Bezpečnosť

Nosenie fotoaparátu

Ukrývanie ho v ruksaku na chrbte, kde máte ešte bedeker, fľašu vody a nejakú mikinu, keď sa ochladí, nie je veľmi praktické ak potrebuješ rýchly prístup k fotoaparátu, aby si niečo rýchlo zachytil. Nosiť ho v taške na ramene tiež nie je najlepšie, ale je to prístupnejšie. Bohužiaľ, čím lepšie prístupné, tým viac viditeľné a tým ľahšie vám to potenciálny zlodej ukradne. Tam, kde vám toto hrozí aj počas bieleho dňa, tam ten fotoaparát radšej nevyťahujte vôbec. Super malé kompakty možno nosiť vo vreckách v gatiach. No kvalita fotiek dnešných smartphonov sa vyrovná kompaktom, takže vám bude stačiť dobrý telefón. Zrkadlovku si tak ľahko do gatí neschováte. Ale noste ju aspoň na krku, aby vám ju nemohli tak ľahko vytrhnúť. A keď už budú ozbrojení, tak je jedno, či ju budete mať schovanú alebo na krku. Samozrejme sú oblasti nie príliš bezpečné, kde ste radi, že ste radi a posledné čo vás napadne je vyťahovať fotoaparát.

Písať o kriminalite a bezpečnosti ako takej je veľmi zložité a individuálne. Paranoje cestovateľov začiatočníkov na seba iba viac upozorňujú a vystavujú sa tak väčšiemu riziku okradnutia. Keď sa im to nakoniec stane, skončí to výrokom –  veď ja som ti to hovoril. Takže je to iba zamotaný kolotoč.

Jednoducho povedané, treba rozlišovať tri veci. Prvou je, že ázijská africká a latinsko-americká spoločnosť má väčšie sklony k obchádzaniu zákonov ako je tá naša. Ďalšia vec je, že zlodeji budú všade prítomní, aj na vašej dovolenke. Ale to sú aj vo vašej domovskej krajine, no tu viete, čo si môžete dovoliť. Západniar, Európan či Američan bude vždy ľahký cieľ, lebo vo veľkej väčšine prípadov má veľa peňazí a je ľahko odlíšiteľný od zvyšku domácich. Tretia vec – kúštik paranoje nikoho nezabije, ale hrdinov sú plné cintoríny a knižky a nadmerná paranoja vám môže zničiť celú dovolenku, takže pozor, iba v zdravom množstve.

Maj na pamäti, že väčšina obyvateľstva je mierumilovná. Väčšina kriminálnych činov sa stáva za určitých okolností alebo na určitých miestach, dávajte si pozor a buďte praktickí. Možno sa s tým stretnete, možno nie. Čím dlhšie budete v nebezpečnej oblasti, tým je väčšia šanca.

Kde nosiť peniaze, aby boli v bezpečí:

Keď vás pod hrozbou zastrelenia vyzlečú do spodného prádla, je jasné, že v bezpečí nebudú nikde. Ale platí nasledovné, ak si niekde v autobuse, dôležité veci typu pas, peniaze, doklady maj priamo u seba, nie v kabelke, nie v ruksaku. Niektorí však nosia všetky svoje cennosti so sebou aj keď ich môžu nechať v bezpečí hotela/hostela. Všade propagovaný opasok s tajným vreckom na peniaze je smiešny. Oveľa lepšie sú tajné vrecká v oblečení, môžete si ich vyrobiť koľko chcete. Alebo kapsičky v telovej farbe sú zas nepohodlné, je v tom teplo. Nejaké peniaze maj odložené v batožine, najlepšie tvrdú menu dolár alebo euro. Najlepšie tajné miesta sú tajné vrecká vo vreckách alebo v podprsenke. Niečo málo maj vždy pripravené vo vrecku. Lepšie prísť o málo, ako o všetko vrátane pasu. Peňaženka je príliš nápadná a každému je jasné, že v nej máš všetky svoje peniaze a všetky kreditky.

Peniaze ti môžu zmiznúť aj z hotelového trezoru, keď ich tam už dávaš, daj ich v zalepenej obálke, alebo si vyrob nejaké vrecko, z ktorého nemožno vytiahnuť peniaze bez toho, aby sa nepoškodilo. Hoteloví zamestnanci si takto občas prilepšujú a myslia si, že ak tam dáte ruličku peňazí, a oni si pár bankoviek osvoja, nikto si to nevšimne.

Ak si v izbe s ďalšími ľuďmi, ktorým moc neveríš, ruksak si o niečo zamkni, alebo ak je tam skrinka, maj pri sebe zámok na kód a použi ho. Cennosti a peniaze dobre skry, pár peňazí, starý pas či expirovaná kreditka môže byť použitá v ľahko dostupnom vrecku ako návnada. Ak si na ceste v dopravných prostriedkoch, maj ruksak vždy na očiach pri sebe, tzn. musí byť menší, aby si ho nemusel dávať do batožinového priestoru (musel by si na každej zastávke kontrolovať, či ho niekto nevzal) či na strechu autobusu. Keď už ho dávaš nad hlavu- napríklad vo vlaku, pripútaj ho zámkom. Zámok nie je neprekonateľný, no nepripravených zlodejov odradí.

Najlepšie miesto kde nosiť šperky či drahé retiazky je nechať ich doma.

Ozbrojená lúpež, násilný čin

Je to relatívne ojedinelé a keď už sa to stáva, tak väčšinou v latinskej Amerike a Afrike a taktiež skôr za tmy, vo veľkých mestách. Keď už sa ti to stane, nie je moc toho, čo by si tam poriešil, môžeš byť rád ak vyviazneš iba s finančnou ujmou. Vo svete je strašne veľa bláznov a k tebe sa dostane iba zopár príbehov, aj tam môže vysvitnúť, že dotyčný bol v krčme opitý, nechal na stole doklady a fotoaparát, alebo nechal ruksak pod nohami v autobuse nezamknutý a zaspal, alebo ho dal dole do batožinového priestoru a niekto mu s ním ušiel, alebo sa opitý prechádzal v noci po meste. Vyhýbaj sa turistickým zvykom typu taška na fotoaparát, ladvinka a opasok na peniaze. Ak potrebuješ isť niekam v noci, chod taxíkom. Ak ideš pešo, obzvlášť sám, vyhni sa tmavým uličkám, parkom a tichým miestam, kde ťa nikto počuť nebude.

Ak idete niekam prvýkrát (do rozvojových krajín) a vyzeráte ako typický turista, dajte si tú námahu, zarezervujte si ubytovanie aj s odvozom z letiska. Na chrbte s veľkým ruksakom – to ako keby ste mali na čele napísané, „hey, mám veľa prachov, okradnite ma“. Niekde v Nairobi alebo v Delhi by sa mohol niekto chcieť chopiť šance. A koledujete si o pruser, ak prídete do veľkého mesta po zotmení a plánujete hľadať svoje lacné ubytovanie až na mieste. Alebo, ak idete niekam trekovať (poväčšine v latinskej Amerike), zistite si, či sa na trase niekde nenachádza nebezpečné územie kde turistov zvyknú okrádať a zvážte, čo si so sebou beriete. Toto sa často stáva napríklad v Guatemale, kde turisti aj vo veľkých skupinách sú často prepadávaní na túre okolo jazera Atitlan, alebo lezú na sopky bez lokálnych guideov. Vždy sa spýtajte miestnych predtým, než sa rozhodnete isť. Kriminálna aktivita je najčastejšie sústredená okolo turistických atrakcii. Niekde v severných kopcoch Guatemaly by ste mohli nechať stan celé týždne bez toho, aby sa ho niekto čo i len dotkol. V mestách s najvyššou kriminalitou ako je Kapské mestom , Rio, Sao Paulo, Port Moresby.  Nenoste žiadne príručné tašky, ruksaky či kabelky. A týka sa to hlavne oblastí subsaharskej Afriky a niektorých lokalít južnej Ameriky, kde je bežné aj prepadávanie počas dňa. Všetko, čo potrebuješ, je pár peňazí na denné prežitie a nič viac, ani bankomatovú kartu.

Po prečítaní týchto riadkov máte možno obavy, či vôbec máte niekam ísť, jednoznačná odpoveď znie: choďte. Motto znie: aj zlý deň strávený cestovaním je vždy lepší ako dobrý deň v práci.

Vyhýbaj sa pofidérnym miestam

Medzi najbezpečnejšou a najnebezpečnejšou ulicou v meste môže byť len niekoľko 100 metrov. Tieto hranice sa taktiež menia po zotmení. Môžete sa spýtať recepčného alebo ľudí z hostela, nech vám vyznačia nebezpečné zóny na mape. Všímajte si ľudí okolo seba, ale nebuďte príliš paranoidní. Budú na vás pozerať ako na turistu, ale ak vás niekto prenasleduje, je v tom rozdiel. Keď sa ti niečo nepozdáva, prejdi na druhú stranu ulice, alebo naskoč do taxíka, skús sa dostať čo najrýchlejšie tam, kde je viac ľudí. Ak sa dostaneš niekam, kde je to pofidérne, nezastavuj, nepanikár, tvár sa, že vieš, kde si a vieš, kam ideš. Nedávaj najavo svoj strach. Mapu vyťahuj radšej niekde v kaviarni, obchode. V dnešnej dobe mobilnej sa dajú zohnať do smartphonov rôzne offline mapy, takže prezeranie si mapy v mobile je menej nápadné ako blúdenie s tou papierovou, GPS vás aj lokalizuje. Ale treba dať pozor na drahý mobil, aby neskončil v rukách niekoho iného.

V okolí autobusových a vlakových staníc sa zhromažďujú lopkári, tam si treba dať pozor obzvlášť. Takisto počas spánku v autobuse, vlaku, na stanici, k dispozícii sú rôzne druhy zámkov. Vo vlaku ak si dáš ruksak nad hlavu, alebo pod nohy bez zamknutia k pevnej časti vlaku, môžu ti ho ľahko zobrať bez toho, aby ťa zobudili. Noc strávená na stanici či letisku môže skončiť takisto nepríjemným prebudením.

Ak si v kaviarni, reštaurácii, batožinu či kabelu si dávaj do tesnej blízkosti, pod nohy, popruh omotaj okolo nohy. Neseď v blízkosti ulice, nedávaj si doklady ani peniaze na stôl. Niekto príde, vezme a bude utekať ďalej. Ak ideš na wc, ber si osobné veci so sebou, nečakaj, že niekto iný na ne bude dohliadať tak striktne ako keby boli jeho.

Bezpečné ubytovanie

Nebezpečenstvo nečíha iba od domácich, ale kradnú aj cestovatelia. Smutné, ale pravdivé. Na svoje špinavé prádlo sa môžete vykašľať, ale cennosti hodnotu majú. Niektoré hostely majú sejf, alebo locker- skrinky na zámok/kód na izbe. Ak ste na izbe s cudzími ľuďmi, o to viac si strážte veci. V noci počas spania si dajte cennosti pod hlavu, do vankúša. Na recepcii si chcú väčšinou zobrať pas pri checkine, aby si opísali všetky potrebné informácie. Nemalo by im to trvať viac ako ‚pár hodín‘. Potom si pas pýtajte naspäť. Nenechávajte pas nikde ako zálohu.

Ak je všetko preč

Už to nie je taká katastrofa ako bývala. Môžeš mať naspäť skoro všetko behom pár dní, či týždňov. Neotáľaj a začni konať. Samozrejme záleží, čo vám ešte ostalo. Či vám zmizli iba nejaké tie doklady, karty a peniaze, alebo vás zlodeji pomaly vyzliekli a zobrali aj batožinu – to je asi dosť nepríjemné. Je rozdiel, ak máte aspoň nejaké drobné na telefonát domov (ak nie, budete musieť nájsť dobrých ľudí, ktorí vám drobné dajú), aby ste uskutočnili hovor na účet volaného, aby ste im zdelili nepríjemnú udalosť a povedali im, aby zašli do banky alebo na poštu a poslali vám peniaze cez westernunion. Prevod trvá iba pár minút, je adekvátne spoplatnený, ale keď ste v núdzi nemáte inú možnosť. Peniaze vám vyplatia buď v pobočke, banke alebo aj na pošte. Na identifikáciu musíte mať pri sebe nejaké platné ID. Ak nemáte nič, mala by fungovať identifikácia na základe tajného kódu/slova.

Ak ti ukradli nejaké platobné či kreditné karty, obvolaj banky. Pokiaľ ti ostal aspoň telefón a nechodia ti smsky o platbách alebo výberoch z bankomatu, zatiaľ si o nič neprišiel. Kreditná karta by v prípade krádeže mala byť vystavená a doručená aj do zahraničia. O prípadných poplatkoch sa informuj v banke, ktorá ti kreditnú kartu vydala. Tvoja ďalšia úloha bude výpis od polície. Choď na najbližšiu policajnú stanicu od miesta činu, nahlás udalosť a vypýtaj si viac kópii spisu. Urýchliš tak proces na ambasáde, kam pôjdeš rovno odtiaľ. Ambasáda môže sídliť niekde za rohom, ale aj x tisíc kilometrov, takže opäť budeš potrebovať peniaze. Ambasáda môže vystaviť aj nový pas, kópiu pasu je vhodné mať na maili, v prípade potreby, aby sa človek mohol preukázať aspoň tou kópiou. No nie vždy ambasáda vybaví nový pas, niekedy je to iba papier, ktorý slúži ako doklad, či vaša identifikácia, aby ste sa mohli dostať domov, tj neslúži ako cestovný doklad na cestovanie do ďalších krajín. Na vystavenie nového pasu budeš samozrejme potrebovať zopár fotiek. Vystavenie pasu v niektorých krajinách môže trvať naozaj veľa času, aj 2 mesiace, takže ako som už spomínala v sekcii Pasy, je dobré nechať jeden pas doma, ktorý vám v prípade núdze expresne pošlú a za týždeň ho máte tam. O všetkom informuj aj svoju poisťovňu.

Pomoc od ambasády

Ak myslíš, že ambasáda, konzulát je miesto tvojej spásy, si na omyle. Ak si porušil zákon, spáchal trestný čin, moc ti nepomôžu. Nepomôžu ti dostať sa domov, ani ti nedajú nocľah, ak nemáš žiadne peniaze. Pomôžu ti jedine, ak si stratil pas alebo ti ho ukradli. Takisto ti dajú aktuálne informácie o krajine, poskytnú kontakt v núdzi, môžeš sa zaregistrovať a upresniť im svoj itinerár (plán cesty), aby v prípade, že sa niečo stane, vedeli, že tam majú nejakých Slovákov a budú po nich pátrať. V prípade nešťastia vedia informovať aj tvojich blízkych.

Ako predísť podvodom

Najlepší trik je, sa skratka naučiť, aké sú bežne praktizované podvody páchané na cudzincoch. Podvodníci síce vymýšľajú stále nové, ale sú to iba obmeny už existujúcich. Z bedekrov sa dozviete najčastejšie používané v daných destináciách. Nie všetci sa vás budú snažiť oklamať, niekedy na to treba 6ty zmysel, aby človek rozpoznal, kedy áno. Niekedy budú miestni naozaj milí tak, ako si ani neviete predstaviť.

Typické príklady podvodov páchaných na turistoch:

Prekračovanie hraníc

Niekto vás pekne poprosí, či mu nedoručíte nejakú zásielku, kufrík, alebo niečo. NIKDY pre nikoho, aj keď je to iba známka na obálke.

Platba v hoteli

Toto nie je v skutočnosti podvod, ale iba neseriózne jednanie. Zaplatíš dopredu za ubytovanie osobe číslo 1. Pri check-oute ti osoba číslo 2 vraví, že máš zaplatiť. Ak nemáš žiadny dôkaz o tom, že si už platil, budete sa tam dohadovať dlho. Takže vypýtať si nejaký bločik o tom, že si platil.

Odviesť pozornosť

Niekto na vás niečo ‚nechtiac‘ vyleje, vysype, potom vám chce očistiť oblečenie a jeho parťák zatiaľ berie vaše veci. Alebo je v tom zapletené malé dieťa, ďalšia osoba, alebo niečo obdobné. Strážte si vždy veci, zapojte multitasking a aj keď vás niekto otravuje, nespúšťajte veci z dohľadu a rúk. Niečo podobné sa stalo slovenskému páru na ceste okolo sveta

Drogy

Dealer vám predá nejaké malé množstvo v diskrétnej lokalite. Potom oznámi kamošovi policajtovi, komu čo predal. Policajt príde za vami a chce peniaze za to, aby vás neposlal do väzenia. Riešenie – nekupujte od nikoho drogy. A ak to už musí byť, radšej sa poraďte s inými cestovateľmi, ktorí tiež od niekoho niečo brali. Nekonzumujte ich na otvorenom priestranstve, kde by mohli byť hliadky, ale radšej vnútri (na streche hostelu atd), v bare (ak tam vidíte ľudí zameraných ako ste vy, skúste sa spýtať na podobné praktiky)

Výmena peňazí

Vekslák na ulici ti dá dobrý kurz. Počíta peniaze, ktoré ti má dať rýchlosťou slimáka, aby si stíhal počítať s ním a veril mu. Keď dôjde ku koncu, zistí, že tam pár bankoviek chýba. Takže nejaké pridá na vrch. Pozor, práve v tom istom momente uberá bankovky vo väčšej nominálnej hodnote zo spodku. Kým máš šancu si to opäť spočítať (no kto by to chcel robiť, keď práve videl najpomalšie počítanie), je dávno preč. S týmto mám osobnú skúsenosť a nemusela som chodiť ani tak ďaleko. Stačilo Tesco na Kamennom námestí v BA. Rovnaký scenár. Ako najlepšie odhalíte podvodníka – opýta sa koľko chceš akej meny. Napríklad 3000 dirhamov. Vytiahne z vačku štós bankoviek, napočíta v nej 2500. Po zvyšných 500 si ide ‚niekam‘ za roh ku kamarátovi. Alebo celý ten podfuk spraví pred vašimi očami, nezáleží na tom. Predtým, ako mu dáte vaše peniaze, valuty od neho si prepočítajte vlastnými rukami. Ak nebude súhlasiť, odíďte preč. Je kopec oficiálnych zmenárni. Podobný scenár sa opakoval pri platbe v hotovosti v požičovni áut v Marrakesi. Mali sme platiť nejakých 2720 dirhamov. Dali sme mu 2750. Týpek napočítal iba 2650, povedal, že 100 chýba. Tak som to potom počítala druhýkrát ako idiot, samozrejme, že táa stovka tam bola. Donútili sme ho taktiež na zmluvu dopísať, že nám dlží ešte 30 dirhamov, lebo nemal hotovosť. Na druhý deň, keď nám dával auto stále otáľal, ale boli sme neoblomní, takže nám 30 dal naspäť.

Falošná polícia

Nejaké dieťa príde s bankovkou a chce ju rozmeniť. Chvíľu na to príde policajt a vraví, že bankovka, ktorú si práve dostal je falzifikát a že ju potrebuje vziať na hlavnú stanicu a ty dostaneš pokutu za spoluúčasť. Kým sa nestačíš čudovať, čo sa vlastne stalo, veľký svalnatý kamaráť príde a tlačí na teba, aby si zaplatil. Po prvé si najprv naozaj dôkladne prehliadni preukaz policajta, je buď falošný, alebo žiadny nemá. Navrhni mu, že veľmi rád zaplatíš pokutu, ale až na hlavnej policajnej stanici, kam ho budeš rád nasledovať pešo. Za žiadnych okolností nenastupuj do ich ‚neoznačeného‘ policajného auta.

Falošný travel agent

Kúpil si si lístok od nejakej cestovky, ktorú si našiel na webe alebo ti došla nejaká reklama. Lístok nikdy nedorazil a keď si sa im snažil dovolať, zistil si, že business je už zavretý. Predtým, než si niečo kúpiš, uisti sa, že cestovka existuje, najlepšie sú priame recenzie klientov na webe. Uprednostni platbu na mieste ako platbu vopred. Prinajhoršom plať kreditkou, peniaze/platbu môžeš potom stopnúť.

Cena za taxi

Klasický podvod. Taxikár povie, že sa nemusíte starať o cenu, o tachometer, že zaplatíte potom. Potom, keď sa dostanete na miesto, vyvalí na vás nehoráznu sumu. Pokiaľ to nie je klasická destinácia, kde fungujú taxametre, dohodnite si sumu vopred (samozrejme musíte mať aký taký pojem o cenách v danej krajine. Neporovnajte to s cenami u nás na Slovensku, ktoré sú vysoké, vžite sa do role miestneho. Taxikári potom mnohokrát ceny zvyšujú, lebo Západoeurópanom a Američanom je to aj tak lacné a zaplatia). Ak je už neskoro, tak zjednávajte. Tour guidi robia tie isté praktiky ako taxikári.

Taxi

Zaplatil si za taxík a ten ujde skôr, ako si si stihol zobrať batožinu z kufra. Nechaj dvere otvorené, alebo nezaplať pokým si veci nevyberieš z auta. (cennosti a príručnú tašku maj vždy pri sebe)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *