Všetko o batožine

Na webe možno nájsť nespočetné množstvo návodov a zoznamov vecí, čo si má človek zbaliť, no len málo z nich má aj nejakú výpovednú hodnotu. Sú to skôr univerzálne zoznamy vecí do školy v prírode. A až skúsenosťami človek zistí, aká je realita. Netvrdím, že ja mám patent na rozum, ani nejdem nikomu diktovať, čo si má zbaliť. Človek si ani neuvedomuje, nakoľko môže byť taká batožina dôležitá a nakoľko ovplyvňuje dojem z vašej dovolenky. V prípade, že sa človek ide váľať na 2 týždne k moru a kufor mu odvezie lietadlo, do hotela potom autobus pristavený na letisku a kufor 2 týždne neopustí váš apartmán, v tom prípade je to jedno. Maximálne ste si zabudli pribaliť dvoje trenky navyše, prípadne to trendy ružové tričko zo sekáča ostalo visieť opraté na balkóne a kým sa vrátite za 2 týždne, bude dostatočne vyblednuté. Ale trenky si dokúpite v obchode a ružové tričko tiež a aspoň budete mať suvenír. Ide tu skôr o balenie pakšametlov tých, čo sa trepú niekam cez polku sveta, prípadne sú veľmi obmedzení rozmermi batožiny, keďže si berú batožinu iba na palubu lietadla, lebo letenka pre batožinu by vyšla drahšie ako samotná letenka pre človeka. Každý zoznam vecí je veľmi individuálny, asi ako človek sám. Nebudem preto písať, čo má obsahovať vaša batožina. Skôr tu rozpíšem kategórie ako také a každý by už mal vedieť použiť svoju hlavu na to, aby si to prispôsobil podľa potrieb. Takisto záleží na tom, kam idem, ako sa budem prepravovať, aká je rôznorodosť počasia, aké aktivity tam budem robiť a či mám šancu si tam niečo dokúpiť. Zobrať si všetko potrebné môže pre niekoho znamenať zbaliť sa do 35 litrového ruksaku, kým pre ďalšieho to môže znamenať 70 litrový ruksak na chrbte, plus malý príručný ruksak vpredu. V preklade- na chrbte vláčite celú skriňu a vpredu v poličke máte to, čo MOŽNO budete momentálne potrebovať. No človek naberá skúsenosti pomerne rýchlo (s výnimkou nepoučiteľných) a tak s každou ďalšou cestou sa pobalí ekonomickejšie.

Je rozdiel utekať na odchádzajúci autobus či vlak so skriňou na chrbte alebo s 35 litrovým ruksakom. Ak sa presúvate každý deň na iné miesto, do iného hostela či kempu, prestane vás veľmi rýchlo baviť opakujúci sa rituál s pchaním vecí naspäť do ruksaku. Baliť sa naľahko môže znieť všelijako. Ale čím viac vecí, tým je väčšia pravdepodobnosť, že polka z nich neuzrie svetlo sveta. Pokiaľ máte ešte k tomu aj taký ruksak, kde je ťažšie sa dostať do niektorých oddelení, oblečiete si veci, ktoré ste mali včera, alebo tie, ktoré su na vrchu. Batožina by nemala byť natrieskaná do prasknutia, kam dáte potom tie suveníry? S malou batožinou je človek oveľa flexibilnejší. Nemusí riešiť to, či si dá ruksak na diaľkovej linke v autobuse pod nohy, alebo ho bude musieť uložiť do batožinového priestoru, alebo v niektorých krajinách na strechu. A čo keď vonku prší. Naši austrálski spolucestujúci nám rozprávali ako im niekto počas zastavenia busu na zastávke ukradol ruksak zo spodku busu, takže museli za ním utekať..no nemusíte mať také štastie ako oni, že ho chytili. V niektorých autobusoch je za veľkú batožinu príplatok, resp. si musíte dokúpiť sedadlo pre svoju skriňu, lebo ju nemáte kam dať. Takisto, keď mám nejaký medzi prestup v meste kde strávite zopár hodín a na stanici nie je úschovňa, s malou batožinou nemusíte nič riešiť. Nemáte problém pobehnúť na vlak. Niekto praktický raz povedal – naložte si na chrbát svoj zbalený ruksak v plnej váhe a choďte sa na 2 hodinky prejsť do hypermarketu na nákup – uvidíte, koľko vecí bude zrazu zbytočných a svoj zoznam prehodnotíte. Neraz budete musieť ísť pešo aj dlhšie vzdialenosti zo staníc, hostelov atď. a niekedy strávite s ruksakom na chrbte aj celý deň, z čoho môže byť na druhý deň peklo – ak nemáte otestovaný ten ruksak, môže vás bolieť chrbát, kríže, ramená atď. skrátka nič, čo by vám spríjemnilo dovolenku. A keď budete musieť vyniesť batožinu na 3tie poschodie v nadmorskej výške 3600m napríklad v hlavnom meste Bolívie, každý gram navyše vás bude stáť kopec námahy. Budete mať síce kopec zážitkov, no budete si pamätať najmä to, ako ste vláčili skriňu hore-dole v 30tich stupňoch (ruksak je váš celý majetok, ktorý tam máte a bude s vami stále), ako ste sa každý večer vybalili, kým ste niečo našli a každé ráno to opäť natlačili naspäť. Príslovie hovorí, že nechajte ležať všetko oblečenie a peniaze na zemi, vezmite si polku oblečenia a dvakrát toľko peňazí.

Potreby a ľudia sa menia, tak isto ako aj zoznam vecí, čo je “nevyhnutné” v závislosti od kúta sveta. V skutočnosti je potrebné sa naučiť väčšinu lekcií aj tak sám na vlastnej koži. Neexistuje žiadny univerzálny zoznam, ani jedna veľkosť pre všetkých, záleží hlavne na podnebí a štýle cestovania. Prioritou môjho zoznamu je praktické využitie vecí s nízkou hmotnosťou. Dôležité- čím menej vyspelá krajina a čím viac sa pohybujem -tým je to pre mňa dôležitejšie. Čím vyspelejšia krajina, čím menej sa pohybujem, tým viac mi je jedno koľko batožiny budem mať.

Založené na vlastných skúsenostiach v rôznych situáciách (no nie všetkých možných existujúcich), zoznam priemerného backpackera, ktorý nekempuje. Kemping by bol na samostatnú kategóriu pri alternatívach možnej dopravy, resp. pešieho prechodu hrebeňoviek, recenzie  na technické ultraľahké vychytávky nájdete na outdoor sajte typu hiking.sk

  • Brandies

    Presne kvôli všetkým týmto bodom som sa rozhodla do palubného škrupinkového kufra vector (mam ho cez najkufre) – je pomerne malý rozmerovo ale vojde doň milión vecí ktoré naozaj na tripe potrebujem, má kolieska a tak je presun medzi letiskom a mestom jednoduchší než s ťažkým batohom na chrbte