gdansk, polsko

Top európske destinácie, kam si zájsť na predĺžený víkend

Život v Európe má jednu výhodu a to, že je všetko relatívne blízko. A to najmä pre nás Slovákov. Z centra Európy to máme na skok do všetkých destinácií. Zachcelo sa vám zájsť si na večeru do Paríža? Ok, to možno preháňame, ale ani taký nápad nemusí byť až takým problémom. Čaká vás predĺžený víkend a neviete sa rozhodnúť kam si doslova odskočiť so svojou polovičkou/priateľmi/kolegami/alebo len sám/sama? Nechajte sa inšpirovať výberom tých najobľúbenejších európskych destinácií. Za tri dni si ich dokážete absolútne užiť.

top europske destinacie

Amsterdam, Holandsko

O Amsterdame ste už toho počuli veľa. Hlavné mesto Holandska je miestom absolútneho relaxu a inšpirácie. Napríklad taký Majk Spirit tu natočil svoj klip k piesni Feel Alright.

Amsterdam má plno múzeí a keďže prichádzate iba na víkend, vyberajte s prehľadom. Ak vás zaujíma židovská história jednoznačne musíte navštíviť Dom Anny Frankovej, ktorá sa tu skrývala s celou rodinou počas druhej svetovej vojny a spísala o tom denník. Na návštevu sa odporúča skorá raná hodina, inak si v rade na lístok počkáte. Ďalej sú tu Van Goghove múzeum, Národné múzeum (Rijksmuseum), Múzeum Heinekenu, Rembrandtove múzeum, Múzeum Diamantov.

V múzeách však nechcete stráviť celý deň. Prenajmite si bicykel a vydajte sa objavovať zákutia amsterdamských uličiek, iba tak poriadne zapadnete medzi miestnych. Bicyklov je tu viac ako ľudí. Do Amsterdamu sa tiež oplatí zaletieť si kvôli UNESCOm chránenej sieti kanálov obkolesenej farebnými domčekmi. Tento jedinečný výhľad nikde inde v Európe nenájdete. A čo robiť v noci? Do baru na pivo, živú hudbu alebo okúsiť známy red light district.

Dĺžka letu: 1:30

amsterdam

Barcelona, Španielsko

Čo je lepšie, Barcelona, alebo Madrid? Najlepšie urobíte ak navštívite obe a presvedčíte sa sami. Tento raz však ponúkame dôvody prečo si vybrať hlavné mesto Katalánska, Barcelonu. Ak už hovoríte po španielsky, možno bude zaujímavé „okúsiť“ katalánčinu, jazyk regiónu, a vyskúšať si či by ste porozumeli. Ulica La Rambla v centre mesta je populárna medzi turistami aj miestnymi. Je strediskom umelcov, kultúrnych akcií, reštaurácií a barov a obchodíkov so suvenírmi. Nájdete tu aj miestne trhovisko Mercat de la Boqueria, kde môžete ochutnať katalánsku kuchyňu. Futbaloví nadšenci, niečo pre vás. Zatiaľ čo v Madride máte štadión Realu Madrid Santiago Bernabéu, v Barcelone je Camp Nou, ktorý je domovom pre futbalový klub Barcelona. Barcelona je veľké mesto, nie však natoľko, aby ste jej štvrte nemohli objavovať na pešo (nezabudnite si pohodlné topánky). Mnoho múzeí a pamiatok je sústredených v starom meste Ciutat Vella. V neposlednom rade, Barcelona má niečo čo jej Madrid musí závidieť – more a prístav Port Vell, ktoré dodávajú atmosfére úplne inú dimenziu. Víkend v Barcelone? Nezabúdajte, že nie je nadarmo považovaná za jedno z najkrajších miest Európy.

Dĺžka letu: 2 hodiny

barcelona

Gdansk, Poľsko

Prístavné mesto na severe krajiny leží na pobreží Baltického mora. Vedeli ste, že Gdansk je práve mestom, cez ktoré prišla nemecká armáda do krajiny a začala tak druhú svetovú vojnu?

Do začiatku vojny bol Gdansk samostatným štátom. Väčšina obyvateľstva boli Nemci. Práve spory o správu územia boli jedny z dôvodov napadnutia krajiny. Prvé stretnutie vojsk nastalo pri polostrove Westerplatte, ktorý je dnes navštevovaným pamätným miestom. Okrem stôp, ktoré zanechala krvavá história, si vás Gdansk získa očarujúcim starým mestom s kostolmi a katedrálami poľskej a holandskej architektúry. Úzke uličky s červenými tehličkami ponúkajú rôzne možnosti európskych kuchýň. Ak ste však raz v Poľsku, chcete ochutnať tie pravé pirohy. Kúsok od Gdanska sa nachádza letisko, ktoré je však menej frekventované. Priamy let vás preto môže vyjsť drahšie. Ďalšou možnosťou je preto let do Varšavy, z ktorej sa môžete dostať do Gdanska za necelých päť hodín autobusom Polskibus – azda najznámejšou poľskou spoločnosťou. Cena jedného lístka je len vyše 5 eur.

Dĺžka letu: 1 hodina

gdansk, polsko

Kodaň, Dánsko

Hlavné a najznámejšie mesto Dánska má populáciu podobnú Bratislave, necelých 600 tisíc obyvateľov. Kodaň je zmesou modernej a historickej architektúry, zároveň biznis a kultúrnym strediskom. Podobne ako v Amsterdame, bicykel je jedným z top prostriedkov dopravy. V Kodani je veterno, o účes sa teda príliš nestarajte, alebo si zoberte čiapku. Tri dni na návštevu musia byť tak akurát. Tivori Gardens, zábavný park neďaleko mesta je centrom divadla, baletu, koncertov a festivalov. Turistická sezóna je v lete, počas roka sa otvára iba na tri týždne počas sviatkov. Kodaň je pre našincov drahá. Vyhľadávajte preto reštaurácie mimo centra. Je tu množstvo parkov a kanálov, ani zďaleka sa tu necítite ako v hlavnom meste. V Kodani preto nie je nič lepšie ako si užiť deň, než si zájsť do parku, alebo k jazeru. Peblinge lake je perfektným na prechádzku, piknik, alebo absolútny chill pod slnkom.

Dĺžka letu: necelé 2 hodiny

kodan, dansko

Krk, Chorvátsko

Chorvátsko nie je ani treba predstavovať. Našich domácich sem chodí každoročne toľko, že pri dovolenke máte pocit akoby ste sa ocitli pri česko-slovenskom mori. Sami však uznáte, že chorvátske more za to stojí. Najväčší ostrov Krk na severe krajiny v Jadranskom mori ponúka bohatú prírodnú scenériu od hrebeňov, cez lety až po skalnaté hory. Vďaka kamienkovej pláži je more priezračne čisté. Najobľúbenejšie pláže sú Konobe, Zgribnica a Potovošće obkolesené lagúnami a zálivmi. Ak vás more o chvíľu omrzí, v rovnomennom meste na ostrove je niekoľko kláštorov, kostolíkov a bazilík, ktoré môžete navštíviť. Krk sa nachádza neďaleko mesta Rijeka, ktoré má letisko a môžete sem preto letieť. Samotný ostrov je z pevniny dostupný mostom.

Dĺžka letu: 1 hodina

krk, chorvatsko

Londýn, Anglicko

Multi-kultúrne stredisko Európy je obľúbenou voľbou pre predĺžený víkend. V poriadnom predstihu si viete zakúpiť letenky za veľmi nízke ceny. Hoci je Londýn vďaka enormne vysokému nájmu jedným z najdrahších miest na život, ako turista až takú drahotu nepocítite. Londýn má toľko atrakcií, že sa budete musieť poponáhľať, aby ste ich všetky stihli. Alebo sa sem zase vrátite. Spomedzi mnohých vyberáme napr. Buckinghamský palác, vyhliadkové koleso London Eye, sídlo parlamentu Westminsterský palác, Tower Bridge, historickú pamiatku v centre Londýna – Tower of London, Westminsterské opátstvo (Westminster Abbey) – gotický kostol a pohrebisko anglických panovníkov. Ak ste náhodou stihli všetky miesta obehať, to už je aspoň nedeľa obed a zostal vám čas akurát tak na výlet do Camdenu, ktorý nemôžete vynechať! V Camdenskom mestečku to žije živou hudbou, kultúrou, bazármi a umením. Určite vás upútajú extravagantne poobliekaní miestni a až vtedy si uvedomíte, že aha, tak toto je ten pravý Londýn. Zvykli sem chodiť také hviezdy ako Amy Winehouse, ktorú si nedávno poctili sochou jej podobizne.

Dĺžka letu: 2 hodiny

londyn, anglicko

Piran, Slovinsko

Už sa vám stalo, že si v zahraničí vašu domovinu pomýlili so Slovinskom? Obe krajiny majú podobný názov, vlajku, sčasti aj jazyk. Čo však našim takmer-menovcom môžeme závidieť je more. A práve preto sa sem oplatí odskočiť si na víkend. Na juhozápade Slovinska sa nachádza prímorské mestečko Piran. Nazýva sa Benátkami Slovinska. Centrum mesta s námestím a palácom je vystavané v benátskom štýle z 15. storočia. Stredoveká architektúra mu dodáva šmrnc, o ktorom mnohé prímorské strediská len snívajú. Len 20 minút peši od mesta nájdete vodný park Laguna, ktorý budú vaše deti milovať. Park ponúka vodný hrad či trampolínu nad hladinou vody. Ak vám to stále nestačí, neďaleko mesta môžete navštíviť 20 km dlhú Postojnskú jaskyňu, druhú najväčšiu v Európe. Ak sa chcete prísť na víkend okúpať, určite si zamilujete priezračné more so skalnatou plážou.

piran, slovinsko

Neziderské jazero

Za jeden víkend toho viete stihnúť veľa, ak sa však nechce náhliť a hľadáte blízke miesto na oddych, čo tak si zájsť k Neziderskému jazeru. Jazero na hraniciach Maďarska a Rakúska sa nachádza len necelých 40 km od Bratislavy. V rakúskej časti si vo vode bohužiaľ nezaplávate. Hĺbka dosahuje maximálne okolo jedného metra. Vďaka plytkej vodnej ploche sa však jazero  v lete rýchlo zahreje na príjemnú teplotu aj 25 stupňov Celzia. Okrem ničnerobenia si môžete vyskúšať windsurfing, alebo vodný bicykel. Áno, vraj aj na takej plytkej ploche sa to dá. Okolo jazera sú vystavané cyklistické trasy, kúpaliská, prírodné rezervácie. Nezabúdajte preto na bicykel, s ktorým najlepšie objavíte okolitú prírodnú scenériu.

neziderské jazero

Zdroje:

Dĺžka letu na dovolenka.sme.sk

Fotky a informácie: dovolenka.sme.sk

Autor:

Jana Bartovicová

A tak som si začala písať denníček zo svojich výletov, neskôr z toho vznikol blog, nech je na čo spomínať, keď ku mne dorazí Alzheimer

2 odpovede na „Top európske destinácie, kam si zájsť na predĺžený víkend“

  1. Môžete mi poradiť ako sa šikovne trendovo pobaliť aby mi veci nezničil dážď a batožinu nepokazilo letisko ? Zatiaľ mi každý kufor zničili na letisku takže neviem nooo

    1. Ja už teraz lietam výlučne so škrupinkovým kufrom travelite vector (zohnala som ho za celkom ok cenu na najkufre. eu) a už rok mu nič neuškodilo ani zaobchádzanie na letisku, ani cesta po mestách nezodrala kolieska dokonca ani zipsy sa po častom používaní nezasekávajú a to je podľa mňa luxusné. Doteraz mi každý jeden kufor odišiel po pár meisacoch či madlo alebo kolieska hučali brutálne alebo tak, ale tento kufor nemá chybu. Skús pozrieť a uvidíš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *