Vízum– autorizácia vydaná vládou krajiny, ktorú chceš navštíviť. Je to z podmienok pre vstup do krajiny, aj keď, víza nie sú zárukou vstupu do krajiny. Pri príchode môžu po tebe chcieť vydokladovať dostatok peňazí, letenku von z krajiny, resp. spiatočnú letenku. Skontroluj si vízovú povinnosť vždy predtým ako pôjdeš do krajiny, podmienky sa neustále menia. konzulát nie je povinný ti udať dôvod zamietnutia, alebo odpovedať na čokoľvek. Správaj sa slušne a s rešpektom.
Princíp vízovej povinnosti väčšinou spočíva v reciprocite. Ak krajina M umožňuje vstup občanom krajiny K bez víz, krajina K väčšinou urobí to isté pre krajinu M.
Zisti či víza budú nálepka v pase, špeciálny dokument, alebo elektronické v databáze.
Ambasáda je diplomatický úrad v inej hosťujúcej krajine, zvyčajne v hlavnom meste. Každá ambasáda vydáva víza. Generálny konzulát je pobočka v ďalšom meste, ale vykonáva väčšinu činností ako ambasáda vrátane vydávania víz. Konzulát je na rebríčku nižšie a nemusí vydávať víza. Honorárny konzulát je najnižšie v rebríčku diplomatickej reprezentácie.
Žiadosť zvyčajne pozostáva z nasledujúcich údajov
Meno, priezvisko
Priezvisko pri narodení
mená rodičov
Meno manžela (ak existuje)
Dátum a miesto narodenia
štátna príslušnosť / štátne občianstvo
štátna príslušnosť / štátne občianstvo pri narodení
číslo pasu
dátum a miesto vydania pasu
Adresa domov / do práce
Zamestnanie (novinár a misionár neznejú dobre, študent, spisovateľ, umelec môžu byť dobré aj zlé, učiteľ je vždy lepšie ako študent)
Meno a adresa zamestnávateľa (dlhodobo cestujúci majú problém, ak vyplnia cestovateľ alebo nezamestnaný/ samozamestnaný je tiež blbosť. Nikto si to neoveruje, takže ak náhodou dáš výpoveď a ideš cestovať a uvedieš tam meno svojho posledného zamestnávateľa, je to ok. Ak si SZČO, daj svojmu menu nejaký názov, ktorý znie dobre, napr. John Doe Consulting). Ak si študent, uveď tam školu
náboženstvo
či si predtým navštívil už danú krajinu
ak áno, kedy
či bola žiadosť o víza v danej krajine predtým zamietnutá, vstup zamietnutý, alebo si bol deportovaný ako persona non grata, alebo či si bol vyhostený z nejakej inej krajiny
mená známych, priateľov, ktorých ideš navštíviť
účel návštevy (turizmus je väčšinou postačujúce a akceptovateľné. nezmieňuj žiadny business)
plánovaná dĺžka pobytu
plánovaný počet vstupov
plánovaný dátum vstupu do krajiny
plánované miesto vstupu a výstupu (niekedy chcú presný itinerár)
či si bol niekedy účastníkom trestného činu
Každá krajina ma nejaké špecifické otázky
Fotografie– väčšina krajín vyžaduje ku žiadosti 2-3 fotografie pasového formátu. Oblečte si niečo slušné, majte na pamäti, že aj fotka môže rozhodnúť, či vám víza udelia alebo nie.
Predtým, ako požiadaš o víza, mal by si vedieť, kedy približne vstúpiš do krajiny, ako dlho tam pobudneš a či chceš vstúpiť viackrát.
Pas
Cestovný pas Slovenskej republiky je verejná listina, ktorou občan Slovenskej republiky preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo a ďalšie skutočnosti uvedené v cestovnom pase. Od 15. januára 2008 sa na oddeleniach dokladov vydávajú nové cestovné pasy s biometriou. Prvým biometrickým údajom je podoba tváre. Druhý biometrický údaj, ktorým sú odtlačky prstov bol zavedený 22. júna 2009. Pas je majetkom Slovenskej republiky. Pred vycestovaním je potrebné si skontrolovať dobu platnosti cestovného pasu, pretože niektoré krajiny vyžadujú, aby bol cestovný pas platný aj po vycestovaní z ich územia. Do členských krajín Európskej únie je možné cestovať okrem cestovných pasov aj na občianske preukazy Slovenskej republiky formátu ID karty. Ak má občan v cestovnom pase vízum s platnosťou presahujúcou platnosť pasu, môže požiadať o jeho ponechanie. Môže ho však používať iba na preukazovanie víza.
Všetky potrebné informácie ohľadne pasov sa dočítate na stránke ministerstva vnútra www.minv.sk
V skratke uvediem iba to, že platí 10 rokov, stoji 33eur do 30dni (v praxi asi týždeň), do 2dni 132eur
Viac pasov
Ak často cestujete, a váš pas často leží niekde na ambasáde, nemal by byť taký problém ukecať tetušku na polícii, že tých pasov potrebujete skratka viacej (zo zákona môže mať občan SR dva platné pasy). Viac pasov je nutné mať napr. ak máte už v pase pečiatku z nejakej silno kresťanskej krajiny- Izrael, a chceli by ste ísť do Iránu, asi by vás otočili. No v Izraeli môžete požiadať, aby vám dali pečiatku na separé papierik, ktorý vložíte do pasu. V praxi –jeden pas mám pri sebe, druhý niekde v batožine. V prípade krádeže jedného či druhého, by druhý mal zostať tam, kde je. Tretí pas je dobré nechať doma a v prípade najhoršieho- odcudzenia oboch pasov, si ho nechať zaslať, inak by vám na ambasáde vystavili asi iba nejaké potvrdenie a museli by ste ísť rovno domov. Ak ste niekde na začiatku cesty okolo sveta, táto udalosť by vás moc nepotešila. No viem si predstaviť, aké priateľské sú tety na polícii, a keď im začnete vysvetľovať, že potrebuje druhý pas lebo vám ho náhodou ukradnú a tretí, aby vám ležal doma, môže to byť zaujímavé. Osobné skúsenosti z tohto aktu prinesiem neskôr.
Vodičský preukaz
Bude potrebný ak si chcete požičať auto, motorku. (počítajte s tým, že nie všade sa dá požičať auto, v niektorých krajinách akceptujú iba domáce vodičáky vydané u nich na polícii) Ak sa napríklad chystáte do Austrálie či na Novy Zéland, vybavte si pre istotu aj medzinárodný vodičák.
Vízum
Sú to buď nejaké nálepky, známky v pase, ktoré vám tam nalepia na ambasáde alebo konzuláte, väčšinou je tam uvedené na akú dlhú dobu, na koľko vstupov máte povolenie, resp. platnosť. Víza sú ale aj elektronické, vtedy v pase nemusíte mat nič, ste iba v databáze a pečiatku dostanete na hraniciach po prílete. Určitý druh víz možno za určitých podmienok predlžiť. O tom sa ale treba informovať vopred. Každá krajina, aj Slovensko má svoje vlastné dohody s ostatnými krajinami. Do cca 80 krajín nám stačí platný cestovný pas. Do niektorých krajín dostaneme víza priamo pri príchode za určitý poplatok. Do zvyšku si treba o víza požiadať vopred, a niektoré víza vyžadujú pozývací list alebo iné náležitosti.
Víza môžu byt nepríjemná záležitosť. Nie len čo sa týka nákladov naviac (IndoCina, centrálna Ázia, Afrika), ale môžeš ostať niekde uväznený, keď budeš na ne x dni čakať, alebo sa dokonca musieť vracať, ak ti expirujú, žiadosť je zamietnutá atd. Víza do niektorých krajín môžu byť aj zadarmo, na turisticky účel ich nepotrebuješ – iba pečiatka a počet dni – bezvízový styk.
Všeobecne povedané, krajiny kam chodí veľa backpackerov sú väčšinou víza dostupné na hraniciach, alebo pri prílete v hlavnom letisku zadarmo, alebo za poplatok, alebo bez víz. Stále viac krajín sa snaží vyjsť v ústrety turistom a vybavovať víza na hraniciach (Laos, Kambodža). V iných prípadoch sa dajú víza vybaviť vopred na ambasáde v susednej krajine, jednoduchšie a lacnejšie ako napr. vo Viedni. Víza je najlepšie vybavovať priamo po ceste, so zopár výnimkami, čítaj ďalej. Táto metóda ti zaručí, že víza nevypršia, kým sa dostaneš do danej krajiny (ak by si ich vybavoval vopred doma). Takisto vo Viedni nemá ambasádu každý, takže si víza budeš musieť vybaviť niekde inde tak či tak.
Vždy si zisti aktuálne informácie, čo môže byť niekedy ťažké, ak nie si priamo v teréne a situácia sa mení zo dňa na deň. Sprievodcovia a webstránky nemajú vždy aktuálne informácie (resp. nemusia mať), najlepší zdroj sú ľudia na fórach, ktorí sa odtiaľ práve vrátili.
Najťažšie je získať víza do Ruska, Bieloruska, Tajikistanu, Saudskej Arábie, Severnej Kórei či Turkmenistanu. Na tieto víza potrebujete pozývací list (LOI-Letter of invitation) alebo voucher od cestovnej kancelárie, že máte zakúpený zájazd (od hotelu, priateľa, cestovného agenta alebo CK). Tieto pozyvacie listy vyhotovujú aj mnohé cestovky za poplatok, nemusíte si bookovat žiadny zájazd, iba zaplatíte mimo vízového poplatku aj za LOI.
Ak víza vybavujete po ceste, buďte flexibilní. Veci nejdú vždy tak, ako si želáme a nie vždy sa dá ísť všade tam, kam snívame. Niekedy môžu byť víza hotové na ďalší pracovný deň, ale ak o ne žiadaš v piatok, budeš musieť čakať až do pondelka. Počítaj so sviatkami, festivalmi, kedy je veľa žiadostí a ambasáda môže byť aj zavretá.
Trpezlivosť ruže prináša. Na žiadosti nepíš do kolónky zamestnanie fotograf, reportér, žurnalista, autor ani nič podobné.
Internet a ministerstvo zahraničných vecí by mali mať aktuálne informácie.
Pokiaľ vybavuješ víza mimo domovskej krajiny, niekedy stojí za to vybavovať ich cez agentúru, CK, za mierny poplatok. Trepanie sa na ambasádu, či z nej ťa môže vyjsť drahšie. No takisto výlet na miestnu ambasádu môže byť zaujímavý zážitok. Spočítaj si koľko vstupov plánuješ vopred a nekupuj zbytočne dva ak sa do krajiny už nevrátiš. Napríklad Ghana, výlet do Togo, India výlet do Nepálu, alebo Nepál a výlet do Tibetu. Dávaj pozor na počet dni, ktoré ti dali, či sú nejaké obmedzenia, či sa víza dajú predlžiť. Je fajn mať tucet fotiek pasového formátu a xy strán voľných v pase. Takisto minimálne 2 pasy. Kým jeden leží na ambasáde, druhým sa preukazuješ v hosteli.
Dať si dokopy všetky potrebné dokumenty nie je až také ťažké ako sa môže na prvý pohľad zdať. S veľkým množstvom krajín máme bezvízový styk, alebo sa víza dajú vybaviť buď na hraniciach, vopred na ambasáde, alebo prinajhoršom po ceste v susedných krajinách.
Otázka znie, či o víza žiadať pred odchodom z domu, alebo po ceste. Pri krátkych výletoch by si sa mal snažiť všetky víza zohnať vopred, aj keď pri cestovaní do niektorých krajín môže byť zložité zohnať ambasádu tu u nás, alebo niekde na blízku. Pri dlhých tripoch žiadať o víza vopred prakticky nemusí byt možné, lebo platia ako náhle sú nalepené v pase, takže kým by ste sa o pár mesiacov dostali do krajiny, bolo by dávno po nich. Víza treba vyplňovať s uvážením na niektoré skutočnosti. Médiá editor nemusí byt vpustený do krajiny ako je Čína. Môžu od vás chcieť presný itinerár – plán cesty, kde prejdete hranice do krajiny a vystúpite z nej von. Ak to bude príliš do budúcnosti, vaše plány aj trasa sa môže zmeniť a víza v čase vstupu do krajiny nemusia platiť. Takže ak budete o víza žiadať z nejakej susednej krajiny priamo na ceste, budú vaše predstavy o čase reálnejšie. Vybavenie trvá pár dní.
Víza vopred
Ak plánuješ niekde pracovať, resp. žiadaš o pracovné víza, malo by sa o ne žiadať z domovskej krajiny/na domovskej ambasáde. Prípadne, ak máš na zozname veľa krajín a do prvej, pripadne prvých dvoch troch potrebuješ víza vopred, zisti si, aké víza zvyknú vydávať, či platia po vstupe určitý počet dní, v závislosti od toho koľko sa kde chceš približne zdržať a podľa toho žiadaj vopred, alebo stačí aj potom za jazdy.
Víza v zahraničí vopred v susednej krajine
Platí to čo všade, obleč sa slušne, chovaj sa slušne, predtým než sa tam vydáš, skús si zistiť otváracie hodiny, presnú adresu, poschodie. Vždy vedz prečo tam ideš, čo chceš vidieť v danej krajine, na ako dlho. K žiadosti sa prikladajú fotky 2 až 4 identické. Každé väčšie mesto má tieto foto služby, takže ak sa ti zničili fotky apd, dáš sa odfotiť tam.
Môžu po vás chcieť cestovný lístok, rezerváciu letenky na odchod z krajiny, doklad o cestovnom poistení, a dostatočné finančné krytie – väčšinou stačí kreditka, debetka a nejaký cash. Každopádne treba vyzerať reprezentačne, lebo sa colníkom nebudete páčiť a pošlú vás naspäť. Ak ide človek dlhý čas po zemi, nemá spiatočnú letenku a zatiaľ ani letenku von z krajiny, lebo si ich kupuje podľa potreby, má viacero možností ako to okašľať. Spraviť si rezerváciu letenky tam, kde to netreba hneď platiť. Alebo si spraviť rezerváciu ktorá sa dá zrušiť, zaplatiť kreditkou a po príchode do krajiny alebo po udelení víz to zrušiť. Alebo skratka vytlačiť papier s rezerváciou, ktorá je defacto iba itinerár, krok predtým, ako by ste ju museli v praxi platiť. Ambasáda nemá prístup do rezervačného systému daných aeroliniek, číže sa k tomu nemá ako dopátrať, že to nie je pravé.
Víza v zahraničí po príchode
VOA-visa on arrival. Na hraniciach dostanete víza za poplatok, takisto treba vyplnenú žiadosť, nejaké tie fotky. Treba mať na pamäti, že nie všetky hraničné prechody sú pre turistov. Niekde musíte vstúpiť/vystúpiť do krajiny jedine lietadlom cez letisko, inde môže byť na vstup určitý hraničný priechod a na výstup zase iný špecifický prechod.
e-visa
buď elektronická registrácia, v databáze, vstup bez poplatkov na obmedzený čas, alebo e-visa za poplatok tiež na určitý čas.
Každá krajina má svoje špecifiká.
Kopec rád na cesty a cestopisy: http://dobrodruh.sk
Treba pri žiadosti na víza do austrálie aj pas s biometrickými údajmi. Na stránke agentúr to nieje napísané http://www.australiastudium.sk/doplnujuce-dokumenty.html ale známi mi tvrdil že áno.