cesta okolo sveta

Prečo vyraziť na cestu okolo sveta

Ak si cestuchtivý nadšenec, dobrodruh, alebo sa pýtaš sám seba, čo by bolo v živote to správne rozhodnutie, to jedinečné dobrodružstvo, nadišiel asi čas, aby si pouvažoval aj o možnosti vydať sa na cestu okolo sveta.

Pre väčšinu Slovákov to znie minimálne ako šialené, alebo skôr nemožné. Nie je to celkom tak. Som tiež iba smrteľník, ale ako sa vraví, všetko je otázka priorít.

1. Starneš a mladší nebudeš

Výhovorka typu – nemám 18, alebo 22, aby som podnikol niečo takéto pubertálne šialené, moc neobstojí. Pravda je taká, že puberťák moc ušetrených peňazí nemá, študent skôr mohol niečo ušetriť, keď bol zopár kráť v lete v Amerike, či Anglicku, pokiaľ to tam celé nerozflákal. No takýto mladý človek ešte nevie veľmi dobre čo chce, a tak jeho túžba cestovať sa môže ukázať až neskôr. Ja mám 28 a cestu okolo sveta plánujem pravé teraz. Až teraz dozrel ten čas a ja som ochotná podstúpiť tuto náročnú misiu v mojom živote. Treba to podstúpiť, kým sú na to podmienky. Kým nesplácate úvery či nečakáte potomstvo, kým vaši rodičia nie sú odkázaní na vašu pomoc. Kedy, keď nie teraz? Všetci starneme. Ten trek okolo annapurny sa mi bude určíte lepšie robiť teraz ako o 10rokov. Čím sme starší, tým požadujeme viac komfortu a menej dobrodružstva. Je oveľa jednoduchšie sa prispôsobiť 24hodinovej jazde v buse, spaniu na tvrdej posteli v izbe s ďalšími 20 ľuďmi v 30tke ako v 60tke. Je veľmi veľa aktivít ktoré budeš chcieť robiť počas tvojho tripu, ale nie je zaručené, že si ich budeš v 60tke užívať tak, ako teraz. Nečakaj, vyraz.

2. cestovať môže byť lacnejšie, ako život doma

Jeden z najčastejších dôvodov, ktoré ľuďom stoja v ceste sú financie. Aj to je pravda iba z časti. Ide o to, že človek si musí vybudovať nejakú sebadisciplínu, čo sa tyká spravovania svojich financií. Euro sem, 2eura za kávičku tam, 10eur reštaurácia, 5eur bankový účet, 30eur šaty,  ktoré si dám raz, 20eur večer, z ktorého si nič nepamätám, kaderník za 30..to vás ročne môže vyjsť celkom draho. Nepočítam také položky ako novy televízor, nové auto apd..všetko je otázka priorít. Tak ako budete musieť svoj budget počítať aj počas cesty, tak sa ho naučte počítať už aj teraz, ušetríte kopu peňazí a zvyk zapisovať si svoje výdavky sa stane automatickým. Život na Slovensku, čo sa týka nákladov môžeme kľudne prirovnať k západnej Európe. Kiežby aj tie platy sa približovali väčšej časti populácie, nie iba vyvoleným. No nejde ani tak o to, koľko zarobíte, ale o to, koľko miniete. Poznám ľudí, čo zarábajú 1200e v čistom, ale minú 1300. A poznám aj takých, čo zarábajú 500 v čistom a ušetria 250. Cestovanie po juhovýchodnej Ázii, Indii či južnej Amerike vás bude stať oveľa menej ako vaše limitované prežitie v Európe, Amerike, Austrálii či Kanade. Samozrejme, luxusné hotely, reštaurácie, luxusná doprava – zabudni. Ale na čo by sa kto trepal do Indie, pokiaľ chce luxusný , reštauráciu s európskym jedlom a klimatizovaný Mercedes. Veď to môže zostať rovno doma.

3. skúsenosti z rôznych častí a kultúr sveta sú oveľa cennejšie ako sedieť za stolom pred PC v office

Štúdium, práča a kariéra sú dôležité, no nie je to tá najdôležitejšia vec v živote. Vzdelávanie v praxi, rozširovanie horizontov majú na teba oveľa väčší dopad ako nejaká každodenná práca. Skúsenosti v teréne ťa nenaučí nikto, uvidíš, ako žije zvyšok sveta. Bohužiaľ, čoraz častejšie sa stretávam s tým, že sa spomedzi ľudí vytráca ten ‘zdravý sedliacky rozum’. Čím to vlastne je? Že ľudia vykonávajú automaticky súbor činností, pri každodennej práci v kancelárií, čoraz menej ľudí je schopná aj praktických vecí a v bežnom svete sú stratení.

Krajinu ako India pochopíš skôr, keď tam pôjdeš a na živo uvidíš, ako keby si o nej 1000x čítal. Dopad vojny v krajinách ako Laos či Kambodža. Naučíš sa nove zručnosti ako je trpezlivosť, zjednávanie, obchodovanie, komunikácia v cudzích jazykoch, o ktorých si predtým ani nepočul, je oveľa jednoduchšie z očí do očí ako jazykový kurz s lektorom. Vzdelanie a kariéra sú dôležité, ale tým, že sa budeš pohybovať mimo svojej komfort zóny, spoznáš čoho všetkého si schopný, čo sa v tebe skrýva a kam to vieš dotiahnuť. A kariéra a vzdelanie tu bude aj po tvojom návrate.

4. ak nie si scestovaný, môžeš sa práve chopiť šance

Nie každý mal to šťastie narodiť sa v rodine, kde sa stále cestovalo. (ja určíte nie) Veľká väčšina mojich známych cestuje maximálne po okolitých krajinách, pripadne iba na pár dni. A čo naozaj nepochopím, ak dievča v 20tke povie, že chce na dovolenke oddych a relax. Ak ste nikde dokopy neboli, malo by vás to nabudiť ešte rýchlejšie. Nepoužívajte výhovorky typu nikdy som neopustil túto krajinu, bude to ťažké. Áno, bude, ale je to jediná cesta, ako sa stať cestovateľom a vidieť svet je zbaliť si svoj ruksak a vypadnúť.

Môj prvý let som absolvovala keď som mala 23. Tzn dosť neskoro. Potom nasledovala Austrália, južná Amerika. No všade som sa mohla zdržať len obmedzený čas, lebo som sa domov ponáhľala kvôli práci. Mesiac dovolenky ročne je málo. Týmto tempom by som svoje vysnívané krajiny videla tak v 55tke. A to nehovorím o tých vyhodených peniazoch za letenky, keby musel človek lietať stále hore dole. Prečo to nespraviť skrátka jedným šupom? Samozrejme nejaké krajiny si treba nechať aj na neskôr, treba sa na niečo tešiť aj potom. Každopádne, keď sa dostanete mimo svojho stereotypu, mimo komfort zóny, tam vznikajú najlepšie spomienky, neopakovateľné zážitky.

5. zahoď všetko za hlavu a buď voľný

Ak vás trápi to, že budete musieť byť celý čas iba s obsahom jedného ruksaku, osloboďte sa od toho. Váš život bude jednoduchší, predstavte si koľko času ušetríte tým, že nemusíte rozmýšľať čo si vyberiete zo šatníka. Všetko, čo máte, je vo vašom ruksaku, nemáte žiadny domov, nemusíte sa strachovať, či ste nenechali zapnutý plyn, či práčka nevytopila susedov, či tam vaše auto bude zaparkované, aj keď sa vrátite.

Nechápte ma zle, nie som zrovna minimalista, mam 30 nohavíc, 20 mikin, 40 rôznych tričiek, 5 párov tenisiek. Ale cesta okolo sveta nie je o mne a nejdem na módnu prehliadku. Som iba divák a idem pozorovať všetky tie krásy sveta. Dnešný moderný svet ponúka veľmi veľa vymoženosti, a tými sú aj moderné materiály, ktoré po prepotení nesmrdia, alebo viacúčelové oblečenie. A keď vám niečo chýba, v lacnom ázijskom svete si to jednoducho dokúpite.

Šťastie nepochádza z toho, čo všetko vlastníme, to je aj tak pominuteľné. Šťastie pramení v skúsenostiach, z užívania si života, videnia prekrásnych miest na vlastné oči a stretnutia zaujímavých ľudí.

6. možno konečne zistíš, čo v živote potrebuješ

Keď si v práci 40-50hodín týždenne, máš rodinu, priateľov, povinnosti, niekedy ani nemáš čas si uvedomiť, čo ta v živote robí šťastným. Nájde sa zopár výnimiek, ktoré zbožňujú svoju prácu a robia ju s vášňou. Ale veľká väčšina z nás pracuje iba kvôli peniazom a keby mali na výber, určite by s tou danou prácou sekli. Pracujeme iba pre to, aby sme mohli robiť občas aj niečo iné. No je toto naozaj šťastné riešenie?

Sníval si niekedy napríklad o tom, že by si si spravil certifikát z jogy? Alebo kurz potápania? Miluješ fotografovanie, ale nikdy si na to nemal dostatok času? Rozmýšľal si niekedy, že by si konečne mal robiť niečo zmysluplné, z čoho vidíš aj reálny výsledok, napríklad starať sa o deti v sirotinci, či inú dobrovoľnú činnosť? Chcel si byť cestopisným spisovateľom, či maliarom? Hocičo čo to je, cesta okolo sveta umožní tvojim snom, aby sa splnili. Máš koľko času chceš a fúru miest, kde to môžeš praktizovať. Cesta okolo sveta ťa oslobodí od povinností a dáva čas na potešenie.

7. môžeš si robiť čo chceš, kedy chceš a to každý boží deň

Každý deň vstávaš s myšlienkou, či otázkou, že čo budeš robiť. Kedy naposledy si si to mohol povedať? Pamätáš si to? Je toľko povinností, ktoré nás doma držia na uzde, a byť od toho oslobodený, robiť si čo chceš, kedy chceš, je najlepší pocit na svete.

Čo takto posedieť niekde na pláži s knihou v ruke? Alebo túra na sopku alebo kopec? Jazda na bajku po ceste smrti? Choď do toho. Alebo chceš isť do baru a strašne sa zotret? Zajtra nejdeš do práce, takže nič ťa nedrží. Už sa nemusíš vyhovárať výhovorkami typu, nemôžem, zajtra idem do prace. Keď raz vyjdeš z výšky a začneš pracovať, už sa ten kolobeh neskončí. Práca materská práca, starostlivosť o rodinu, v mužskom prípade práca práca práca. Zodvihni sa, kým je čas, kým môžeš na nejaký čas odisť. Nie, zajtra nejdem do práce, ani potom, ani o mesiac. Môžem si robiť, čo len chcem

8. uvidíš jeden highlight za druhým a potom ďalší a ďalší

Túra na machu picchu, potom tour cez Bolíviu po púšti, iguazu falls, trekking cez Patagóniu, ľadolezenie na cerro torre, východ slnka ponad Angkor wat, tajmahal, trekking v Himalájach. A to je iba zopár z možností, ktoré budeš mať.

Toto sa stane tvojou každodennou rutinou. Jeden deň sa plavíš po rieke Mekong, ďalší deň beháš po chrámoch Angkor watu. Jeden deň si vo výške 5000m v Andách, ďalší deň si pri oceáne. To sú skratka momenty, na ktoré v živote nezabudneš.

9. odloženie kariéry, vzťahov je iba dočasná záležitosť

Výpoveď v práci bude moja samovražda. Odkladám na dom a nemôžem isť teraz nikam. Môj frajer ma chce požiadať o ruku.

Ten ? Bude tu aj potom. Keď sa vrátiš s novými komunikačnými skúsenosťami na pohovore určite obstojíš. Ten dom? Budú tu iné a lepšie aj keď sa vrátiš. Ten frajer? A prečo ťa vlastne ešte nepožiadal o tú ruku? Povedz mu, že odchádzaš, buď sa rozhýbe, alebo by bol spomalený celý život.

My čo pochádzame z kultúr / rodín typu ideš so školy, promuješ, začneš pracovať, oženíš sa/vydáš, kúpite si byt/dom, máte deti, pre nás vybočenie z tohto trendu môže byť pomerne šokujúce. Áno viem. Mám to doma. Ale takisto nie je jednoduché ani isť tou stereotypnou cestou. Veľmi ľahko sa môžete zaseknúť na hociktorom kroku a neviete sa nikam pohnúť. No ak vás toto stagnovanie nebaví, skúste niečo nové, dajte životu tretí rozmer. Nájdite si vlastnú cestu, nechoďte tou, čo všetci očakávajú. Každý je individuálna bytosť a každý chce dosiahnuť niečo iné.

Áno iste, ľudia vás budú odhovárať, no väčšinou hlavne preto, že vám závidia, že máte odvahu spraviť rázny krok, že vás tu nič nedrží a ste ochotní vymeniť komfort za neopakovateľné zážitky.

Keď sa vrátite možno nebudete mat rovnakú prácu, nebudete na rovnakom kariérnom leveli, mať rovnakého frajera/frajerku, alebo si nekúpite ten byt v novej barabizni. Ale keď sa vrátite z toho tripu, je dosť veľká pravdepodobnosť, že tie iste veci už ani chcieť nebudete.

10. zmení to tvoj pohľad na život

Tvoje novonadobudnuté skúsenosti kompletne zmenia tvoj pohľad na svet, na život, a čo od neho vlastne očakávaš. Neviem čím to je, či sú to zážitky z krásnych miest, alebo historky od iných cestovateľov, ale budeš chcieť toho od života viac. Zistíš, že život je príliš krátky na to, aby sme robili niečo, čo nerobíme s vášňou, tobôž niečo, čo nerobíme radi. Budeš chcieť viac. Už sa neuspokojíš s prácou, ktorú si mal rád. Budeš chcieť prácu, ktorú budeš zbožňovať, kde budeš vidieť výsledky. Budeš prehodnocovať, čo si robil predtým a ako je vlastne možné, že si to vôbec robil, ak ťa to vôbec nenapĺňalo. Ak potrebuješ životnú motiváciu, sebadôveru, cesta okolo sveta je to, čo by si mal podniknúť.

Nie je jednoduché niečo takéto zrealizovať. Ale ak o tom snívate, túžite po tom, choďte za tým snom. Niektorí vás označia za blázna, snilka, či kradnete, a že nie ste normálny. Pousmejte sa nad tým. Cesta okolo sveta resp. dlhodobé cestovanie rozhodne nie je pre hocikoho. Ale ak už sa pre to rozhodnete, budete z toho ťažiť do konca života. Uvažuj o tom, plánuj, zisťuj, choď!

Zdroj cestopisov: http://dobrodruh.sk

9 odpovedí na „Prečo vyraziť na cestu okolo sveta“

  1. Krasny clanok,je to vsetko pravda.Tiez som cestovatelka a cestovat budem pokym budem moct 🙂

  2. Caf Rudo, ja mam za sebou South East Asia, bolo to uzasne, no velmi rad by som sa pridal na South Pacific a nasledne pokracoval do Mexika a odtial do Strednej a juznej ameriky…

  3. Pekný článok 🙂 tiež túžim odísť, vidieť svet kým mám možnosť. Cez prázdniny skúsim pešo do Škotska tak ak bude mať niekto chuť pridať sa budem rád 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *