chodiť hore dole cez celé mesto, ale môžu byť niekedy aj nápomocní a odvlečú vás do hotela, o ktorom by ste sa inak nedozvedeli, lebo nemá žiadnu webovú stránku a nie je v žiadnom sprievodcovi (nie je nič neobvyklé, že veľa hostelov na webe nie je. Hlavne tie najlacnejšie). Nie všetci pracujú za províziu. Môže to byť aj rodinný hostel/pension, kde vyšlú niekoho z rodiny do ulíc a ten sa vás doň snaží dotiahnuť. Títo bývajú ešte dotieravejší, ide predsa o rodinné podnikanie. Predtým než sa rozhodnete s ním isť, zistite, kam vás vlastne ťahá. Môže to byť dosť ďaleko a potom sa budete musieť vracať. Odpoveď tuto za rohom, môže znamenať vcelku slušnú vzdialenosť.

Ak vás cestuje viac, dohodnite sa kto ostane s vecami a kto pôjde obehávať hostely. Bez batožiny sa hýbeš rýchlejšie a objektívnejšie zhodnotíš, čo je lepšie, ako keď prídeš s batožinou a nechce sa ti isť už nikam ďalej. Ak si už za niečo priplácate – klimatizácia, TV, presvedčte sa, či aj funguje.

Prečo je tu do čerta také teplo ako v pekle?

Teplo je jeden z hlavných faktorov, prečo nemôžete v noci dobre spať. Buďte pripravení, že v tropických krajinách bude hlavne záležať od obdobia v roku. Teplota síce v noci klesá, no v lacných ubytovniach môže byť riadne prekúrené aj v noci. Je to obvykle preto, že izby nasajú teplo počas dňa, hlavne tie malé a aj keď tam máš ventilátor, je to prd platné. Nie je nič neobvyklé, že sa zobudíš na mokrom posteľnom prádle – od prepotenia. Bohužiaľ moc toho nezmôžeš, jedine tak platiť o dosť viac $ za izbu s klimatizáciou. Predtým než niekam ideš, zisti si akú klímu (aké počasie) možno čakať v danej krajine a necestuj, keď je 40 stupňov, hlavne v Indii, Afrike, strednej Amerike a hlavne ak máš hlboko do vačku a nemôžeš si dovoliť izbu s klímou. Problém s teplom je v izbách s nedostatočným odvetrávaním a priamym slnkom. Na oknách by mali byť aspoň nejaké závesy. Ak nemôžeš spať kvôli strašnému teplu a vlhkosti, namoč si uterák do studenej vody a zamotaj sa do neho.

Vo vyspelých krajinách:

Záleží od šťastia, no môžete sa stretnúť s rovnakými problémami ako v rozvojových krajinách. Slnkom vyhriata izba v starej budove niekde v Barcelone a hluk z ulice ak bývate na frekventovanej ulici, tiež nie je neznáma. Ubytovanie ale nie je lacné. Za dvojposteľovú izbu niekde v Európe zaplatíte minimálne 30-40 eur, posteľ v zdieľanej izbe (dorm) je lacnejšia. V Austrálii či v USA ešte o dosť viac. Hľadanie a rezervovanie ubytovania na mieste vo vyspelých krajinách je značne náročnejšie, všetko lacnejšie sa hneď vybookuje a v letnej sezóne je všetko drahšie a všade je milión turistov.

Hostel alebo backpacker, niekedy je to pár izieb a niekedy budova s veľmi veľa poschodiami a izbami pripomínajúca luxusný internát, nájdete tam spoločenskú miestnosť, bar, terasu, reštauráciu, kuchynku, internetovú miestnosť.. na recepcii sú buď domáci nehovoriaci po anglicky (samozrejme ako kde), alebo mladí či starší ľudia, ktorí po anglicky hovoria. Niektorí atmosféru v hosteloch milujú a bývajú tam aj 3 mesiace, keď napríklad pracujú niekde neďaleko v bare, ďalší to tam zase nenávidia.

Počet hostelov sa v posledných rokoch značne zvýšil, napríklad v mestách ako Rio, Singapore, Kuala Lumpur, Buenos Aires atd. Možnosti lacného cestovania sa teda stále iba zlepšujú. Kto chce súkromie komfort ticho a lokalitu v centre mesta – priplatí si. Komu stačí posteľ, štandardná izba a nevadia mu spolubývajúci, ušetrí. Na hostel portáloch si ľahko vie človek overiť dostupnosť a cenu daného hostelu v danom čase.

Hostely sú od výmyslu sveta, od tých moderných internátnych, cez malinké, krásne po škaredé. Prosím vás, len nemajte predsudky, že hostel rovná sa 20 posteľová izba plná chrápajúcich jedincov, kde sa svetlo zhasína o 22tej. Všade je to rôzne a veľmi ťažko je zovšeobecňovať.

Jasné, všade je aj veľa strašných hostelov, ale aj hotelov, ktoré sú špinavé alebo preplnené smradľavé atd. Ale takisto je aj veľa krásnych jedinečných čistých s úžasnou atmosférou. Hostely už nie sú iba pre mladých, stále viac a viac starších turistov si vyberá práve hostely. To, že budeš bývať v hosteli neznamená, že musíš bývať na izbe s cudzími ľudmi. Dvojposteľovky či trojposteľovky sú tam tiež, stoja aj tak nie o moc viac ako posteľ v dorme. Ale tých dvojposteľoviek je vždy menej, takže ich treba bookovat dopredu. Osobný prístup od priateľského personálu, zdroj informácií – skúsenosti ostatných cestovateľov, ktorí sa napríklad práve vrátili z miesta kam sa chystáte vám podajú info z prvej ruky, plus kuchynka, to všetko sú plusy hostelov oproti hotelom.

Hostely sú fajn miesta ak cestujete napr. sám. Aj keď, po čase sa vám zunujú všetky tie klišé konverzácie typu odkiaľ si, kam ideš, koľko si na ceste. Ale to už patrí celkovo medzi „riziká“ dlhodobého cestovania. Alebo spolubývajúci, ktorí sa každý večer opíjajú, robia hluk do neskorých hodín a cez deň spia.

Bookovanie hostelov a lacného ubytovania v predstihu

V niektorých prípadoch a obdobiach je naozaj potrebné si ubytovanie rezervovať vopred. Teda, pokiaľ máme napríklad obmedzený budget a cena je pre nás dôležitá. Izby za x stoviek budú voľné aj uprostred augusta. Keď robíš nejaký prieskum na internete a dáš do google napríklad cheap accommodation in paris, new york atd., nájdeš tam milión výsledkov prevažne od sprostredkovateľov, ktorí pracujú na províziu. HostelBookers je môj najobľúbenejší vyhľadávač lacného ubytovania, ktorý patrí medzi tie najznámejšie spomedzi všetkých, ponúka okolo 8500 možných ubytovní v 150tich krajinách, ale každopádne tam nie je všetko a niektoré miesta nie sú pokryté vôbec, alebo tam sú iba tie najdrahšie ubytovne. Môžeš si pozrieť všetky ubytovne, ktoré sú v danom meste a ďalej si ich usporiadať podľa ceny za lôžko v dorme alebo dvojposteľovku, alebo podľa hodnotení. Samozrejme si vieš zistiť dostupnosť v požadovaných dátumoch. Rezervácia je jednoduchá a izba/lôžko je garantované. Za rezerváciu ako takú na hostelbookers neplatíš, platíš iba 10% z celkovej ceny ako depozit, ktorý ti odpočítajú z celkovej sumy pri platbe na mieste. Ceny na mieste by mali byt rovnaké, aj keď neplatí to všade. V krajinách, kde sa zjednáva, môže byť cena na mieste nižšia aj o 50%, alebo dokonca aj vyššia. A napríklad novootvorené hostely majú veľmi dobré uvádzacie ceny, ktoré sú väčšinou na ďalší rok už dvojnásobné. Hostelbookers.com

Bookovanie hotelov v predstihu

Veľmi populárny je portál booking.com. Množstvo hotelov, ale aj hostelov po celom svete, veľmi prehľadný a aj s počtom bodov dosiahnutých za hodnotenia. Niektoré hotely vám počas rezervácie stiahnu z karty určité percento ako depozit, niektoré zase nie. Booking.com

Kempovanie

Nie všade je kempovanie také bežné ako v Európe, Austrálii, Kanade či Amerike. Ak nemáš auto, počítaj s tým, že musíš všade vláčiť stan, kemp nebýva v strede mesta, takže všade musíš chodiť pešo. Niekedy majú v rámci hostelu nejaký ten trávnik, kde si môžeš rozložiť aj stan a vyjde ťa to lacnejšie ako posteľ. Každopádne predtým než si niekam dovlečieš stan, sprav si prieskum o danej krajine, lokalite, či je tam niečo také vôbec možné. Ak máš k dispozícii auto, či už vlastné alebo prenajaté, dostaneš sa veľmi ľahko do kempov a prenajatá unimobunka, alebo stan ti značne ušetria náklady. Bohužiaľ chýba tu tá stránka, čo sa týka zbližovania s inými cestovateľmi, ktorá je v hosteloch.

Couchsurfing

Sieť ľudí ochotných poskytnúť posteľ, alebo si s vami dajú drink. Spoznáte domácich, zažijete niečo iné. Bohužiaľ, aj tento spôsob sa čoraz viac mení a ľudia to využívajú nie aby spoznali domácich, ale aby iba zadarmo prenocovali, tzn. hľadáš niečo navyše a sám neponúkaš nič.

Ďalšia možnosť lacného ubytovania a zblíženia sa s domácou pôdou a ľuďmi ponúka sieť WOOFF. Za prácu dostávaš ubytovanie a stravu. Väčšinou sa jedná o prácu spojenú s organickými farmami. Náklady na cestovanie sú teda znížené o najpodstatnejšie položky – jedlo a ubytovanie. Avšak ak chceš vidieť aj iné miesta, musíš sa presúvať a platiť samozrejme za dopravu. A samozrejme aj fyzicky pracovať. Pracovný čas je medzi 5 a 8 hodín denne, 5 až 6 dní v týždni. Záleží, čo tvoj hostiteľ vyžaduje. Nie je to určite pre každého.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *