Plánovanie rozpočtu

Skutočne záleží iba na tebe, kam pôjdeš, kde budeš bývať, aké dopravné prostriedky budeš využívať, čo budeš jesť/piť, kde to budeš konzumovať, čo si kúpiš, a čo uvidíš. Rozpočty nižšie sú uvádzané naozaj na nízkonákladové prežitie. Rozpočet sa znižuje, ak nebudeš konzumovať alkohol, cestovať dlhé trate a robiť drahé aktivity, túry s miestnymi CK. Rozpočet ani spôsob cestovania nebude určite vyhovovať všetkým. (uvádzané v USD$)

Priemerné náklady na deň vrátané všetkého, čo budeš robiť (doprava, jedlo, ubytovanie, výlety)

Ázia

Priemerne drahé – Thajsko, Filipíny, Malajzia, Čína US$25-50,

Lacné – India, Nepál, Srí Lanka, Indonézia, Indočína US$20-35,

Drahé – HK, východná Čína, Južná Kórea, Singapur US$35-60,

Veľmi drahé – Japonsko US$50-100 (vrátane rail pass)

Austrália a Nový Zéland

US$35-70 (Zéland je trochu lacnejší)

Amerika

Centrálna Amerika (lacné – Guatemala, Nikaragua, Honduras) US$25-40,

Centrálna Amerika (priemer – Méxiko (ale drahá doprava), Belize (najdrahšie), Costa Rica) US$35-45,

Južná Amerika (priemer – Brazil (najdrahšie), Peru, Argentína, Columbia, Venezuela) US$30-40,

Južná Amerika (lacné – Bolívia, Ekvádor, Peru ak nejdeš na Machu Picchu) US$25-35,

Severná Amerika (ťažko zovšeobecňovať) US$50-70

Karibik US$50-100 (bez preletov na iné ostrovy, ceny sa veľmi líšia)

Európa

Západná Europa (hlavné mestá sú drahé, ešte viac, ak sa človek chce aj hýbať ďalej) US$50-70,

Východná Európa US$40-50

Afrika

Západná Afrika (náklady sa veľmi rôznia medzi krajinami ako Ghana (veľmi lacná), a CFA (bývalá fr. kolónia) US$30-60,

Východná Afrika (priemer – Keňa, Tanzánia, Uganda) US$25-40 (bez tours a safari – inak pripočítaj US$100-200 za deň za safari),

Južná Afrika (lacné – Malawi, Mozambik (severnejšie oblasti sú drahšie), Zimbabwe) US$25-40,

Južná Afrika (priemer – Južná Afrika, Namíbia) US$40-50 (bez tours a safari)

Blízky Východ

US$30-50 (Izrael US$50-70, Irán US$30), Gulf States US$50-100 (hlavne nedostatok budget ubytovania)

Koľko to bude stáť? To je otázka typu aký dlhý je kúsok šnúrky?

Koľko ma vyjde mesiac cestovania? dobra otázka, na ktorú sa nedá odpovedať jednoznačne a je to veľmi individuálne. Rozpočet si ale možno vypočítať. predtým si však musíš uvedomiť  základné fakty – úroveň komfortu, ktorú požaduješ, kam chceš ísť a čo tam chceš robiť. Za rok cestovania po svete sa dá minúť 40 000$, ale aj 10000$ a ak sa človek zdržiava iba v lacných krajinách, moc sa po krajine pohybuje, prípadne couchsurfuje, môže ho to vyjsť ešte oveľa menej.

Počiatočné náklady:

rucksack 100-150e

technické oblečenie, kozmetika, zdravotné pomôcky (záleží, čo všetko už máš): 100-300e

poistenie na 12 mesiacov: 200 a viac

očkovania: 100-300

letenky: 1000-2000

spolu: 3000

Odhady sú robené na základe typického dňa priemerného backpackera v rôznych destináciách. Ceny sú veľakrát nadhodnotené, človek čo počíta každý cent, spavá po couchsurfingu minie minimum peňazí. Po mojej vlastnej ceste okolo sveta náklady aktualizujem. Je lepšie sumy nadhodiť, je tam veľa aktivít, ktoré musíš absolvovať a ak by ti nevyšiel rozpočet, bolo by to smutné. Peniaze šetri radšej doma, ako by si mal šetriť na tom, či si dáš alebo nedáš pivo pri západe slnka. Ako cudzinec budeš mať drahšie vstupné do pamiatok a múzeí.

Ak chceš kvalitu západu, zaplatíš aj západné ceny, alebo viac. To platí aj v najlacnejších destináciách. Ak si sám, zaplatíš viac za súkromnú izbu a taxík. Za víza, očkovanie, letenky a poistenie budeš platiť skôr ako opustíš rodnú krajinu.

Denné náklady sú dôležité pri plánovaní dlhodobého tripu, ale je to vcelku ťažká úloha. Možno je lepšie si skratka povedať, že za 1500$-2000$ mesačne vieš vyžiť všade, lenže keď máš dokopy 6 tisíc a chceš cestovať polroka po JV Ázii, táto matematika nie je moc užitočná.

Tipy kde ušetriť:

V Európe – kupuj jedlo v supermarkete, var si na hosteli, alebo si sprav piknik v parku. V JV Ázii – nemaj strach, vyskúšaj pouličné jedlo. V Japonsku – hľadaj lacné fastfoody. Používaj mhd viac ako taxíky a súkromné autobusy. Veľa nákladov má priamu úmeru s tým, koľko času strávite hľadaním najlepších dealov alebo prispôsobeniu sa miestnym okolnostiam. Lenivosť je drahá a nevypláca sa!

Tajomstvá ako cestovať lacno (To aby som dostala ľudí do obrazu)

1. zabudni na Japonsko, Európu, Severná Amerika či Austrália – iba v prípade, že kempuješ, a máš auto, ktoré zdieľaš s ďalšími.

2. cestovať na veľké vzdialenosti je hlavná položka. Zabudni na komfort, cestuj najnižšou triedou, pomalou, po zlých cestách

3. záleží, kde si, niekde je to strašne lacné, ale noc strávená v bare môže vyjsť draho všade. Zabudni na alkohol. Kúp si radšej pár pív v supermarkete a vypi ich s kamošmi na hosteli

4. Cestuj tak ako miestni. MHD

5. prechádzky, trekking – sú zadarmo, zdravé a vyplnia ti čas. TajMahal, inca trail, Zakázané mesto  – môžeš obdivovať z diaľky alebo vynechať.

6. zabudni na súkromie, kúpeľňu na izbe. Budeš hľadať shareovane ubytovne v hosteloch, alebo ubytovanie u miestnych. Ak si chlap je to okey, ženy v spoločnosti mužov by mali byt tiež ok. V ubytovniach, kde sú iba turisti sú aj single ženy ok. Priprav si zámok, štuple do uší a nepočítaj vždy s teplou vodou. Squat hajzel ti ušetrí peniaze taktiež.

7. diéta. Je jednoduché jest lacno, akurát to musíš dodržiavať dlhodobo a byť ďalej od turistických reštaurácii a európskeho jedla. Budeš jesť na ulici v stánkoch, ryža, nudle, základné pečivo, banány, zemiaky – všetko ťa zasýti veľmi lacno.

Výpočet rozpočtu:

aj v rámci nízko nákladového cestovania existujú veľké rozdiely v cenách v závislosti od krajiny.

Najlacnejšia forma cestovania:

náklady v rozvojových krajinách denné 15$, mesačné 450$, ročné 5400$

náklady vo vyspelejších krajinách denné 40$, mesačné 1200$, ročné 14400$

Spôsob cestovania: prespávanie v hosteloch, lacných hoteloch, shareované izby, kempovanie, stanovanie, prespávanie vo vlakoch, autobusoch. Lacné jedlo zo supermarketu alebo na ulici v stánkoch, alebo lacných reštauráciách. Žiadne discotéky, kluby, iba príležitostné pivo. Obmedzená návšteva múzeí, žiadne popíjanie drinkov.

Stredná trieda cestovania:

Náklady v rozvojových krajinách denné 35, mesačné 1050, ročné 12600

náklady vo vyspelejších krajinách denné 65, mesačné 1950, ročné 23400

Spôsob cestovania: Jednoduché ubytovanie, súkromné izby pre 2 osoby. Nejaké kávičky, nejaký drink príležitostne. Múzeá nie sú tabu, ale niektoré drahé atrakcie stále áno. Občas navštíviš aj bar, disko.

Vyššia trieda cestovania:

Náklady v rozvojových krajinách denné 65, mesačné 1950, ročné 23400

náklady vo vyspelejších krajinách denné 125, mesačné 3750, ročné 45000

Spôsob cestovania: hotely alebo privátne izby, neobmedzené kávičky počas dňa, drinky, bary, kluby, reštaurácie.

Na cestu okolo sveta môžeš minúť od 10 000 do 100000 dolárov za rok. Môžeš skrátka ale vyžiť aj s tým čo máš, alebo niečo našetriť, predtým ako odídeš, alebo aj počas cesty. Koľko ti vydržia peniaze? podľa toho kam pôjdeš. Výber lacnejšej krajiny ti pomôže ušetriť majland peňazí.

Ako cestovať lacnejšie

Pokiaľ človek nemá skúsenosti a nevie čo a ako, môže utratiť veľa peňazí a dostať za ne iba strednú triedu. Pointa šetrenia prachov po ceste nie je sústrediť sa na veľké položky, ale nájsť kde sa dá ušetriť nejaký ten dolár na každom rohu (štýlom babka k babce). Treba k tomu len nejakú tú sebadisciplínu, trochu plánovania. Ak sa mi za mesiac podarí ušetriť 100, za rok je to už 1200, ktoré môžem nechať ležať v banke.

Spendometer.

Prieskum robený s 1000 dolármi (najnižší budget, hostely, dormy, pouličná strava, 60% času strávených mimo hlavných miest) v rámci rôznych krajín. Cieľom bolo zistiť, koľko dní sa dá existovať s toľkým obnosom v akej krajine.

Japonsko – 15dní

Svajčiarsko – 22dní

Francúzsko – 22dní

Taliansko – 24dní

Anglicko – 25dní

US – 28dní

Austrália – 37dní

Južná Afrika – 42dní

Brazília – 43dní

Bulharsko – 50dní

Argentína – 52dní

Nepál – 55dní

Thajsko – 56dní

Egypt – 59dní

Guatemala – 63dní

Bolívia – 63dní

Čína – 66dní

India – 71dní

Syndróm šetrenia

Keď začneš cestovať prvý krát, utrácanie príde prirodzene. Pivko tu, tričko hentam, nejaké múzeá, dobré jedlo v reštike. Možno si príliš uchvátený, že si konečne niekam vypadol, a nestíhaš si to ani uvedomovať. Po pár dňoch či týždňoch si pravdepodobne začneš uvedomovať, že si to prepískol a už nemáš peniaze. Budeš mať stres z toho, že nemáš peniaze. Prirodzená reakcia je potom taká, že to budeš chcieť finančne dohnať a tak začneš šetriť na všetko na čom sa dá, napríklad: ísť pešo ďalších 20 minút, aby si našiel pekáreň, kde je chleba o 5centov lacnejší, vynecháš jedlo, lebo supermarket je príliš drahý, alebo pôjdeš do baru na disko a budeš tam celý čas na minerálke, spanie v parku počas dňa, cestuješ iba stopom.

Ak si schopný si pripustiť, ak sa niečo obdobné s tebou začne diať, treba tomu povedať stop. Nezabúdaj prečo vlastne cestuješ. Je fajn, že ušetríš nejaký ten dolár po ceste, ale treba si to aj užívať, nie len trpieť stresom, že je všetko drahé a ty necestuješ preto, aby si ušetril peniaze.

Kopec rád na cesty a cestopisy: http://dobrodruh.sk