Formy ubytovania

Jeden z najlepších spôsobov ako ušetriť peniaze, je ubytovanie. Spať v dormoch, v lacných hosteloch ti pomôže ušetriť slušné peniaze. Niekedy síce nevyzerajú vábne, ale keď máš štuple do uší, prípadne vlastný spacák, budeš v pohode. Vo väčších mestách je ubytovanie drahšie ako na vidieku. V niektorých krajinách je bežné spať na streche domu, napr. v Maroku sú poschodové domy – Riad, kde personál spí na streche. Ak sa budete tváriť, že na viac nemáte, môžu vás tam nechať za polovičnú cenu. Skús aj internáty počas leta – sú prázdne a lacné. Takisto ubytovanie mimo hlavnej sezóny je lacnejšie, prípadne sa dá zjednávať na lepšiu cenu. Hotel, ktorý zistí, že je uvedený v nejakom guidebooku to veľmi rád využije a ceny idú hore. V nejakej Bolívii na vidieku Hilton nehľadaj. Niektorým jedincom možno bude chvíľu trvať, kým si zvyknú na skromné ubytovanie, ale je to vďačnejšie, ako bývanie v nejakom Ritze. Na raňajky sa môžeš  rozprávať s ostatnými o tom kam sa chystáš, večeru môžeš pripravovať už s niekým iným. Atmosféra sa mení od miesta k miestu, všade je to jedinečné. Niekedy sa stretneš aj s naozaj netradičnými miestami, napr. slaný hotel, hostel v jaskyni, posteľ v strome, podvodný hostel. Aj keď tieto stoja trochu viac, určite stoja za vyskúšanie.

Kemping

Kempovanie na čierno, čo je defacto ilegálne, ale ľahko prístupné niekde za mestom. Niekde v parku alebo na pláži, nebudete ani prví ani poslední, čo sa tam rozložia, ale ani prví a poslední okradnutí, alebo pokutovaní políciou. A potom je tu klasický kemping – Campsite, campground, holiday park – s kúpeľňou, všetkými facilities, v Európe sú kempy drahšie ako v Austrálii či napr. v Kanade. V letoviskách býva súčasťou aj bazén. V austrálskych kempoch kuchyňa či spoločenská miestnosť vybavená chladničkou, barbeque. So stanom tam budete ako jedni z mála, budú prevládať obrovské karavany s loďami a backpackeri v kempervanoch. V Kanade zase prevládajú obrovské kempervany. Všeobecne býva pri kempe aj obchod so základnými potravinami. Kempovanie nie je iba pre trampikov. Keď má človek schopnú výbavu, je to pohodlné rovnako ako doma v posteli. Kempy bývajú v príjemnom prostredí, s lesíkmi, medzi stromami, prípadne tam postretávate rôzne zvieratká v ich prirodzenom prostredí.

Ubytovanie na farmách

Vcelku netradičné pre našinca, no typické pre Austráliu či Nový Zéland, ale aj v Európe. Pracuješ na farme a za svoju skúsenosť platíš. Rodina prenajíma niekoľko izieb pre takýchto nadšencov, ktorým aj varí.

www.austfarmtourism.com www.truenz.co.nz/farmstays www.eceat.org www.farmhouseaccomodation.co.uk www.responsibletravel.com

Guesthouse/penzión/Bed&Breakfast

Väčšinou súkromné domy, ktoré majú pár izieb naviac, tak ich prenajímajú turistom. Napríklad starší ľudia, ktorých deti už odrástli a odsťahovali sa, chcú zarobiť nejaké peniaze naviac. Nie je to také free ako v hosteli, treba mat rešpekt voči svojmu hostiteľovi.

Hostel

Hostely sú veľmi rôznorodé, od malých po hotové poschodové internáty, s dvojposteľovými izbami alebo aj izbami pre 15 ľudí. Samozrejme platí, že čím viac ľudí, tým lacnejšie a hlučnejšie. Ale niekedy stačí jeden element na 4 posteľovej izbe a na 20 posteľovej sa vyspíte lepšie, no štuple do uší a istá dávka trpezlivosti to istia. Od poschodových postelí po matrace. Niektoré existujú v celej sieti, vo viacerých štátoch, typu frančíza. S raňajkami či bez, s večernými žúrmi v strede mesta, alebo ticho situované niekde na okraji. Kde najčastejšie rezervujem hostely – hostelbookers.com

Pod širákom

Asi posledný level spania, pri ktorom vám príde hostel s 10 posteľami ako úplný luxus je spanie len tak, na lavičke, alebo vlakovej stanici, alebo v letiskovej hale. Je to trochu iné spanie, duševne vás to posilní a obrní. Určite tam nebudeš sám a tak sa snaž nájsť vhodný a bezpečný flek. Kde by to malo byt? Niekde kde nebudeš nikomu zavadzať. (o 5tej ráno nás zobudili v Bergame na letisku pred zmenárňou miestni zametači. Museli sme sa budiť a ísť inde), kde na teba nebude svietiť pouličná lampa, niekde kde na teba nebude fúkať. Najlepšie, ak si niečo pod seba podložíš, keď nemáš alumatku- najlacnejšie a najľahšie riešenie, izoluje na svoje možnosti dobre a je trošičku mäkšia ako tvrdá dlažba, tak zožeň aspoň noviny, kartóny- to čo používajú bežne bezdomovci, inak ti bude chladno od zeme, nevyspíš sa a prechladneš.

Daj si veci tak, aby ti ich neukradli. Ruksak si daj pod hlavu, priviaž o ruku a podobne.

Couchsurfing

V posledných rokoch je populárny couchsurfing, sieť ľudí poskytnúcich nocľah, prípadne stretnutie. Od lokálnych ľudí sa môžeš dozvedieť super tipy, o ktorých vedia len miestni, schopnosť ušetriť na ubytovaní hlavne v tých drahších krajinách je obrovská. Treba sa zaregistrovať na stránke, vyplniť profil a hľadať svojho coucha. Chce to internet a trochu plánovania dopredu, počas sezóny sú niektoré miesta hneď obsadené.

Pre hľadanie ubytovania v teréne viď sekciu Na ceste

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *