globus

Aká otázka, taká odpoveď

Pred časom som sa rozčuľovala nad zle položenými otázkami od potencionálnych cestujúcich v tomto článku. Ľudia chcú poradiť, ale nevedia dobre položiť otázku. Pýtajú sa strašne všeobecne, väčšinou nevedia, čo vlastne chcú, musíte to z nich dolovať a častokrát vy na odpoveď vynaložíte asi tak 20x viac energie ako ten, čo vlastne chce niekam ísť. Potom mi to pripadá asi tak, že všetci chcú niekam ísť, na vlastnú päsť, ušetriť kopec nákladov, ale nikomu sa nechce pohnúť ani prstom.

1. otázky k letenkám:
Kedy mám kúpiť letenku?
Kde mám hľadať letenky?
Koľko stojí letenka tam a tam?
Ktoré aerolinky odporúčate do hornej dolnej?
Hľadám lacnú letenku do Španielska, kde mám hľadať?

Ceny leteniek sú veľmi variabilné. Zatiaľ, čo letenky na mimo sezónu netreba riešiť v tak veľkom predstihu, letenky na sezónu je fajn kúpiť asap, keď je cena dobrá. Kde hľadať letenky? Nuž, nie je letenka ako letenka. Kde hľadáte topánky? Keď chcem turistické, nepôjdem do obchodu, kde majú iba spoločenskú obuv. Takisto značkové čižmy nebudem kupovať medzi papučami v hypermarkete. Takže kým nepoviete, kam a kedy chcete letieť, nikto vám konkrétne neodpovie. Koľko stojí letenka? No tie čižmy budú v lete asi lacnejšie ako pred vianocami. V jednom obchode budú stáť tie isté menej ako v druhom. Ale kým nepoviete, aké čižmy chcete, nikto vám neporadí. Ktoré aerolinky? Hádam nečakáte, že vám niekto bude menovať 10 aeroliniek, ktoré do danej destinácie lietajú. Nikto nemá vešteckú guľu, aby vedel, či je nejaká akcia v dátume, kým ho nevyslovíte. Hľadám letenky do Španielska – najlacnejšie. Super. Ja hľadám tie čižmy, tiež chcem najlacnejšie. Prídem do obchodu: Dobrý deň, aké máte najlacnejšie čižmy? Predavačka mi niečo ponúkne, je to jej práca. Človek položí otázku, že chce lacnú letenku a čaká toľko isto ponúk, avšak zadarmo, za cenu vášho zabitého času. A nakoniec vám ešte povie, že veď on chcel letieť z Mníchova  a nie z Viedne a že vie, čo tam lieta, len hľadal nejakú lacnejšiu stránku. A vlastne nechcel ísť s 2 prestupmi, takže berie radšej tú drahšiu alternatívu..

Ľudia začali nadávať, že niektorí sú neochotní a že o čom je také fórum/skupina, keď každý začiatočníkov posiela najprv na google. Nie je to neochota, avšak každý sme boli kedysi nováčik. A facebookové skupiny a fóra, kde bol každý zcestovaný, vtedy neexistovali. Každý sme si pracne hľadali informácie sami. A keď sme položili otázku, vedeli sme aspoň základy dostupné na internete. Dnes je doba iná, cestovanie a prístup k informáciam sa oveľa zjednodušil. Až tak, že minimálne polovicu vecí si každý vie nájsť sám za pár minút na googli. Ani to však niekomu nestačí. Potrebuje to isté počuť od niekoho osobne. Ľudia dávajú otázky bez toho, aby strávili pol hodinu základnou prípravou a chcú všetko od A po Z naservírované na tanieri a zadarmo.

2. koľko peňazí budem potrebovať?
Odpoveď znie: 0 až 10 000 €. Prečo niektorí cestujú s budgetom 2 €/deň a niektorí s 200 €/deň?
No lebo tí ultralowcost viac nemajú a tí posh-travelleri zase na ničom nešetria. A kto má vešteckú guľu na to, aby uhádol, do akej kategórie spadáte vy? Predtým, ako položím túto otázku, by som mal špecifikovať – čo budem v danej krajine robiť (pamiatky so vstupným, poflakovanie sa mestom, turistika v horách, chodiť po baroch, absolvujem miestne tours), ako veľmi sa presúvať, forma stravovania, forma ubytovania, atď..

Problém však neraz spočíva v tom, že človek, ktorý položí otázku veľakrát zatiaľ netuší, čo bude v danej krajine robiť, lebo netuší, čo daná krajina ponúka, ako a za koľko sa môže stravovať, kde a za koľko ubytovať. Netuší, čo všetko sa v danej krajine dá vidieť a tak nevie, koľko sa bude musieť presúvať. Je to taký zamotaný kolotoč. Predtým, ako z dotyčného vydolujete, na aký budget sa cíti, musíte mu vlastne ponúknuť všetko, čo by ho teoreticky mohlo zaujímať. Ideálne ak mu spravíte výcuc z guidebooku a on si niečo vyberie. Ak ho pošlete do cestovnej kancelárie, tak sa chudáčik cíti ešte urazený, že mu nechcete pomôcť. DSC_0552~23. prosím vás, máte niekto skúsenosť s hornou dolnou? príp. otázka, kto žije v hornej dolnej, potreboval by som poradiť.
No skúsenosti s niečím určite niekto má. Otázka však je, aké? Opäť strašne nedomyslená otázka. Tieto otázky väčšinou ostávajú nezodpovedané, nakoľko je málo ľudí ochotných dolovať z dotyčného, čo vlastne potrebuje.
Žije niekto v hornej dolnej? Napíšte radšej rovno, čo potrebujete. Na to aby vám niekto poradil, nemusí nutne niekde žiť. Zároveň, ten čo niekde žije sa nemusel nutne stretnúť s danou situáciou, v ktorej potrebujete poradiť. Píšte konkrétne otázky, dostanete konkrétne odpovede.

4. prosím vás, kto bol v hornej dolnej, potrebujem tipy, triky a rady.
Tak vám teda poradím, otvorte si ten Google, otvorte si wikipediu, wikitravel, hocičo. Otvorte si oči a čítajte. A keď budete mať prečítané, potom môžete pokladať otázky k tomu, čo vám nebolo jasné. A hlavne, budete mať o tom šajnu a nebudete dávať stupídne otázky 😉 Peace.

Ja neviem, je toto iba môj pocit? Prečo keď prídem na Lonely planet fórum, nájdem presne to, čo hľadám a tak nemusím ani len zakladať danú tému. Ľudia dávajú konkrétne otázky a dostanú aj konkrétne odpovede, ktoré využijú aj ďalší.

Kopec rád na cesty a cestopisy: http://dobrodruh.sk

bart

Autor:

Jana Bartovicová

A tak som si začala písať denníček zo svojich výletov, neskôr z toho vznikol blog, nech je na čo spomínať, keď ku mne dorazí Alzheimer

Jedna odpoveď na „Aká otázka, taká odpoveď“

  1. Nemám veľa skúseností s cestovaním, ale tiež som dal viac takých hlúpych otázok na fóra, aj priamo autorom príspevkov, dokonca som sa urazil, keď si dovolili byť taký „drzí“, že mi neodpísali. Nakoniec som to urobil tak, že som si „všetko“ pozisťoval sám a jediné čím som sa riadil bol cieľ cesty, potom som sa nechal viesť tou cestou a bol to úžasný zážitok a dokonca mi to uveril aj ďalší človek a išiel so mnou a prežil toto dobrodružstvo so mnou. Myslím si, že ak niekto naozaj chce podniknúť „cestu“, tak ju podnikne. Vlastne to platí aj v iných oblastiach života.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *