Australia urcite nepatrila medzi moje vysnene destinacie. No kedze som tam mala segru, skoncila som vysku, bola bez zavazkov, a este ma ukecala aj lucka ktora tam isla za ‚frajerom‘ a vsetky veci sme si teda vybavovali spolu. Po 2 tyzdnoch som si nasla pracu upratovacky, sef peruanec nas vozil po bytoch, barakoch, spoznala som kazdu dieru v Sydney, pekne vyhlady z 20teho poschodia, a aj to ze 2 chlapici zijuci so psom zarucene nie su surodenci.
CO SME VIDELI:
v centre su rozne moderne pamiatky, pristav Harbour, megamost Harbour bridge, Sydney tower, botanicka zahrada, kopec obchodov, shoppingy na Bondi Junction, zologicka zahrada taronga zoo v North Sydney, kolotoce. V okoli je viacero narodnych parkov- Heathcote national, Royal national, ktore su dostupne vlakom, je to par zastavok. Pekny vyhlad je z Watsons bay-treba sa odviest busom na konecnu. Takisto pekne plaze-komerna Bondi, Maroubra znama so serialu skola zlomenych srdc, a Coogee na juznej polke. Na severe Manly a hned vedla narodny park. Surferi jazdia cely rok, aj v obdobi zimy, kedy sme my dorazili. Aj ked vela z nich tiahne na zimu do Queenslandu.
Staci si kupit celosietovy mhd listok a povozit sa na vsetkych Ferrynach, clovek uvidi vselico. Dalej monorail v centre, stvrt Kingscross povestna cihajucim nebezpecim a vselicim, Redfern a anarchisti, Haymarket aka Chinatown, Paddington aka posh. V meste je velmi vela parcikov, kam chodia sportovat kancelarske krysy v case obeda.
DOPRAVA:
z letiska je najlacnejsi autobus cca 5$. Vlak je drahy lebo stanica na letisku je sukromna a ryzuju tam. Oplati sa kupit tyzdenny listok Blue weekly na autobus+ferry , alebo Red weekly, ktory zahrna aj vlak, zakladne pasmo-postacujuce do vzdialenosti 50km od centra. Ak sa clovek zvezie min 2x za den, oplati sa to.
LETENKY:
my sme si toho casu kupovali spiatocnu letenku londyn-sydney australska spolocnost Qantas za 32000. bratislava-londyn spiatocna Skyeurope 1500sk. Boli aj moznosti ako China air, Koreanair s prestavkou v Soule. Hlavna sezona, tj najdrahsie letenky su od novembra do februara-ked je leto. Najlacnejsie v hluchej sezone maj-jun.
POTRAVA:
Na kazdom kroku su restauracie roznych chuti, narodnosti. Od cinskych thajskych sushi, fastfoody, po ceskoslovenske peruanske, turecke, indicke..
Supermarket siete IGA mava kazdy den v akcii nieco ine. Australske narodne jedlo su anglicke ranajky, tu sa vsak volaju Big breakfast. Cize vajicka na rozny sposob, paradajka, sampinony, slaninka, toast a zemiakova placka hashbrow.
Alcohol-pozor, nie v kazdom podniku vam naleju alkohol. Restauracia, bar musi mat licenciu. Ak ju nema, mozete si priniest vlastny alkohol, tzv BYO-bring your own. takisto v potravinach si pivo nekupite. Na to su specializovane Bottle shopy, kde maju IBA alkohol. Ak casnik vidi, ze ste znacne podgurazeny, odmietne vam naliat dalsi drink (nie ako u nas:))
Australsky rum z pravej cukrovej trstiny Bungaberg stoji za to, najlepsi v edicii Red extra smooth.
UBYTKO:
Kedze som byvala u segry v cinskej stvrti Kensington, nemam prakticke skusenosti s hostelmi. No je ich vela, ale nie su zrovna lacne. Vseobecne cenove relacie v Australii pre Slovaka su dost vysoke. Najomne na tyzden v zdielanej izbe stoji 80-120$, v samostatnej okolo 200-250$. Zalezi od stvrte, lokality a inych veci.
FORMALITY:
Toho casu obcania SK potrebovali platne vizum, ci uz turisticke, studentske(idete do krajiny studovat, mate doklad o zaplatenej skole atd), partnerske atd.. ktore bolo treba vybavit a zaplatit za asi 1500-2000Sk.
Momentalne sa podmienky zmenili a uz staci iba elektronicka registracia na webstranke http://www.immi.gov.au/visitors/tourist/visa-options.htm a je to zadarmo.