zjazdovka uzatvorena

Ako rýchlo zarobiť peniaze na cestovanie?

Včera som po prezentácií u dobrodruha dostala opäť jednu z otázok, ktorá by mohla zaujímať aj ostatných. Mladý pár sa ma pýtal, že majú taký „šialený nápad“. Chcú niečo pocestovať v Ázií, potom ďaľšie peniaze zarobiť v Austrálií a potom zase cestovať. Zaujímalo ich, či je to podľa mňa reálne, alebo čo si o tom myslím.

Táto téma je dosť rozsiahla, dalo by sa písať o rôznych dobrovoľníckych prácach priamo počas cestovania, alebo aj aké sú možnosti lepších zárobkov na Slovensku, resp ako peniaze vedieť ušetriť. Aby ste článok dočítali do konca, tak vypichnem len tú Austráliu a schválne tam pridávam Rakúsko.

Nie je to úplne nereálne. Ale má to zopár úskalí, na ktorých to môže veľmi ľahko stroskotať. V Austrálii som pracovala v roku 2009 5 mesiacov, takže sa k tomu môžem zľahka vyjadriť. Odvtedy išlo všetko hore. Platy, nájom aj doprava.

A bola som tam na turistické víza a pracovala som tam na čierno, čo samozrejme nikomu neodporúčam, lebo keď na vás prídu, tak vás čaká okamžité vyhostenie a kopec problémov.

S hľadaním práce v Sydney je to asi ako všade inde. Záleží od schopností, dravosti, vašej schopnosti sa predať a od šťastia. Niekto si hľadá hocikde prácu 2 týždne, iný je prieberčivý a tak sedí aj rok na zadku. V Sydney aj v iných veľkých mestách je strašné kvantum prisťahovalcov z ázijských krajín. Berú lacnú prácu a idú aj pod cenu, za ktorú vy pracovať nechcete. Neoplatí sa hľadať prácu v ázijských reštauráciach ani v ničom podobnom pokiaľ neovládate mandarínčinu a nemáte dostatočne šikmé oči. Je to strata času, berú len svojich. Naopak, veľa reštaurácií, kaviarní, barov atď pozná Slovákov a ako sú ochotní makať, takže nás prijímajú radi.

Sydney Harbour Bridge
Sydney Harbour Bridge
  • Počítaj však s tým, že ti to pár týždňov môže trvať. A vôbec sa ti nemusí podariť zohnať prácu na 5 dní v týždni a dostatočný zárobok. Veľa ľudí pracuje v jednom bare piatky a soboty a niečo iné robí cez týždeň, prípadne má ešte tretiu robotu.
  • Pre predstavu hodinovej mzdy si pozri napríklad ponuku práce na gumtree. Spočítaj, koľko týždňov budeš musieť pracovať, aby si zarobil iba na ubytovanie, stravu, týždennú električenku a odložil na ďalšie cestovanie. Zdieľaná izba stojí okolo 150-200 AUD na týždeň. To je dôvod, prečo kopec mladých Nemcov, ktorí sú tam na working holiday žijú x mesiacov v hosteloch. Lebo je to lacnejšie.
  • Ak sa ti podarí to spočítať, odrátaš úspory, ktoré si minul za prvé 2 týždne pobytu, kým si hľadal robotu, zistíš, že budeš potrebovať viac ako 3 mesačný pobyt. Ty máš však víza len na 3 mesiace. To znamená buď odletieť z krajiny na visa run, alebo predĺžiť víza (komplikovanejšie, nutnosť dokladovať peniaze na účte atď atď)

Ešte ostáva možnosť pracovať aj na Novom Zélande, kde máme oficiálne working holiday visa. Či sa dá zarobiť na nejaké nabaľovanie peňaženiek, to neviem, ale minimálne je to spôsob ako vidieť a precestovať túto úžasnú krajinu.

Tongariro Alpine Crossing. Novy Zeland severny ostrov
Tongariro Alpine Crossing. Novy Zeland severny ostrov

Čo však odporúčam z vlastnej skúsenosti, ako sa pomerne rýchlo a jednoducho dostať k obnosu peňazí je sezónna práca v Rakúsku. Ideálne v Alpách v hoteli, kde neplatíte ubytko, ani jedlo a muklujete o 106. Takže zarobíte celkom dosť na slovenské pomery aj bez špeciálnych znalostí a ušetríte väčšinu z toho. Chodia tam robiť aj Nemci, lebo sa tam zarába viac. Aby som teda bola konkrétna za 5,5 mesiaca som zarobila cca 9 000 €, plus cez 700 tringelty (tie som minula na jedlo, lebo hotelový repertoár sa po pár týždňoch nedal jesť) a 1500 vrátenie daní. Z toho sa dá cestovať dooosť dlho.

Články o hľadaní práce v Alpách a čo obnášala moja práca ale aj aká otročina to bola nájdete tu:

http://backpackeri.sk/category/rakusko-2/

Typické trávenie voľného času na svahu v 3 tisíc metroch
Typické trávenie voľného času na svahu v 3 tisíc metroch

Ak máš skúsenosť, alebo otázku, s ktorou sa chceš podeliť, napíš do komentára, alebo mi pošli mail.

Autor:

Jana Bartovicová

A tak som si začala písať denníček zo svojich výletov, neskôr z toho vznikol blog, nech je na čo spomínať, keď ku mne dorazí Alzheimer

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *