Ďalšia z otázok, ktorú si položí človek predtým, než sa vyberie na nejaký dlhší trip, ktorý si vyžaduje výpoveď, môže byť aj to, ako zdôvodní ďalšiemu potencionálnemu zamestnávateľovi to, že bol rok mimo a nepracoval. Ľudia sa boja odísť na dlhšiu dobu, lebo majú strach, že keby dali výpoveď, ťažko by si po návrate našli rovnako platenú pozíciu. Keby som mala na krku hypotéku, asi by som sa bála tiež. Možno asi preto som si tú hypotéku nevzala ani v čase, kedy by mi ju dali :D. Nemám rada toto novodobé otrokárstvo typu, že človek trávi 10-12 hodín denne prácou a dochádzaním do nej, aby splácal niečo kam sa príde iba vyspať..
Ale poznám ľudí, čo dali výpoveď a spravili si gap year aj s hypotékou. Chce to iba viac šetriť a menej míňať. Ľudí trápi, že budú mať v životopise dieru, lebo nevedia uviesť žiadne konkrétne schopnosti, alebo skúsenosti, ktoré nadobudli počas cestovania. Tak aby ste vedeli HR-istov ohúriť aj niečím iným, ako zoznamom miest, o ktorých v živote nepočuli, prípadne kam pôjdu maximalnálne prstom na mape, snažila som sa zhrnúť nejaké tie schopnosti, ktoré ak vám zatiaľ chýbajú, tak možno práve na svojej vandrovke ich zdokonalíte a využite aj v pracovný prospech.
1. time manažment
Čas, jeho množstvo a efektívne využívanie času. Času nikdy nie je nazvyš. Time manažment nezahŕňa iba to, aby boli veci v daný čas hotové, ale tiež určovanie si priorít, nastavenie cieľov, využívanie tzv. common sense a tiež vedieť si zmanažovať čas na oddych, voľno, relax a načerpanie nových síl (kto stále pracuje, nič nestíha a nevie si nájsť aj čas pre seba, asi robí niečo zle – povedal nám raz jeden ujo v Japonsku, ktorého spolupracovníci chodili domov o polnoci, a on už bol hotový o 6tej). Cestovanie – nie je nič iné, ako byť v správnom čase na správnom mieste. Občas aj na nesprávnom :). Koľko dní sa kde zdržím, aby som následne stihla to, či ono. Ak sa chcem zdržať viac, bude to na úkor čoho? Trip cez 6 krajín za 3 mesiace? Kým v prvej bude obdobie sucha, v ďalsej už obdobie neznesiteľného tepla, v 4-tej už prichádzajúci monzún, v 5-tej už sú záplavy. Všetko je o manažovaní času. Cestovanie, ako aj práca, je aj o kalkulovaní, plánovaní, cieľoch, zozname čo mám spraviť (vybaviť si víza do ďalšej krajiny skôr, než mi vypršia tie súčasné a budem musieť krajinu opustiť, prípadne tam budem na čierno?), a cieľoch (na vianoce chcem byť už doma, dovtedy chcem stihnúť ešťe XYZ vecí). Nestíhaš pracovný deadline, alebo sedíš v buse na pražské letisko, diaľnicu opravujú a bus sa ani nepohne. Výsledok? Stres! Či už sme v práci na zadku, alebo sa snažíme stihnúť lietadlo, výsledok môže spôsobovať to isté.
2. sociálne a komunikačné zručnosti
Niekto sa s tým narodil, niekto musí na sebe pracovať. Ba priam by som povedala, že pokiaľ sa zanedbávajú, majú tendenciu zakrpatievať. Viď príklad dnešné open spacy v korporáciach, resp. internetová doba ako taká. Každá korporácia má firemný chat a keď chce človek niečo od kolegu, ktorý s ním nie je úplne kamoš, namiesto toho, aby zdvihol zadok a povedal mu to zoči voči, bude mu písať chat. 5 rokov svojho života som strávila na rôznom supporte v IT firmách, takže toto veľmi dobre poznám. A tiež sa mi stávalo, že som sa hambila niekoho niečo opýtať, tak som mu radšej napísala. Bolo to neosobné a tak veľakrát aj daný človek, ma bez ostychu poslal kadeľahšie. Pritom, keby som za ním prišla osobne, nemal by toľlko guráže ma odpálkovať. Typujem, že by mi poradil. Alebo ešte ma irituje aj to, keď tí najväčší vtipálkovia na chate sú v reálnej komunikácií tak ticho, že ani neviete,že tam sedia. Počas cestovania komunikujete veľmi veľa s miestnymi. Či už chcete niečo vybaviť, zjednať, kúpiť, odmietnuť. Všetko je LIVE, nič nie je online. Taktiež s vašimi parťákmi, ak si skočíte do vlasov, musíte sa baviť zoči voči a neskrývate sa za monitor. Tieto zručnosti treba skratka rozvíjat, lebo doba internetová nás dosť kazí. Pokiaľ nie ste zrovna rodený kecálek extrovert, ktorý má zase možno problém, že nepočúva nikoho iného iba sám seba a je problém ho umlčať.
3. jazyky
Ďalšia výhoda, ktorá ti pomôže v budúcej kariére, je nejaký jazyk, ktorý nie je zrovna obvyklý. Po nemecky, anglicky dnes vie pomaly každý, francúzsky, španielsky každý 5-ty, ale takú čínštinu, portugalčinu, švédštinu či turečtinu iste nie. Skús sa v danom jazyku naučiť aspoň zbežne komunikovať a hneď budeš mať o výhodu naviac. Aj keď náš pracovný trh je na tom tak žalostne, že robiť kancelársku krysu so 4 jazykmi pre zcestovaného človeka nie je výhra, ale skôr trest.
4. vizualizácia
Vizualizujeme si text, obrazy, skice, cestovný poriadok, nápis na budove atď. Schopnosť vizualizovať si, reprodukovať, kedy nám pracuje pamäť, ktorá spája obrazy z minulých zážitkov, plus predstavivosť a domýšľavosť. Nejde o to, či sa budeš v budúcnosti venovať grafickému designu alebo interpretovať grafy, každopádne sa ti to zíde. A kde inde si túto schopnosť precvičíš, ako na cestách. Stále nové mapky, plániky miest, nové miesta, orientácia a navigácia, aby sme došli, kam potrebujeme.
5. zvládanie stresu
Ako zvládate stres? Je jednou z častých otázok na pohovoroch, samozrejme až po otázke, kde chcete byť o 5 rokov (moja obľúbená). Stres je všade okolo nás, nedá sa mu vyhnúť. Je však iba na nás, do akej miery si ho pripustíme k telu a dokážeme s ním pracovať. Stres škodí zdraviu, zvyšuje tlak, tep, spôsobuje infarkty (v súčasnosti už aj u relatívne mladých ľudí). Ako pracovať pod stresom – včas odhaliť, čo ho spôsobuje, faktory a ich vplyv na nás. Snaha zanechať si chladnú hlavu. Brať veci s humorom. Niekto môže mať stres z lietania, stres zo šoférovania, ktoré kvoli tomu nikdy neskúšal. Každý moment tvojho tripu je niečo nové, niečo môže byť nečakané, negatívne, čo môže spôsobiť stres. Všetko, čo nás dostáva mimo našej komfort zóny vlastne môže spôsobovať stres. Či už uviazneš v dedine, na hraniciach, kde musíš prespať, žiadni turisti, miestni ti nerozumejú, alebo strata/krádež dokladov. Nutná zmena plánov kvôli vonkajším okolnostiam je na tripe veľmi častá záležitosť. Zmena itineráru, plánu cesty, atď. Vybavovala som si čínske víza vo Vietname,kde mi ich ani náhodou neudelili. Potom som sa dozvedela, že nádor môjho psa sa rapídne zväčšil a vraj sa nedá operovať. K tomu si človek priráta svoje hnačky, ktoré trvajú už 3mesiace, tak miesto toho, aby zmenil klímu a odletel na Nový Zéland, tak si kúpi letenku domov a ide zachranovať a hľadať doktora pre psa. Ťažko uveriť, že keď si niekto vezme gap year, po slovensky rok voľna, kedy sa venuje svojim záľubám a činnostiam, môže zažiť rovnaký stres ako niekto v práci. Je to však veľmi individuálne, každý stresuje z inej blbosti.
6. tímová práca
Aj toto môže zaujímať HR-istov, ak budeš mať pracovať v kolektíve. Schopnosť spolupráce, zdieľanie nápadov, ideií, atď. Keď si predstavíš svoje cesty, nájdeš tam plno momentov, kedy ste sa dohadovali štýlom, „ja pôjdem kúpiť lístky na vlak, ty choď zaplatiť hotel“. Taktiež vymýšľanie spoločného plánu, kam ďalej, atď. Niekedy nikto nemá žiadny nápad a aj tak je nutné niečo vymysleť. Prípadne každý má iný plán a musíte násjť spoločnú reč, pokiaľ sa nechcete rozdeliť. A potom sú takí tí, čo sú ticho, keď je treba, ale nakoniec všetko opindajú. Keď mali možnosť predloziž návrh, boli ticho. Dá sa na tom však pracovať.
7. organizácia a plánovanie
Asi netreba dlho vysvetľovať. Dezorientácia, chaos miesto plánovania a keď k tomu pripočítate chybovosť, môže vás to stáť aj flek. Nedostatok týchto schopností, či skúseností vás môže stáť job. No počas ciest tým môžete prísť oveľa viac. Stratíš sa, lebo si si nekúpil mapu a nevieš sa spýtať miestnych, lebo im nič nerozumieš, prípadne tam žiadni ľudia už nie su. Nepamätáš si názov hotela ani ulicu. Alebo si stratil mobil, alebo si si nevzal dostatok zásob jedla mimo civilizácie, výbavu na svoj hike trip, spálil si sa na popáleniny 1. stupňa, lebo si si neuvedomil, že slnko je inde silnejšie. Minul si celý kredit na roaming, lebo si zabudol, že nie si v EU. Ľudia sú rôzni. Niekto je praktický, niekto zas viacej emocionálny. Cestovanie po niektorých krajinách naozaj vyžaduje veľa plánovania a detailov, bez ktorých sme stratení (sú hranice pre cudzincov už otvorené? Dostanem na hranici víza? Treba mi špeciálny papier, ktorý dostanem iba na úrade xy? Je dané miesto dostupné verejnou dopravou? Potrebujem očkovania, povolenia, rezervácie?)
8. adaptabilita alebo flexibilita
Schopnosť prispôsobiť sa a reagovať na nové je v dnešnej rýchlej dobe, kedy napredujeme vpred rýchlo, ale o to dlhšie trvajú schvaľovacie procesy, rôzne činnosti sa premenili na pouhý stereotyp. Zvyk robí železnú košeľu. Keď robím niečo dlhé roky stále rovnako, môže byť ťažké zrazu začať robiť to inak – lepšie, efektívnejšie, prípadne vôbec. Človek, ktorý sa dobre prispôsobuje rôznym situáciam a dokáže na ne reagovať má eso v rukáve. Krízový manažment počas chodu. Nevyšiel mi plán A, prechádzam na B, ktorý už nie je aktuálny, C už nie je aplikovateľný a tak vymýšľam za chodu D.
9. schopnosť rozhodovať
Vo svete, kde je viac príkazov a zákazov, návodov na použitie toaletného papiera, stráca kreatívne zmýšľanie svoju podstatu, resp. o to viac sa cení. Schopnosť rozhodovania je tiež nutná vlastnosť lídra. Určovanie cieľov, vymýšľanie rôznych iných scenárov, pre a proti, vybrať najlepšiu alternatívu, čo prinesie aký risk a zisk a to všetko pod tlakom a v krátkom čase. Nestihli sme vlak do bodu B? Ďalší ide až zajtra, čo budeme robiť, keď o 2 dni sme mali ísť z B do C a teraz sa posúva celý harmonogram? Osobne neznášam rozhodovať za druhých. A oni to tak radi na mňa nechávajú, lebo zo mňa robia toho vodcu. Pritom som oveľa radšej keď nemám zodpovednosť a keď občas aj za mňa niekto niečo rozhodne. Nerozumiem tomu!
10. riešenie problémov
Ide ruka v rukáve so schopnosťou rozhodovať. Je to nutné tiež na prežitie v denno dennom živote, vo vzťahoch, skratka všade. Je tiež veľmi užitočné každý problém vidieť ako príležitosť naučiť sa niečo nové, niečo nové o niekom (napríklad jeho schopnosť postaviť sa k problémom). Lepšie sa mi cestuje s niekým koho poznám, o kom viem, čo od neho čakať. To isté platí aj v pracovných, ale hlavne v partnerských vzťahoch.
11. silná osobnosť
V živote stretneš veľa ľudí, ktorým nepôjde o tvoje dobro, prípadne sa vďaka nim dostaneš do zaťažkávajúcich situácií. Ako sa vraví, čo ťa nezabije, ťa iba posilní. Keď si človek myslí, že prežil toho zlého už dosť, je tu ďalšia facka. Netreba to však vnímať tak negatívne. Treba to brať ako príležitosť stať sa o niečo silnejším. Ak ste citlivá povaha, môžete si častejšie poplakať. Ak si však dokážete zanechať chladnú hlavu aj v prípade, že sa vás zoči voči snažia potopiť ku dnu, zrazu zistíte, akí ste silní a poviete si „wau“.
Takže ak si introvert, ktorý sa nevyzná v mape, nevie žiadny jazyk, máš skvelú príležitosť vylepšiť si svoje CV a vidieť zároveň kúsok sveta 🙂