Hygiena

Ostať svieži počas dlhých ciest je niekedy naozaj výzva. Najmä počas dlhých autobusovo vlakovo lietadlových presunov, s nejakými nocľahmi v letiskovej hale apd, celodenné chodenie po prašných alebo vlhkých mestách a niekomu trvá dlhšie aj to, kým sa aklimatizuje a absolvuje veľkú potrebu. Práve počas takýchto náročných podmienok si človek lepšie uvedomí maličkosti, ktoré sú pre nás dôležité, ale berieme ich ako samozrejmosť. Čistú studenú vodu, čisté oblečenie, čisté periny, klimatizovaná miestnosť, chladený nápoj.

Letiská, stanice

Vo svete už existujú ako aj verejné toalety, tak aj verejné sprchy. Osobne som nikdy nič podobné zatiaľ neskúšala, takže neviem na akej úrovni to je, samozrejme záleží ako kde. Ani na hlavnej stanici v Bratislave by som do niečoho podobného dobrovoľne neliezla. Verejné sprchy niekde v turistickom malom mestečku v národnom parku v Kanade sú určite na lepšej úrovni. Keď nie sprcha, aspoň sa pretrite mokrým uterákom, studená voda aspoň osvieži. Na trhu je taktiež veľa druhov mokrých utierok/vreckoviek, na tvár, pre bábätka, na bežné použitie, aj na intímne partie.

Záchody

Táto kapitola je dlhšia. Práve preto, že použitie toalety niekde v cudzine je zaiste väčšia veda ako zastaviť na ulici taxi alebo nájsť zmenáreň.  A povedzme si, návšteva wc je niečo, čo neminie nikoho. Aby ste zabránili častejšiemu chodeniu na wc, ako je zdravé, nájdite si v kapitole o chorobách na ceste tú o hnačke.

Turecky záchod, squot/hole/diera

V rozvojových krajinách sveta, v Ázii obzvlášť je väčšina záchodov tureckých. Je to preto, lebo tieto toalety sú predovšetkým určené miestnym, na autobusových staniciach alebo v lacných hoteloch. Neboj sa, zvykneš si, aspoň nič nechytíš, ako keby si si sadal na dosku. Napríklad v indických vlakoch sú aj western (naše), aj Indian. Ale keďže nevedia používať tie západniarske, tie sú špinavé a tak aj pre našinca je jednoduchšie isť na ten indický.

Ľudovo povedané, postavíš sa ponad dieru, v horšom prípade si musíš čupnúť, zamieriš a triafaš. Nohami sa postav na šľapáky, zadok ponad dieru a ideš. Je to ako tlačiť niekde v lese, ale o dosť nepríjemnejšie, lebo v lese tam pred vami nikto netlačil. Nemusíš sa obávať, že do tej diery padneš, alebo že si zašpiníš nohavice od zeme. Nemáš sa čoho chytiť, čoho držať, niekedy je tam aj tma, musíš udržať rovnováhu, lebo padneš do zadu. V idúcom vlaku to asi je vcelku „zábava“. Ďalšia vec – dávajte si pozor na to, čo máte vo vreckách, môže vám to ľahko vypadnúť a ocitnúť sa na nepríjemnom mieste a možno to tam budete musieť nechať. Respektíve, aby ste si nohavice nemáčali vo všeličom, musíte si ich podržať. A aby toho nebolo málo, niekedy je potrebné v ústach držať ešte baterku, ak nemáte také šťastie, že máte čelovku. Pre dámy je tu jeden vylepšovák, ktorý vymysleli niekde v Amerike, aby americké vojačky mohli chodiť na malú hocikde, tak ako aj muži. Je to defakto lievik, vďaka ktorému môžete cikať po stojačky. Načo balancovať nad dierou, keď je aj iná možnosť. Urinal potom umyjete pod tečúcou vodou, alebo ak nie je voda, majte ochranné vrecko a umyjete ho neskôr.

Čo sa týka toaletného papiera.

Niekde ho možno nájdete, ale väčšinou nie. Zvykom skôr býva, že na tureckom záchode máte použiť ruku a umyť sa pod tečúcou vodou, ktorá tam povedľa väčšinou tečie. Priložené je občas aj vedierko, ktoré naplníte vodou a spláchnete. Vo väčšine týchto krajín majú úzke potrubie neprispôsobené na tony wc papieru, takže ak máte vlastný, nemali by ste ho hádzať do diery, ale do priloženého koša, v horšom prípade vziať so sebou a vyhodiť tam, kde je kôš. Je to vcelku dobrodružstvo.

Skoro západniarske záchody

Vyzerá to v podstate ako náš záchod, na ktorý sme zvyknutí, ale nie je tam plastová doska, vlastne žiadna doska. Iba špinavý sklo keramicky záchod. Takže opäť squotujes, ale postojačky, alebo na lyžiara, nazvi si to ako chceš, cítiš, ako máš napnuté všetky svaly na nohách (trénujte doma), ak máš šťastie rukou sa držíš kľučky, na boku, alebo vzadu na stene, aby si nepadol. Občas je tam aj wc papier, ale taký, že aj rambo by sa bál ho použiť.

Každopádne, skúste sa informovať predtým, ako niekam idete, či majú vo zvyku hádzať papier do wecka alebo do smetného koša.

Japonské záchody

Majú určite viac funkcií ako vedecká kalkulačka a komfort kresla. Robia všetko, ale zuby vám neumyjú, no už nad tým určite usilovne pracujú. Riadiaci panel je vstavaný niekde vedľa vás a niekedy zas ako diaľkový ovládač pripojený ku stene suchým zipsom, takže splachovať môžeš aj z izby. Gombík, ktorý spustí hlasné pozadie, keď ho potrebuješ, tri módy vyplachovania – jeden iba pre ženy, ďalší vypláchne zadok a tretí je ako výkonná wapka. Vždy môžeš regulovať tepotu vody. Vyššie modely sú aj s vyplachujúcou masážou. Potom nasleduje vstavaný fúkač na dokončenie vašej procedúry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *