Odporúčania všeobecne

Nenos so sebou žiadne oblečenie, ktoré je okamžite mokré ako náhle sa začneš potiť. Bavlna je tutovka.

Neber si vysoké turistické topánky, ak nie je isté, že ich naozaj využiješ aspoň 50% času (každý druhý deň, alebo polovicu pobytu). Ak plánuješ napríklad ten mesiac turistiky až nakoniec, pošli si ich napred. Trepala som si vysoké turistické topánky do južnej Ameriky kvôli Patagónii. 2 týždne mi zaberali miesto, 5dni som ich nosila. Keď sme išli trekovať, nepotrebné veci, ako aj ľahké tenisky, som nechala v dedine. Vysoké boty ma po dni tak začali tlačiť na bokoch v členkoch, že som to pomaly nerozchodila. Túra bola značne obmedzená, ja som ledva chodila a topánky som potom radšej predala. Nosila som ich pritom predtým, ale asi nie dostatočne. Tá túra vysokých topánok aj tak nebola hodná, stačili nízke vibramové tenisky a možno štucne, lebo sme prechádzali veľa potokov. Odvtedy si také topánky ani nekupujem, lebo dávať za niečo 250eur a riskovať, že budú tlačiť na podivných miestach- nie, ďakujem.

Neber si klobúk. Je veľký, bude ti zavadzať a budeš vyzerať ako americky turista. Radšej šatku alebo šiltovku.

Do lekárničky zabaľ iba to najnutnejšie, zvyšok sa dá zohnať aj po ceste

Karty, šach a podobné hry sú užitočné

Tablety na purifikaciu vody sú malé a lacné, nie všade si môžeš byť istý vodou, ktorú piješ, napr. pri trekovani v Nepále ušetríš aj peniaze

Čo mať určite pri sebe, ak cestujem niekam dlhodobo, inak treba zvážiť

Štuple do uší, hostely sú často na rušných uliciach, vedľa night klubov, alebo máte iba chrápajúcich spolubývajúcich. Najlepšie sú voskové, nie je ich dostať všade, Ohropax classic, zháňala som ich asi v 10 lekárňach.

Sekundové lepidlo- nezaberá žiadny priestor a zíde sa veľakrát.

Rolka záchodového papieru

Duct tape – lepiaca páska. Pomôže tam, kde nepomohlo lepidlo. Aby ste ušetrili miesto, oblepte, omotajte ju okolo pera.

Šijacie potreby

Baterka, najlepšie čelovka

Nejaký ten cestovný adaptér/ prevodník do zástrčky (www.kropla.com tu zistíš, v ktorej krajine potrebuješ aký adaptér). Skús si ho zohnať vopred, alebo potom až na mieste na miestnej miletičke, na letisku tieto veci bývajú strašne predražené.

Nejaký ten USB kľúč ako zásobník na fotky, ale kúpiš ho lacno aj na mieste.

Vreckový nožík- švajčiarák

Šnúru na prádlo bez štipcovzástrčka do umývadla

Zicherky

Bezpečnostný pás – ak plánujete veľa cestovať v autobusoch v rozvojových krajinách, tak by ste si nejaký mali vyrobiť.

Ak idete niekam na dlho, nezabudnite na fotku rodiny, blízkych priateľov, psa, kocúra..zídu sa vám v ťažkých chvíľach. Mini mapku Európy s vyznačeným Slovenskom pre tých zvedavcov, ktorí by chceli vedieť kde sme.

Horalky- spomienka na domov.

Očkovací preukaz- niekde ho môžeš potrebovať. Do veľkého počtu afrických krajín ťa nepustia, ak nemáš dôkaz o tom, že si absolvoval očkovanie proti žltej zimnici.

Ak ideš na preč na polroka a máš namierené do veľkého počtu krajín, budeš potrebovať veľa voľných strán v pase a veľa fotografii na víza.

Expirovaná kreditka a expirovaný pas, ako pasca pre zlodejov, pas môžeš niekde nechať aj ako depozit.

Plastový sáčok, igelitka z tuhšieho plastu.

Čistič na vodu- vodný filter. Pri dlhom pobyte v horách sa zíde, odpadá nutnosť kupovať balenú vodu. Alebo iodine tablety na čistenie vody, chlorinove sú menej účinné. Aj keď ich nevyužijete, sú malé a skladné.

Čo radšej nebrať:

Bavlnené tričká

Biele veci- dlho biele neostanú. Radšej kaki, šedé, modré, červené, krémové. Veľmi tmavé farby zase priťahujú komáre.

Sú zástancovia toho, že mp3 player ti kazí dojem z lokálneho života a prichádzaš o miestne zvuky, takisto odrádza miestnych ľudí, aby sa ti prihovorili. Môžeš ho aj stratiť, alebo ti ho ukradnú.

Fén na vlasy- miesto toho si nechaj radšej vlasy voľne uschnúť, alebo si daj spraviť účes, ktorý nevyžaduje toľko fénovania. Vo vyspelých krajinách nájdeš aj na verejných záchodoch sušič na ruky, používala som ho bežne na fénovanie vlasov. Ak je zima, umy si vlasy ráno a daj si čapicu.

Vankúš- ten nafukovací do lietadla ti na spanie neposlúži. Tento je nafukovací a veľmi skladný, ale vhodný skôr na kempovanie. Ak niekde náhodou potrebuješ vankúš, naplň si flisku ďalším oblečením a sprav si vankúš z toho.

Texasky/rifle- je to asi najnepraktickejšia vec aká môže byť. Ak je teplo, je v nich teplo, ťažko sa vyhŕňajú a stále je v nich teplo. Pomaly schnú a ťažko sa perú v rukách.

Sieťka proti komárom- ak potrebuješ nejakú na špecifickú časť výletu, zoženieš ju aj na mieste. V malarických oblastiach kde je riziko, ich majú v hosteloch aj hoteloch.

Ak máš na to čas, nové veci otestuj predtým, než si ich vezmeš. Vyhneš sa možnému sklamaniu. Nekupuj nový prehrávač či nové topánky deň pred odchodom.

Ak niečo nepoužívam ani doma, prečo si myslím, že to budem potrebovať inde?

Zožeň si dobré oblečenie, ale musíš sa v ňom cítiť naozaj pohodlne. Veľa turistického oblečenia vyzerá až príliš turisticky, budeš tam svietiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *