Ostatné nutné

Turistický outdoorovy uterák, napríklad takýto, by mal absorbovať 100% svojej váhy a schne rýchlo. Obľúbený materiál je microfibre, je antibakteriálny a na dotyk príjemný ako froté. Klasicky froté uterák je veľmi objemný, keď nasiakne vodou veľmi ťažký a schne relatívne pomaly. Predstavte si, že sa musíte zbaliť z hotela a ísť niekam preč, baliť mokrý 2 kilový uterák medzi suché veci- nič moc. Ak ho dáte do igelitky, iba to zatuchne. Outdoorovy uterák je ako utierka a môžete si ho prehodiť aj cez ruksak, nechať preschnúť. Nech si už vezmete čokoľvek, malo by to mať nejaké to ucho, aby ho bolo za čo zavesiť, keď bude schnúť. Možno budete mať šťastie a na niektorých hoteloch uteráky budú, vtedy svoje šetrite. Outdoorové sú vo viacerých veľkostiach, chlapom stačia aj menšie, ženám ako kedy, možno si budú chcieť zabaliť mokré vlasy. Odporcovia týchto uterákov budú odporúčať ručníky typu sarong, že sú vraj viacúčelové, ale predstava nosenia šatky cez deň a večer sa mám do nej utrieť, akurát na seba prenesiem všetok ten prach nachytaný počas dňa. Sarong či arafatka je fajn ako ochrana proti slnku, na pláž, či na zahalenie v moslimských krajinách, ale na utieranie radšej ten uterák.

Dáždnik– keď už sa rozhodnem ho zobrať, tak malý skladací. Dáždnik je fajn ak je teplo, letný dážď, alebo monzúny. Outdoorova nepremokavá bunda prichádza do úvahy skôr v chladnejšom počasí, pri dlhodobom trekingu. V lete sa v nej spotíte. Pripadne ešte pršiplášť či pončo. V teplom počasí sa z vás vyparuje voda, pršiplášť je nepremokavý, ale aj nepriedušný a tak často krát budete mokrý ešte viac pod ním. Všetko záleží od klímy, vášho plánu trávenia času, ak prší môžem sa jednoducho schovať do kaviarne. No ak som niekde na hrebeňovke, musím šlapať ďalej.

Fľaša– platypus vynález, ak ju nepoužívam, vypustím vzduch a nezaberá žiadne miesto. Sú dobré na trekovanie, ale aj na mestskú turistiku. Model plussbottle má aj ucho, jednoducho si ju môžete zavesiť na krk alebo na ruksak a je ľahko prístupná. V krajinách s nepitnou vodou si budete musieť vodu aj tak kupovať, takže otázka znie, či je potrebné mať nejakú fľašu. Áno aj nie. Keď som niekde na túre, alebo v krajine kde je 35 stupňov, pijem každých 5 minút a som lenivá vždy liezť do ruksaku, takže aj keď si kúpim balenú vodu, prelejem ju do platypus fľaše.

Príbor, nôž, vidlička, lyžička – zídu sa v rozvinutých krajinách, kde si varíte sami. Na trhu sú rôzne outdoorove verzie, ale v krajnom prípade poslúžia aj tie čo vyfasujete v lietadle. Umelá hmota sa však ťažko odmasťuje, takže preto radšej kovové, teflonové apd. V menej rozvinutých krajinách sa zíde, keď potrebujem zjesť jogurt miesto nejakých raňajok z hotelu, alebo keď neviem jesť čínskymi paličkami. Pozor na batožinu v lietadle, nožík vám zhabú a vyhodia.

Švajčiarsky nožík– ten nosím vždy, ak viem, že batožina pôjde na check-in a nehrozí, že mi ho zhabú. S dlhšou čepeľou je výrazne lepší na krájanie. Podľa potreby – vývrtka, otvárač fliaš, konzerv, nožničky a iné.

Spacák– tiež večná dišputa, či áno alebo nie. Spacák pridá nejaké to kilo k batožine. Sú aj ultraľahké 500-600 gramové, ale tie sú väčšinou letné do 15 stupňov (o páperových nejako neuvažujem, nespadajú do lowcost cenovej kategórie), v každom ubytovacom zariadení máte paplóny, alebo niečo na prikrytie. Niekde je posteľné prádlo za prípatok, alebo nie je najčistejšie, s vlastným spacákom teda môžete ušetriť, alebo sa budete cítiť pohodlnejšie. Nie vždy musí byť posteľ super čistá a nie vždy budete mať možnosť isť do iného hostela. Mať vlastný spacák teda bude plus. Ak idete aj kempovať, spacák je nutný. No tam, kde sa zvykne aj kempovať, spacáky a kempovacie potreby aj požičiavajú. Niekde v nadmorských výškach býva zima, tam sa to zíde tiež, nemusíte spať pod 10timi erárnymi perinami, kde sa vystriedalo 5000 ľudí z celého sveta. Plus v autobuse, vlaku počas dlhých presunov sa do toho zabalíte a je to fajn. V spacáku máte konštantnú teplotu, kdežto ak ste iba naobliekaní, sú tam isté medzery a na niektoré miesta vám fúka viac a inde menej, človek ľahko prechladne. Ďalšia možnosť je vložka do spacáku – napríklad v teplých krajinách, kde by spacák bol príliš teplý, stačí vložka. Je veľa druhov, od teplých fleecových, po šmykľavé saténové, či bavlnené. Je to ľahšie ako ten najľahší spacák a cítite sa ako vo svojom. Alebo ho využite v erárnych spacákoch, alebo pod erárnou perinou. Pozor na bed bugs. Niektorí odporúčajú spacák, lebo je viacúčelový. Využijete ho v lacných hosteloch, couchsurf hostitelia tiež nemusia mať doma 10 perín, vo vlaku, alebo aj ako sedačka v autobuse, ak sa vám ujde miesto v uličke. Skratka spočítajte si, čo je viac. Či to, že ho vláčite, alebo pôžitok z neho. Toto je dlhšiu debatu, povedzme si úprimne, je veľa odporcov, ktorí spacák zaradia k najväčšej zbytočnosti a máš si zobrať skôr teple oblečenie, ktoré použiješ aj cez deň. Mať pri sebe spacák sa vraj vylučuje s tým isť niekam na ľahko, hlavne keď 90% tvojich destinácií má tropickú klímu, alebo miernu. Iróniou je, že ten spacák sa zíde v nočnom buse, či vlaku kde majú vypeckovanú klímu. Nech si vraví kto chce, čo chce, 600 gramový spacák pre mňa neznamená váhu naviac. A keď už idem niekam na xy mesiacov a jediné, čo mám je ruksak, vlastný spacák mi dopraje aspoň kúsok svojho súkromia a pohodlia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *