Seriál pokračuje. Už ste sa dozvedeli, ako kúpiť lacnejšie letenky, ako ušetriť na ubytovaní, alebo presúvaní sa. Inak, tieto rady nie sú nič prevratné, ono je to v podstate ako s chudnutím. Na svete existuje milión spôsobov ako chudnúť, ale práve tí, čo chudnúť potrebujú, nie sú moc ochotní meniť svoj životný štýl, svoje návyky a vzdať sa svojich obľúbených pochúťok. A lacné cestovanie je to isté, len v bledomodrom. Ľudia chcú lacno cestovať, ale keď zistia, že na letisku čakajú 10 hodín, že z letiska pôjdu prepchatou mhd na izbu bez klímy s pavúčikom v kúpeľni – tak veľakrát prehodnotia budget cestovanie a na mieste sú ochotní aj priplatiť si. Samozrejme tiež je rozdiel, kto sa zmieňuje o budget cestovaní. Prešlo mi rukami veľa blogov typu “budget destinations under 50$” – však to je pri troche štastia hádam každá jedna krajina na svete. Pre veľa ľudí zo západnej Európy a pre Američanov je budget cestovanie to, čo je pre mňa luxus a on by za tých mojich 15 eur na deň bol už niekde na hranici vymretia. Takže všetko je relatívne.

Na čom ďalšom sa dá teda ušetriť:

1. strava

Opäť by sa tu dalo generalizovať. Kým v drahých krajinách skôr obchádzam reštaurácie a navštevujem supermarkety, kde si kúpim niečo od hotových raňajok po suroviny na varenie obeda/večere. Zároveň však aj v tých drahých štátoch v každom meste nájdete miestne stravovanie pre domácich. Aj u nás sú jedálne lacnejšie ako turistické krčmy v centre. Pýtajte sa miestnych kam chodia, kde je to chutné. Majte oči otvorené. Ak je v lokále veľa miestnych, asi je to tam dobré. Ak tam nie je ani nohy, o niečom to značí.

V lacných krajinách Ázie tažko nájsť supermarket, no na ulici, v miestnych lokáloch sa najete za také ceny, že človek by sa naozaj neobťažoval s prípravou jedla sám. V supermarkete, kde nájdete tovar z dovozu, si za to aj priplatíte. Balený syr, jogurty, toastový chlieb, jablká atď.. Za to také banány, tropické ovocie, ryža na 4 tisíc spôsobov, to sú veci ktoré jedia aj miestni, je tam toho dostatok a ceny pre nás sú viac ako lákavé. Aj za obal si človek priplatí – turistická nóbl reštaurácia v centre Saigonu verzus miestna vývarovňa o 2 bloky vedľa. Chcete ísť tam, kde jedia miestni, alebo stráviť večer pri sviečkach?

IMG_82072. výbery z bankomatov

Nepoznám nikoho, kto by chcel pri sebe nosiť nejakú väčšiu hotovosť. Nie je to bezpečné a je to zbytočne veľa zodpovednosti. Takže najmenej stresujúci spôsob ako sa človek dostane k peniazom je cez bankomat. Každý výber však niečo stojí. Ak máte účet v eurách a vyberáte v krajine mimo eurozóny, tak je to ešte drahšie. Kto teda stále výbery prepláca, odporúčam otvoriť si zdarma účet v Zuno alebo v mBank, kde sú výbery zadarmo po splnení aktívneho používania účtu, alebo za 1,20 €, čo je stále menej, ako keď som s bývalou kartou vyberala dirhamy v Maroku a každý výber ma stál 6 €. Ak nemáte trvalý pobyt na Slovensku, iste je aj vo vašej krajine nejaká banka, ktorá má poplatky nižšie. Ak cestujete dlhodobejšie, je lepšie mať karty aj dve. Nikdy neviete čo sa stane, kto vám prečo zablokuje kartu, prístup k účtu a vy ste zrazu bez peňazí a prúser je na svete. Nezabudnite tiež nastaviť si limity, aby v prípade dákej krádeže ste neprišli o celoživotné úspory.

Coins collection

Zbierka minci zo sveta

3. miestne agentúry

Na veľa miest sa tak jednoducho bez miestnej agentúry nedostanete. Prípadne potrebuje výstroj, ktorú tam ako turista nemáte. Týchto agentúr je všade ako maku, je lepšie si teda obehať ich viacej, spraviť si prehľad predtým, ako akceptujem prvú najdrajšiu ponuku. Agentúry zvyknú fungovať aj ako predajcovia cestovných lístkov. Samozrejme za províziu. Prejdite sa pár 100 metrov ku najbližšej stanici a lístky kúpite lacnejšie priamo v pokladni. Prípadne nejaké tours, ktoré ponúkajú aj miestni tour operátori – ten istý tour možno mať aj cez turistickú informačnú kanceláriu, ktorá patrí pod správu mesta, avšak bez ďalších poplatkov. S čím súvisí hneď aj ďalší bod…

Halong Bay tour

Halong Bay tour

4. plánujte a študujte

Plánovanie a domáca príprava mi možno zabila čas doma, ale ušetrila peniaze na mieste. Hlavne, keď je človek unavený, v krízovej situácií, že sa napríklad ocitne o letisku o 1nej v noci, namiesto 22:00, kvôli meškajúcemu lietadlu. Potom beriete prvú možnosť, ktorá sa objaví a na druhý deň zistíte, že už drahšie sa to nedalo a ste vytočený druhý krát. Počítajte s tým, že internet nebudete mať rovno od momentu, keď pristanete na zem. Ak ste v krajine, kde sa na vás vrhne 30 taxikárov, vy také niečo zažívate prvý krát a ani nemáte šajnu ako sa dostanete do mesta, môžete ostať vcelku znechutený. Spravte si cenový prehľad predtým ako niekam vyrazíte, aby ste mali šajnu o tom, koľko čo reálne stojí a aby vás obchodníci neobtiahli za prvých 5 minút. Taktiež ceny suvenírov alebo ubytovania sú variabilné. Internet je studnica informácií a je veľká šanca, že nejaký človek už absolvoval to, čo sa chystáte práve vy. Ak sa pritom popálil, je veľká šanca, že o tom bude nejaká zmienka na zahraničných fórach. Neopakujte laické chyby ostatných, radšej sa z nich poučte vopred.

Zbierka cestovnych brozuriek a map

5. ušetrite si nervy

Toto uvediem ako posledný bod, ale z istého uhla pohľadu hádam najdôležitejší. Buďte k sebe fér a nájdite si toho pravého parťáka na cestovanie. Ušetríte si tak kopec nervov.

Všetko môže byť dokonalé, lacné, modrá obloha, výborné jedlo, ale niektorí ľudia vám budú za každých okolností robiť zo života peklo. Nie je to o zlom tripe, zlej dovolenke. Je to proste o nich. Neberte to osobne, nedajte si pokaziť náladu. Čo sa rozprávam s ľuďmi, hádam každý to raz niekedy v živote zažil a obvykle sa nám to stáva s ľudmi, ktorých poznáme dlhé roky, ale nikdy sme s nimi neboli na dovolenke. Ak nechcete ísť sami, výber spoločníka som popísala v tomto článku. Vedzte však, že pokiaľ vám niekto nie je sympatický už od začiatku, resp. nejaké maličkosti vo vás vyvolávajú obavy, tak neskôr v teréne to bude ešte oveľa horšie. Dobré zážitky pramenia hlavne z toho, ako je človek nastavený. Niekto sa bude sťažovať aj na to, že stena nie je biela. Iný aj z plesnivej steny vykúzli spomienky do konca života.

Cestovaniu zdar. Aké si to urobíš, také to máš.

You might also like these post :

  • Vojtech

    Doplinil by som,ze mBank ma konverzny poplatok vyse 2% za kazdy vyber.za vybratych 100eur idu teda dalsie 2+eura dole ktore sa ukryvaju v horsom kurze,cize Zuno jednoznacne vyhrava.