Nepál – Annapurna base camp trek

Príroda opäť skúšala tých najslabších. Zemetrasenie 25. apríla 2015 v Nepále zmarilo naše plány a pripravilo o život veľa pohostinných ľudí. Celý výjazd a trek sa presúva na október. Ak máš rád prírodu, hory, milých ľudí a láka ťa aj niečo iné ako poznáš doma v Európe, poď s nami.

Termín: 17.10.-3.11.2015.

Koľko to bude zhruba stáť? letenka teraz stojí 560-630 € v závislosti od termínu. Ďalej pripočítaj 400 € za transfery, ubytovanie v hotelíkoch v mestách a v jednoduchých turistických lodgiach počas treku, dopravu, povolenia na treky, vstupné víza do krajiny a moje organizačné náklady.

Naviac treba počítať s: poistenie (musíš mať, ale záleží na tebe, aké drahé a kvalitné si vyberieš), strava (počítaj okolo 5 – 10 €/deň v závislosti od nadmorskej výšky a tvojho apetítu) , vreckové na suveníry, fakultatívne výlety (eventuelne stopover v Dubaji podľa záujmu), vstupné do chrámov, v Nepále sa dá veľmi lacno nakupovať outdoorové oblečenie.

Čo vás čaká?

Himaláje zvané strecha sveta, zaujímavé pamiatky, budhistická kultúra, exotika, dobrodružstvo a veľmi milí ľudia.
Trek je stredne náročný a pôjde sa do základného tábora pod Annapurnou (Annapurna Base Camp=ABC). Ide sa do nadmorskej výšky „iba“ 4130 metrov, čiže s najväčšou pravdepodobnosťou nehrozí výšková choroba (ak by niekomu bolo zle, máme aj rezervný čas na aklimatizáciu), no napriek tomu sa budete môcť kochať zasneženými Himalájami. Tešte sa na východ slnka, aj keď sa vám nebude chcieť ráno vyliezť z vyhriateho spacáku, ja vás z neho vytiahnem. Nie je nutná špeciálna fyzická kondícia. Ide iba o to, že denne sa šlape zhruba 6-8 hodín s prestávkami zhruba každú hodinu, prekonáva sa 600-1000 výškových metrov. Počas treku je dostatok miest, kde možno doplniť zásoby jedla a vody, pôjdeme teda „na ľahko“ iba s výbavou potrebnou počas trekovania, bez nosičov. Zvyšok nepotrebných vecí necháme v hoteli v Pokhare, kam sa po treku vrátime.

Plánovaný itinerár:
1.- 2. deň: let Bratislava – Káthmandu
2. deň: oddych po prílete, komu chýba niečo z potrebnej výbavy na trek, šup do obchodov zjednávať. (Pozn. odskúšané topánky si určite radšej doneste z domu).
3. deň: 8hodinový presun autobusom do 200km vzdialenej Pokhari, tretieho najväčšieho nepálskeho mesta na brehu jazera, s Himalájami v pozadí. Mysleli ste si, že cesty na Slovensku sú v zlom stave? Tak to sa tešte na Nepál
4. deň: Taxíkom do dediny Phedi, kde začína trek. Terasovité ryžové políčka, miestni ľudia, dedinky.
Phedi – Dhampus – Pothana – Deorali – Bheri Kharka – Tolka – Landruk
5. deň: Landruk – Himal Qu – Jhinu Danda – Taglung – Chhomrong – Chhomrong Khola – Bhanuwa – Sinuwa
6. deň: Sinuwa – Kuldi – Bamboo – Doban – Himalayan Hotel – Deorali
7. deň: Deorali – Machhapuchhare Base Camp – Annapurna Base Camp. A sme v cieli!
8. deň: ráno vás budím veľmi skoro, čaká nás východ slnka, stojí to za to. Po raňajkách ďalej pokračujeme dole ABC – MBC – Deorali – Himalayan hotel – Doban – Bamboo
9. deň: Bamboo – Sinuwa – Chhomrong – Kimrong
10. deň: Kimrong – Ghandruk – Kimche – Syauli Bazaar – Birethani, odtiaľ taxíkom do Pokhary
11. deň: deň na rezervu, ak sa vrátime do Pokhary podľa plánu, tak si môžme spraviť výlet ľodou ku budhistickej pagode na druhej strane jazera, prípadne iné kultúrne aktivity.
12. deň: presun Pokhara – Kathmandu, opäť busom 8hodín
13. – 15. deň: Kathmandu, voľný program, komu je čo blízke a na čo má chuť a sily. Nakupovanie, prehliadka po chrámoch Kathmandu (Durbar square, budhistický palác opíc Swayambhu stupa, iné).
16. – 17. deň: dovi dopo Nepál. Presun na letisko, odlet na rodnú hrudu v neskorých večerných hodinách.

Ubytovanie: V mestách Kathmandu a Pokhara v turistických hoteloch, ktoré sú porovnateľné s tými európskymi. Počítajte s čistým posteľným prádlom a teplou sprchou. Problémom ale bývajú časté výpadky elektrického prúdu. Generátor väčšinou zabezpečuje prísun energie potrebný na svetlo, no nie je možné nabíjať mobily, atď. V hoteloch v mestách je wifi (pre tých, čo si potrebujú spraviť check-in v Nepale). Počas trekovania budeme spať v turistických logdiach jednoduchého typu, 2-4 posteľové izby. Teplá sprcha nie je vždy samozrejmosťou, buď na plyn, alebo závislé od slnečného žiarenia, na obmedzený počet minút na osobu (aby vystačila aj pre všetkých, nie len pre prvé tri dlhovlasé slečny:), prípadne za poplatok. Treba počítať s tým, že sociálne zariadenia počas treku a aj počas autobusového presunu do Pokhary môžu byť aj turecké záchody. Taktiež nabíjanie mobilov počas trekovania môže byť spoplatnené (cca 1-2 euro za dobitie). Zástrčka na izbe na treku nie je samozrejmosťou. Lodge na treku sú kamenného typu, je nutný vlastný spacák s komfortom cca 0 stupňov, nakoľko nikde nie je kúrenie a vo vyšších nadmorských výškach je v noci zima, v prípade letných spacákov sa dajú vypýtať periny, ale nedá sa na to spoliehať.

Stravovanie: V mestách je dostatok turistických reštaurácií aj s európskou stravou, na treku sa stravuje v turistických lodgiach, nie je takisto problém si objednať cestoviny, polievku, zemiakové jedlá, pizza, vajíčka alebo cereálie na raňajky, alebo vyskúšať tradičné jedlo dhal bhat (ryža so šošovicou). V lodgiach nie je podávané mäso. Výnimkou sú asi iba cestoviny s tuniakom z konzervy, ale pokiaľ teda nie ste vyslovene mäsožraví, budete si vedieť vybrať. Energiu možno doplňiť tyčinkami Mars, Snickers, či všadeprítomnou Coca colou. Čím vyššie sa stúpa, tým je jedlo aj snacky drahšie. Čo sa týka pitnej vody, k dispozícií je okrem balenej aj filtrovaná. Takisto platí, čím vyššie, tým drahšia. Je fajn vziať si so sebou tablety na čistenie vody, prípadne iné moderné zariadenia (UV lampa atď). Jedno teplé jedlo na treku vychádza na 2-5eur, v mestách o čosi lacnejšie. Liter balenej vody v meste cca 0.30e, na treku 0.80-1euro.

Teploty: v Kathmandu bude okolo 22-25 stupňov, na treku teploty cez deň sú cca 10 – 25 °C, v noci klesajú teploty v nadmorskej výške nad 3.500 m.n.m. k nule a niekedy aj pod nulu.

Očkovanie: Nevyžaduje sa žiadne, doporučené očkovania sú proti žltačke typu A a B, je fajn si skontrolovať platnosť tetanovky.

Odporúčaný zoznam vecí na cestu: TU

V prípade záujmu pošli maila na: jane@backpackeri.sk.

Organizátor: Jana Bartovicová.
Na treku bude doprovod miesneho nepálskeho sprievodcu.

Fotogaléria:

IMG_0161 IMG_0216 IMG_0231 IMG_0264 IMG_0294 IMG_0311 IMG_0321 IMG_0333 IMG_0367 IMG_0384 IMG_0508 IMG_0512 IMG_0624 IMG_0700 IMG_0701 IMG_0753 IMG_0875 IMG_0903 IMG_0914 IMG_0944 IMG_0957 IMG_0960 IMG_1013 IMG_1036 IMG_1037 IMG_1047 IMG_1056 IMG_1128 IMG_1158

Autor:

Jana Bartovicová

A tak som si začala písať denníček zo svojich výletov, neskôr z toho vznikol blog, nech je na čo spomínať, keď ku mne dorazí Alzheimer

Jedna odpoveď na „Nepál – Annapurna base camp trek“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *