Kultúrny šok

Kultúrny šok je jednoducho povedané, ak veci nie sú také, ako sme na ne zvyknutí doma. Ak sa zmení to, čo ješ, hovoríš, robíš, cítiš a počuješ, iní ľudia, iný stupeň nebezpečia, iná kultúra, iné podnebie, dalo by sa toho menovať viac..obzvlášť, ak človeku chýba domov, je unavený z cesty alebo chorý. Niekedy máš nutkanie vrátiť sa čo najrýchlejšie domov, ale ak tomu dáš čas, túžba pominie a ty si časom zvykneš. Veľa ľudí láka cestovanie práve kvôli tomu kultúrnemu šoku a je to návykové. Kultúrny šok sa ti podarí zažiť aj keď sa vrátiš domov z ďaleka, no bohužiaľ je to kultúrny šok v negatívnom ponímaní. Všetko sa nám zdá byť nudné, nezaujímavé, nevieme sa začleniť naspäť do reality typu 9-17 a hlavne sa nám začleňovať ani nechce.

Niektoré praktiky ako minimalizovať kultúrny šok:

Mal by si hlavne vedieť rozoznať, čím je spôsobený. Je to reakcia na to, že si unavený z vnímania všetkého nového a nepoznaného?  To je v pohode, to o chvíľu pominie. Pozri sa na to z druhej strany, budeš mať nové skúsenosti, nové vnemy a nové perspektívy vnímania.

Začni cestovať v podobných krajinách ako je tá tvoja

Naštuduj si pred odchodom čo najviac o danom mieste, krajine, aby si vedel, čo ťa čaká. Niekomu stačí guidebook deň pred odchodom, ale sledovanie denných médií o aktuálnej situácii, alebo beletria z daného prostredia ťa môže naladiť rýchlejšie na atmosféru danej krajiny.

V lietadle skús spať. Keď si po prílete unavený, podráždený, budeš neskôr iba nervózny.

Keď chceš robiť veľké skoky, čo sa týka iných kultúr bez predošlých skúseností a máš z toho obavy, skús začať nejakým hotelom, pobudni v ňom pár dní a postupne prejdi na hostel alebo podobnú výzvu a po čase môžeš zavítať aj do hosťovskej rodiny.

Rozprávaj sa s ostatnými cestovateľmi, porovnávaj

Píš si denník

Je v pohode, že si nadchnutý, že nevieš čo bude, že máš trochu stres, ale premeň to v pozitívnu energiu.

Štyri fázy kultúrneho šoku:

Každý reaguje trochu odlišne, takže neberte to ako manuál aklimatizácie. Rýchlosť procesu sa líši a veľa ľudí prejde rôznymi fázami viac ako raz. Veľa cestovateľov napríklad spomína klasickú trojmesačnú ponorku, kedy na vás doľahne túžba po domove. Pokiaľ to prekonáte, tak môžete cestovať až do aleluja.

1. medové týždne

Kultúrne rozdiely sú fascinujúce a nové miesta tiež. Ešte stále ťa teší spomienka na domov.

2. kríza

Po nejakom čase vonku na teba doľahnú všetky rozdiely. Rozdiely v jazyku, odlišné hodnoty vyvolávajú pocit zmätku a stiesnenosti. Je to normálne, je to znak toho, že si ešte nezanevrel na prostredie domovskej krajiny a vlastnú kultúru.

3. zotavenie

Opäť začínaš prijímať rozdiely a cítiť sa dobre v nových situáciách. Kríza sa vytratí po tom, ako získaš nejaké nové jazykové skúsenosti.

4. prispôsobenie

Mimo občasných záchvatov, tešíš sa z poznávania nových kultúr a si schopný si vyberať na základe preferencii a hodnôt

Tvoja cestovná filozofia

Čo si so sebou vezmeš, to ovplyvní tvoj pôžitok a skúsenosti, ktoré si z toho odnesieš. A teraz nemám na mysli fén na vlasy, ktorý by si pravdepodobne mala nechať doma. Teraz vravím o tvojej cestovnej filozofii: tvoj prístup k riešeniu vecí, ktoré ťa postretnú v rámci iných kultúr. Ľudia, ktorých stretneš mimo typickej turistickej cesty budú milší, ústretovejší, nie sú skazení tisíckami turistov ročne, nebudú ťa chcieť stiahnuť z kože, dajú ti ceny, ako domácim a nie je to také psychicky vyčerpávajúce.

Ak ideš mimo hlavnej trasy, jednak tam budeš rarita, málokedy vidia turistov, ale platia tu pre teba pravidlá, ktoré by si si mal pamätať:

Si hosťom v cudzej krajine. Buď vďačný, cestuj s otvorenou mysľou a túžbou učiť sa

Spriateľ sa s domácimi zvykmi a daj si tú námahu, aby si sa naučil aspoň základné slová v cudzom jazyku. Domáci to naozaj ocenia a budú s tebou jednať inak.

Foť s rozvahou. Buď diskrétny alebo si pýtaj povolenie. Predtým ako niekomu za to zaplatíš, alebo ponúkneš cukrík, zamysli sa nad dlhodobými dôsledkami.

Zjednávaj a konflikty rieš s úsmevom

Nazri aj poza turistické ulice a rezorty. Snaž sa nadviazať komunikáciu s domácim bez toho, aby sa ti snažil niečo predať

Všímaj si odev domácich. Kraťasy, topy a ostatné módne oblečenie nie je vždy vhodné. Radšej si vyber farby a strih, ktoré ti skôr pomôžu zapadnúť v dave, ako sa vystavovať na obdiv a pútať na seba ešte viac pozornosti

Neplytvaj elektrickou energiou ani vodou

Nezačínaj vety typu, no my doma…minimálne pokým sa nespýtajú čo vy doma robíte/máte.